دوازدهمین نمونه مریخ توسط کاوشگر استقامت ساخته شد


یکشنبه ۱۶ اوت ۱۴۰۱ – ۰۵:۳۲

نامونا برداری مریخ

تهران (پانا) – کاوشگر استقامت ناسا برای دوازدهمین بار از مریخ نمونه خاک و سنگ گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، تیم پروژه استقامت در توییتر اعلام کرد: این کاوشگر که به اندازه یک خودرو است، چهارشنبه هفته گذشته به سطح سیاره سرخ نفوذ کرد و دوازدهمین نمونه را مهر و موم کرد. این چهارمین نمونه برداری کاوشگر در کمتر از یک ماه گذشته است.

در فوریه ۲۰۲۱، کاوشگر Endurance با یک هلیکوپتر نابغه کوچک در ۴۵ کیلومتری دهانه Jezero بر روی سیاره سرخ فرود آمد. میلیاردها سال پیش دریاچه و رودخانه ای در این منطقه وجود داشته است.

هدف از برنامه Endurance یافتن نشانه‌هایی از حیات در مریخ، جمع‌آوری ده‌ها نمونه از سنگ‌ها و خاک‌های سیاره و ارسال آن‌ها به زمین است.

از سپتامبر ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲، ۸ نمونه سنگ و خاک ماه توسط Perseverance جمع آوری شد. این نمونه ها منشا آتشفشانی دارند. اما چهار سفر نمونه برداری بعدی که بین ۷ جولای و چهارشنبه هفته گذشته (۳ اوت) انجام شد، همه سنگ های رسوبی بودند.

تغییر در نمونه گیری نشان می دهد که ظرفیت باربری در حال حاضر در بقایای سازه های سنگی ساده و چند لایه حاصل شده است که در طول زمان توسط لجن از رودخانه باستانی Jezero تشکیل شده است. این بقایای احتمالاً حاوی ترکیبات آلی و سایر نشانه‌های حیات در مریخ نسبت به نمونه‌های آتشفشانی هستند.

مریخ نورد استقامتی دارای ۴۳ محفظه نمونه برداری است که ۳۸ محفظه آن را می توان با سنگ و خاک مریخ پر کرد. در حال حاضر ظرفیت حمل ۱۵ اتاق نمونه برداری پر و پلمپ شده است. ۱۲ اتاق شامل سنگ هایی از مرکز مریخ است، یک اتاق حاوی هوای سیاره است و دو اتاق دیگر “نمونه های شاهد” هستند. اتاق‌های کنترل شبیه اتاق‌های جمع‌آوری نمونه حاوی سنگ‌ها و رسوبات مریخ هستند، با این تفاوت که از قبل با مواد مختلفی پر شده‌اند که می‌توانند ذرات و آلاینده‌های ذرات معلق را جذب کنند.