دلیل مهمان نوازی گل چیست؟


پنجشنبه ۵ آبان ۱۴۰۱ – ۰۷:۱۵

گل

تهران (پانا) – دمای سطح زهره از اجاق گاز گرمتر است.

دمای سطح زهره گرمتر از اجاق گاز است و فشار آن چنان بالاست که انگار ۹۰۰ متر زیر آب هستید. اکنون، ناسا جزئیات بیشتری در مورد یکی از ابزارهای ماموریت داوینچی و نحوه جمع آوری داده های حیاتی در این محیط چالش برانگیز به اشتراک گذاشته است.

ابزار بررسی ساختار جوی زهره (VASI) مسئول مطالعه جو سیاره در حالی که کاوشگر زهره به مدت ۶۳ دقیقه فرود می‌آید، اطلاعات دما، فشار، سرعت و جهت باد را جمع‌آوری می‌کند. این داده ها می تواند به برخی از سوالات دیرینه در مورد جو سیاره، به ویژه جو پایین تر، که از بسیاری جهات یک راز باقی مانده است، پاسخ دهد.

رالف لورنز از آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز، مدیر علمی ابزار VASI، در بیانیه‌ای گفت: “معماهای بزرگی در مورد جو عمیق زهره وجود دارد. ما همه قطعات پازل، داوینچی، را به طور همزمان در اختیار نداریم. اندازه گیری ترکیباتی مانند فشار و دما، این پازل را کامل می کند.

محققان می‌خواهند بدانند سطح این سیاره چگونه با اتمسفر آن برهم‌کنش می‌کند و آیا آتشفشان‌هایی که در سرتاسر زهره مشاهده شده‌اند در گذشته با جو تعامل داشته‌اند یا خیر. ما می دانیم که چنین آتشفشان های زیادی در زهره وجود دارد، اما نمی دانیم که امروز فعال هستند یا خیر. درک تاریخچه آتشفشان ها برای درک اینکه آیا این سیاره تا به حال قابل سکونت بوده است یا خیر، مهم است.

لورنز می گوید که قابلیت سکونت سیاره ما، همانطور که ما آن را می شناسیم، به تعامل بین داخل و جو بستگی دارد. فراوانی دی اکسید کربن در جو زمین که سطح سیاره ما را به اندازه کافی برای سکونت در طول زمان زمین شناسی گرم نگه داشته است، به آتشفشان ها بستگی دارد.

طراحی ابزاری که بتواند نه تنها در برابر دما و فشارهای بالای زهره، بلکه همچنین اسید سولفوریک خورنده موجود در جو آن را تحمل کند، کار آسانی نیست. VASI داده ها را با استفاده از یک سنسور دما محصور در یک لوله فلزی نی مانند جمع آوری می کند تا از آن در برابر جو محافظت کند. سنسورهای دیگر روی VASI شامل شتاب‌سنج‌ها و ژیروسکوپ‌هایی است که برای اندازه‌گیری بادها استفاده می‌شوند که به طور ایمن در داخل پروب تیتانیوم ضخیم قرار می‌گیرند.