دستاوردهای آموزش و پرورش در عرصه هنر باید بازنگری شود


احمد صفرزاده

تهران (پانا) – بازیگر نمایش «اتاق هملت» گفت: حضور دانش آموزان در جشنواره های فرهنگی و هنری باید مبنای حضور آنها در حوزه مورد علاقه شان باشد و می تواند به حضور آنها در جایگاه های بزرگتر کمک کند. وی با بیان اینکه از طریق دیدگاه افراد در حوزه هنر و مطالعه آن مشخص می شود که هنر، بنای انسان و بنای جامعه و دلیلی برای پیشرفت و رشد جامعه است، گفت: این امر باعث می شود که این هنر به معنای واقعی کلمه باشد.

احمد صفرزاده بازیگر «اتاق هملت» در گفت و گو با بنا با اشاره به اینکه آبان ماه سال گذشته توسط بابک محمودزاده به این نمایش دعوت شده بود، گفت: در حین اجرای ۲۵ «محمد آل یعقوبی» بودم. آقای «محمودزاده» در «فرهنگسرای نیاوران» و با هم این کار را انجام دادیم، بعد از آن فقط از همدیگر شنیدیم و آمدیم برنامه های همدیگر را تماشا کنیم و پارسال با این جمله «پیشنهاد دریافت کردم اما من دیگر اعضای این گروه را نمی شناختم و هر از گاهی تنها اجرای برخی از اعضای این گروه را تماشا نمی کردم.»

بازیگران به خوبی برای نقش های «اتاق هملت» انتخاب شده اند.

و اوست که اولین روزهای آموزش بازیگری خود را در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ در آموزشگاه بازیگری استاد «حمید سرجیان» گذراند و با اشاره به اینکه معتقد بود کارگردان این اثر نسبت به نظرش نسبت به شخصیت های فیلم فیلمنامه، انتخاب های درستی را برای این بازیگر انجام داد و افزود: به نظر من هیچ یک از بازیگران انتخاب نشده اند، از نظر شیمی بدن و شخصیت، حتی بدون آموزش هم بیرون نمی آیند، یعنی وارنوش نیک اندیش بازیگر مناسبی است. برای نقش ملکه ایمان میراچمی برای نقش «هملت» انتخاب شد که شبیه این نقش است و از نظر چهره تصویر در ذهن است.» بابک محمودزاده و زهرا رئیسی نیز به عنوان بازیگر انتخاب شدند. . این درسته “.

صفرزاده که اولین نمایش عمومی خود را در سال ۱۳۹۱ در «سالون دا» اجرا کرد، از انتخاب درست بازیگران این اثر ابراز خرسندی کرد و به همین دلیل می توان گفت که ترکیب گروه درست است. مخلوط کردن. وی ادامه داد: همه بچه های این گروه بازیگر تئاتر هستند و همه آنها چندین سال کار کرده اند، حتی زهرا رئیسی «و طاها احمدی» که در نمایشنامه ها کمتر از سایر بازیگران نقش آفرینی کردند. اما برخی در آنجا دوره بازیگری را گذراندند، او در مدت کوتاهی بازی‌ها و تجربیات خوبی داشت و در اینجا می‌توانید ببینید که چقدر بازیگران خوبی هستند.»

در تئاتر مدرسه به ما خوش گذشت، اما نمی دانستیم چه کار کنیم

این بازیگر تئاتر که در آزمون هنر نمره ۳۰۰ را کسب کرده بود، توانست وارد دانشگاه هنر و معماری شود و در رشته نمایش و بازیگری تحصیل کند، در بخشی دیگر از این گفتگو با تاکید بر اینکه همیشه این نکته را در ذهن خود ذکر می کرد با خود می گوید: «از گذشته بیاموز و به حال و آینده فکر کن» و می افزاید: «به نظر من آموزش مهمترین نقش را در شکوفایی استعدادهای هنری دارد و من زمانی که در مدرسه تئاتر کار می کردم، حتی این کار را هم نمی کردم. می دانم چه کار می کردم و شاید حتی نفهمیدم چرا این کار را انجام می دادیم، اما لذت بردیم و این کار را انجام دادیم.»

صفرزاده که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ هر سال در تئاتر بازی می کرد، با ابراز خرسندی از اینکه همیشه در گروه های نمایشی مدرسه بازی می کرد و همیشه در نقش های خوبی روی صحنه می رفت، گفت: همیشه در نمایش های مدرسه و در دوران مدرسه نقش های خوبی بازی می کردم. دهه سپیده دم نمایش هایی با همین مضمون بازی کردیم.

توجه متفاوت به هنر در حین تحصیل موقعیت متفاوتی به من می داد

وی که در سال ۱۳۹۵ در این زمینه فارغ التحصیل شده است، با تاکید بر اینکه اگر در دوران تحصیل شاهد چنین اتفاقاتی بود، امروز وضعیت او کاملا متفاوت بود، گفت: آینده را نمی توان حدس زد اما می توان به آن فکر کرد. ” چطور می شود و در واقع وقتی ۱۹ ساله بودم به هنرستان «استاد تساریان» رفتم و از همان زمان در آموزش حرفه ای بازیگری شرکت کردم، در صورتی که از ۱۰ یا ۱۲ سالگی این اتفاق افتاد. در مدرسه به ذهنم رسید که امروز ممکن است ۱۰ سال زودتر و حداقل ۷ یا ۸ سال تجربه بیشتری داشته باشم و شاید الان، کار حرفه ای تری انجام می دادم.

این بازیگر تئاتر که برای ادامه تحصیل در این کشور زبان ایتالیایی را آموخت، خاطرنشان کرد: اگر این کار و رویکرد حرفه ای او به بازیگری از دوران تحصیل در مدرسه آغاز می شد، اتفاقات مهم تری برای او رخ می داد. وی با اشاره به طیف گسترده ای از علاقه مندان به هنر بازیگری گفت: اگر هم دوره ای های من در مدرسه به درستی در تئاتر آموزش دیده بودند و این همه استعداد هنری در عرصه تئاتر از همان ابتدا به درستی شناخته می شد، چقدر قدرت تئاتر کشور بود و به فرهنگ این جامعه کمک کرد.

وی که تجربه بازیگری در پروژه های پایان نامه بسیاری از دوستانش را در کارنامه هنری خود ثبت کرده است، با ابراز تاسف از اینکه امروز بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر مسائل فرهنگی کشورمان هستیم، تاکید کرد: به نظر من نقش تعلیم و تربیت، نه تنها در تئاتر، بلکه در بسیاری از مسائل مهم دیگر است، به نظر من آموزش و پرورش امروز باید تربیت افراد متخصص در عرصه هنر را از دوران کودکی یا قرار دادن این افراد در مسیر خود در نظر بگیرد. “

صفرزاده که تجربه ساخت فیلم کوتاه و همچنین دستیار کارگردانی در پروژه ها را دارد، گفت: اگر فردی به جایگاه خاصی برسد، مثلاً دبستان را تمام کرده باشد، می داند که از خودش چه می خواهد و کجا باید. برو، چه امکاناتی دارد، در آینده چقدر می تواند درآمد داشته باشد، چه نوع زندگی می خواهد، چه سختی هایی در راه دارد و باید قبول کند، همه چیز برایش فرق می کند، خاطرنشان کرد: همه اینها و همه این مسائل مربوط به دوران کودکی و مدرسه از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل است که باید دستاوردهای آموزش و پرورش در عرصه هنر امروز را به حساب آورد.

این بازیگر تئاتر که در مدارس السلام هنرهای نمایشی را به دانش آموزان آموزش می داد اذعان داشت: وقتی نظرات بزرگان عرصه هنر را مطالعه می کنیم به این نکته می رسیم که هنر بنای انسان و بنای جامعه است و باعث می شود جامعه به تعالی و رشد برسد، نه مثلاً وضعیتی دارد مثل شرایط امروز کشور ما که چهار نفر سلبریتی می شوند و فقط در فضای مجازی عکس می گذارند و پرونده اینجا بسته می شود.، چون فکر می کنم هنر است. هیچ چیز شبیه آن.»

هنرمند از بحران در جامعه جلوگیری می کند

نماینده «فصل بازیگری» به کارگردانی «دانیل بیات» با حضور در تماشاخانه «چانو» تهران، اذعان داشت: هنر ابتدا به هنرمند کمک می کند تا از دیگران جلوتر باشد، آینده را ببیند و شروع به تولید آثار مرتبط با آن کند. آینده و پیوند زمان حال به آینده، یادآور شد: هنرمند شروع به تولید آثاری می کند که همیشه جلوتر از زمان خود هستند، نوعی پیش بینی دارند و همیشه از بروز بحران در جامعه جلوگیری می کنند و سعی می کنند با کار خود راه حلی ارائه دهند. و اگر راه حلی در زمینه حل مسئله ارائه نکنند، باعث می شوند که مخاطب به این فکر کند که من در مقابل مشکلاتم چه کار کنم.»

وی با تاکید بر این مفهوم که حتی اگر افراد این جملات را با خود مرور نکنند، این اتفاقات در ضمیر ناخودآگاه شکل می گیرد و رخ می دهد، هنر را مقوله بسیار گسترده ای دانست و خاطرنشان کرد: هنر دارای هفت شاخه اصلی و کلی هنری است. وی گفت: همه این شاخه ها واقعاً به آموزش و پرورش مربوط می شود و آموزش همان چیزی است که محبت دانش آموزان را در دوره راهنمایی و دبیرستان افزایش می دهد.

صفرزاده در پایان این گفت و گو بابیان اینکه همه باید هنر داشته باشند و این باور در بسیاری از خانواده ها دیده می شود، افزود: باید گفت که این امر بسیار خوبی است و باعث آرامش می شود و همچنین باید. اعتراف کنم حضور من در عرصه بازیگری باعث شده فشار زیادی از سوی جامعه به دلیل وجود این هنر در من، مرا از خود دور کند و هنر به من کمک می کند که خودم را در این زمینه ببینم که «در مسائل جامعه باز شوم و بگویم زندگی». می تواند گسترده تر از آنچه امروز می بینم باشد.”