در نشست مشترک روسای مجالس ایران و ارمنستان چه گذشت؟


شوراهای روسیه ایران و ارمنستان

تهران (پانا) – رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با همتای ارمنستانی خود بر آمادگی بخش خصوصی ایران برای همکاری با ارمنستان تاکید کرد.

آلن روبرت سیمونیان رئیس مجلس ملی ارمنستان صبح امروز (چهارشنبه ۴ خرداد) با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

قالیباف در این دیدار سفر رئیس مجلس ارمنستان به ایران را فرصتی مناسب برای توسعه همکاری های دوجانبه عنوان کرد و گفت: اولویت مجلس یازدهم و دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی ارتباط با همسایگان است. همکاری های دوجانبه و منطقه ای باید توسعه یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه قرن حاضر قرن آسیا است، گفت: امروز همه ویژگی های اقتصادی، تولیدی، جمعیتی، فناوری و نظامی تغییر کرده است که از جمله آن می توان به وضعیت غرب آسیا و اوراسیا اشاره کرد. ، و جنگ. در روسیه و اوکراین نیز این تحولات را تسریع کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه اهمیت غرب آسیا و قفقاز روابط راهبردی و دوجانبه را بسیار حساس کرده است، خاطرنشان کرد: روابط ایران و ارمنستان در این زمینه بسیار حائز اهمیت است و مواضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورهای همسایه به ویژه ارمنستان است. صلح، آرامش و ثبات وجود دارد، به ویژه اینکه می دانیم رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه به دنبال منافع خود هستند و امنیت منطقه را مختل می کنند، بنابراین ما کشورهای همسایه باید به این مسائل توجه داشته باشیم. .

قالیباف همچنین مهمترین حوزه ارتباطی ایران و ارمنستان در حوزه اقتصادی را شناسایی کرد و گفت: حمل و نقل مهمترین بحث در حوزه اقتصادی دو کشور است که منجر به تبادل کالا و انرژی می شود. هیچ اقدامی برای تسریع این امر صورت نگرفته است.

رئیس مجلس نمایندگان ادامه داد: در حالی که برای برقراری امنیت ملی و منطقه ای و توسعه همکاری ها نیازمند ایجاد کریدور بین شمال و جنوب هستیم، هر دو طرف درگیر بروکراسی های اداری هستند، بنابراین دولت ها و پارلمان های کشور دو کشور باید به این موضوع به شرح زیر رسیدگی کنند: در اسرع وقت: ممکن است. اولویت بندی و ساخت جاده ها و راه آهن.

وی با اشاره به اینکه موضوع حمل و نقل گاز و برق دومین موضوع مهم در حوزه روابط اقتصادی دو کشور است، افزود: امیدواریم این سفر با افزایش همکاری های مجلس و تنظیم به توسعه روابط اقتصادی منجر شود. یک جدول زمانی مشخص.” که هر دو کشور می توانند دنبال کنند.» از تجارت محدود ۵۰۰ میلیون دلاری تا تجارت چند میلیارد دلاری.

قالیباف گفت: حل مشکلات اداری بخش خصوصی ایران را برای همکاری با ارمنستان در زمینه‌های مختلف آماده می‌کند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با ابراز امیدواری از حل مشکلات ارمنستان و آذربایجان در نتیجه مذاکرات مقدماتی، گفت: امیدواریم اختلافات پایان یابد و به صلحی پایدار برسیم. جمهوری ایران از گفت‌وگو در چارچوب احترام متقابل حمایت می‌کند چرا؟» که امنیت و صلح همه کشورهای منطقه به‌ویژه قفقاز برای همه ما مهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه خاطرنشان کرد: گسترش زیرساخت‌ها و کمک به ساخت آن راهکاری مؤثر برای توسعه روابط است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای همکاری در این زمینه را دارد و گروه‌های دوستی پارلمانی نیز می‌توانند در این زمینه همکاری کنند. ” در تسهیل روابط موثر است».

در این دیدار آلن رابرت سیمونیان رئیس مجلس ملی ارمنستان با اشاره به عمق روابط ارمنستان و ایران که مبتنی بر دوستی و فرهنگ متقابل است، گفت: جنگ ۴۴ روزه عواقب زیادی برای ارمنستان داشت که از آن تشکر می کنم. و از آن برای حفظ تمامیت ارضی کشورها حمایت کند.

وی همچنین دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: امکانات و قابلیت های زیادی برای ایجاد تجارت و توسعه روابط اقتصادی دو کشور وجود دارد، بنابراین باید از فرصت ها استفاده کرد.

رابرت سیمونیان با اشاره به اینکه نمی توان امنیت را در توسعه حمل و نقل نادیده گرفت، گفت: در صورت برقراری صلح و امنیت در منطقه، محدودیت های جاده ها و راه آهن برداشته می شود.

وی با تاکید بر اینکه دستور اکید رئیس جمهور ارمنستان مبنی بر ممنوعیت بوروکراسی وجود دارد، گفت: ارمنستان تمام تلاش خود را برای تکمیل سریع کریدور شمالی در سال های اخیر نسبت به سال های پس از انقلاب ارمنستان انجام داده است. این بزرگراه شمال را به جنوب و شرق را به غرب متصل می کند.

به گزارش خان مالات، در این دیدار مهدی فراشدان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان به همراه شیوا قاسمی پور، رابرت بیگلریان و آرا شاوردیان دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.