خواص روغن کنجد و اثرات آن بر بدن انسان


روگن گنجد

تهران (پانا) – روغن کنجد که به روغن های نیمه خشک تقسیم می شود، علاوه بر خوراکی بودن، می تواند در فرآوری و تولیدات آرایشی و بهداشتی مانند تولید کرم ها و صابون ها استفاده شود. با توجه به اینکه روغن اردو از آرد کنجد به دست می‌آید، بو و طعم تاگوریا شبیه بو و طعم اردو است.

روغن آرد کنجد با روغن کنجد متفاوت است زیرا روغن آرد از آرد به دست می آید اما برای به دست آوردن روغن کنجد کنجد را آسیاب می کنند و روغن آن را خارج می کنند. روغن اردو بو و طعم متفاوتی دارد اما روغن کنجد شبیه روغن مایع است و طعم و بوی خاصی ندارد.

در طب سنتی از روغن کنجد برای شفا به عنوان ماده ای استفاده می شود که برای مصرف خوراکی مضر است اما روغن کنجد برای مصرف خوراکی بهتر است. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که بسیاری از عطرسازان به جای روغن اردو، روغن کنجد می فروشند، در صورتی که روغن کنجد از کنجد و روغن اردو از روغن اردو استخراج شده باشد. متخصصان طب سنتی معتقدند این روغن به دلیل چسبنده بودن پوست کنجد باعث بروز برخی بیماری ها از جمله کبد چرب می شود.

در زیر با خواص روغن کنجد و اثرات آن بر بدن انسان آشنا می شویم:

خواص روغن کنجد برای مو:

مواد مغذی موجود در روغن اردو می تواند برای بدن مفید باشد. به عنوان مثال یکی از این مواد مفید وجود امگا ۳ و امگا ۶ است که می تواند در منافذ سر نفوذ کرده و به ریشه مو برسد و آن را تغذیه کند. در نتیجه این تغذیه می تواند رشد مو را بهبود بخشد.

علاوه بر این می توان از روغن اردو برای درمان شپش مو نیز استفاده کرد زیرا با وجود خواص معطر این روغن می تواند در درمان شپش موثر باشد. یکی دیگر از فواید استفاده از روغن کنجد برای مو کمک به از بین بردن شوره سر و التهاب در پوست سر است و همچنین می تواند برای ضخیم و براق شدن موهای سر مفید باشد.

با مصرف روغن کنجد به درمان دیابت نوع ۲ کمک کنید:

منیزیم موجود در روغن دانه کنجد برای دیابت نوع ۲ بسیار مفید است و همچنین اثربخشی داروی تجویز شده به بیماران برای کنترل این بیماری یعنی گلی بن کلامید را افزایش می دهد.

استفاده از روغن اردو برای سلامت دهان و دندان:

در طب سنتی از روغن ها برای مراقبت از دهان و دندان استفاده می شود و روغن اردو به دلیل خواصی که دارد می تواند به از بین بردن باکتری های دهان کمک کند و حتی در طب سنتی به عنوان دهان شویه نیز تجویز می شود.

خواص آرد کنجد برای درمان پوکی استخوان و تقویت مفاصل:

روغن اردو حاوی عناصری مانند کلسیم، روی و مس است که روی و کلسیم برای استخوان‌های قوی و پایدار ضروری هستند. در نتیجه، این روغن می تواند در بهبود پوکی استخوان مفید باشد. وجود مس همچنین به دلیل خاصیت ضدالتهابی، دردهای ایجاد شده در مفاصل را تسکین می دهد. مس برای تقویت مفاصل بدن نیز بسیار مفید است و بنابراین روغن اردو موثر است.

تاثیر روغن کرچک بر رفلاکس معده:

روغن اردو در صورت مصرف مداوم می تواند خواص درمانی برای رفلاکس معده داشته باشد و افراد را از شر این مشکل گوارشی خلاص کند.

خواص روغن دانه کنجد برای پوست:

روغن کنجد به دلیل استفاده طبیعی و مجاز در محصولات آرایشی و بهداشتی، برای انواع پوست های خشک، چرب و مختلط با احتیاط مصرف می شود. دلیل استفاده از این روغن برای پوست این است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی است که برای شادابی و سلامت پوست بسیار موثر است. از این روغن برای از بین بردن ضایعات قارچی، درمان زخم ها، سم زدایی پوست و در کشورهای آفریقایی به عنوان ضد آفتاب و محافظت در برابر نیش حشرات استفاده می شود.

صورت چرب با روغن کنجد:

صورت پر و بدون استخوان می تواند معیار زیبایی برای بسیاری از افراد باشد. روغن اردو خاصیت غلیظ کننده دارد، بنابراین به دلیل داشتن ترکیبات پروتئینی و ویتامین ها می توان از آن به عنوان غلیظ کننده طبیعی به جای ژل و پرکننده استفاده کرد. برای این کار لازم است قبل از استفاده از روغن، تمام صورت را بشویید و پوست را ماساژ دهید، سپس روغن را روی پوست مالیده و دوباره ماساژ دهید. برای تاثیر بهتر می توان آن را با روغن های دیگر مانند روغن زالو ترکیب کرد و سپس استفاده کرد.

تاثیر روغن دانه کنجد دارویی بر گلودرد و آسم

اسپاسم و احتقان مجاری تنفسی باعث آسم و تنگی نفس در افراد می شود، مصرف منیزیم می تواند به درمان آنها کمک کند، روغن آرد کنجد با منیزیم برای آسم مفید است و خاصیت ضد باکتریایی آن می تواند تاثیر مثبتی بر گلودرد داشته باشد.

افزایش قدرت بدنی با روغن آرد کنجد:

این روغن به دلیل ماهیت مغذی خود می تواند به عنوان یک عامل فعال کننده طبیعی در فعالیت های بدنی به حساب آید و به همین دلیل در بین ورزشکاران بسیار محبوب است.

با مصرف روغن کنجد افسردگی را از بین ببرید:

رایحه درمانی و رایحه درمانی روشی است که در بسیاری از کشورها و در طب سنتی برای درمان بیماری ها استفاده می شود. از روغن دانه کنجد به دلیل داشتن بوی مطبوع و مطبوع در رایحه درمانی، درمان افسردگی و ایجاد حس آرامش استفاده می شود به شرط آنکه به روش صحیح استخراج شود.

با مصرف روغن کنجد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهید:

تحقیقات نشان داده است که روغن دانه کنجد در صورت استفاده مداوم می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۱۰ درصد کاهش دهد و دلیل این خاصیت وجود منیزیم و خواص آنتی اکسیدانی آن است که برای بهبود عملکرد روده و کنترل سرطان استفاده می شود. اثر است.

نتیجه

امروزه انواع مختلفی از روغن ها برای مصارف مختلف وجود دارد که به دلیل وجود چربی های اشباع و غیر اشباع می توان آنها را به عنوان روغن های مفید یا مضر طبقه بندی کرد. روغن دانه کنجد به دلیل داشتن چربی های غیر اشباع و مواد مغذی برای بدن مناسب است و این روغن به دلیل طبع گرم از نظر طب سنتی در پیشگیری از چاقی نیز مفید است.

منبع: جامعه ۲۴