حمایت مستمر از صلح و ثبات در منطقه یکی از راهبردهای اصلی جمهوری اسلامی است


شمخانی

تهران (پانا) – دبیر شورای عالی امنیت ملی حمایت مستمر از صلح و ثبات در منطقه را یکی از راهبردهای اصلی جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: امنیت وارداتی منافع پایداری را برای کشورهای منطقه تامین نمی کند. منطقه منطقه

علی شمخانی که برای سفر رسمی یک روزه به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، بعدازظهر روز جمعه با رامیل یوسف، وزیر امنیت ملی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

دریادار شمخانی در این دیدار با اشاره به ریشه های مشترک نزدیک فرهنگی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی دو کشور و مردم، گسترش و تعمیق روابط با جمهوری آذربایجان را بخش مهمی از سیاست خارجی جمهوری آذربایجان برشمرد. جمهوری اسلامی ایران.

وی افزود: ما در گذشته یک ملت بودیم اما به دلایل مختلف از هم جدا شدیم اما ریشه های مشترک باقی است

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد رژیم سلطه طلب و متعصب دو کشور به روابط برادرانه دو کشور آسیب وارد کند.

شمخانی به ادامه شرارت های رژیم قدس اشغالی که با هدف نفوذ در سازوکارهای امنیتی منطقه دنبال می شود، اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی به عنوان کانون اصلی شرارت و ناامنی منطقه اکنون با آن مواجه است. بحران های سیاسی داخلی، چالش های اقتصادی و اجتماعی و تلاش برای انتقال بحران های داخلی به منطقه، فشارهای داخلی را کاهش می دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان حمایت مستمر از صلح و ثبات در منطقه را یکی از راهبردهای اصلی جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: یکی از مولفه های اصلی برقراری صلح و ثبات است. احترام به حقوق بشر حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه.

وی افزود: ما با هر اقدامی که منجر به ناامنی و تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه شود مخالف هستیم و با آن برخورد خواهیم کرد.

شمخانی خاطرنشان کرد: اکنون همه کشورهای منطقه بر این باورند که امنیت وارداتی نمی تواند به منافع بلندمدت خود برسد و تنها راه رسیدن به ثبات و امنیت پایدار، همکاری مسئولانه میان کشورهای منطقه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: همکاری‌های همه جانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و دفاعی تهران و باکو را به نفع ایران و آذربایجان می‌دانیم و آمادگی کامل برای توسعه روابط دوجانبه را داریم که زمینه‌سازی ملی را فراهم کند. منافع دو کشور بدون هیچ محدودیتی… ما داریم.

در این دیدار رامیل اوسوپ، وزیر امنیت ملی جمهوری آذربایجان، اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی دو کشور را فرصتی استثنایی برای تقویت روابط دوجانبه دانست و گفت: موضوع امنیت و ثبات پایدار در منطقه یکی از اولویت های مهم ایران و آذربایجان است.

دبیر شورای امنیت ملی آذربایجان افزود: امیدوارم سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به آذربایجان به نقطه عطفی در روابط دوجانبه تبدیل شود و برخی موانع مصنوعی در روابط تهران و باکو برطرف شود.

وی افزود: امروز اراده قاطع جمهوری آذربایجان برای همکاری با کشورهای منطقه برای حفظ صلح به وضوح نشان داده شد.

یوسف اف بر لزوم تلاش دو کشور برای مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر تاکید کرد و افزود: مرز مشترک ایران و آذربایجان باید همواره امن باشد و به نماد دوستی و دوستی دو کشور تبدیل شود.

وی گفت: تجربیات گذشته نشان داده است که تنها راه ایجاد امنیت پایدار، همکاری و همکاری نزدیک میان کشورهای منطقه است.