حضور هیأت تاجیکی در نمایشگاه کتاب تهران


رمضانی

تهران (پانا) – به گفته قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران هیأت تاجیکی به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی، آشنایی با صنعت نشر و بازار کتاب ایران در نمایشگاه کتاب تهران حضور یافته است.

به گزارش ستاد خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، علی رمضانی در نشست خبری سومین روز نمایشگاه کتاب تصریح کرد: هیأت ۲۵ نفره از کشور تاجیکستان به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی در نمایشگاه مستقر شده است.

وی افزود: علاوه بر این میهمانانی در غرفه‌های قطر و عمان حضور یافته و میهمانان خارجی با رئیس نمایشگاه دیدار داشتند که گفت‌‌و‌گوها گویای این موضوع است که کشو‌رهای میهمان تمایل به همکاری و تبادل فرهنگی دارند.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران با بیان اینکه به اذعان میهمانان خارجی، این نمایشگاه یکی از نمایشگاه‌های بزرگ کتاب دنیا است، ادامه داد: بخش بین‌الملل نمایشگاه از بخش‌های فعال این دوره است و ظرفیت نشر ایران تا به امروز به صورت گسترده به میهمانان خارجی تشریح شده است.

رمضانی در خصوص تبادل رایت نیز گفت: با توجه به اینکه این موضوع فرایندی طولانی‌تر از یک نمایشگاه دارد و توسط آژانس‌های ادبی انجام می‌شود، بعد ازجمع‌بندی اطلاعات کامل این بخش اعلام خواهد شد.

وی به اجرای برنامه‌های متنوع در سرای اهل قلم، سرای کودک و نوجوان و سرای ملل اشاره و تصریح کرد: همچنین غرفه‌ جوایز ملی جمهوری اسلامی ایران نیز اطلاعات لازم را در اختیار مراجعان قرار می دهد.

قائم مقام نمایشگاه کتاب به سه بخش نمایشی در نمایشگاه ویژه کودکان و بزرگسالان اشاره کرد و بیان کرد: سرای ناشران نیز با حضور ناشران روزانه برنامه‌های متنوعی برگزار می‌کند.

به گفته رمضانی در بخش نمایشگاه مجازی تا به امروز بیش از ۲۰۰ هزار جلد کتاب بارگزاری شده و تعداد نسخ فروخته شده ۱۵۶ هزار و ۹۵۴ مورد است. در عین حال تعداد سفارش ثبت شده ۵۳ هزار و ۶۳ مورد است و ارزش ریالی کتب فروخته شده ۱۳۷ میلیارد ریال محاسبه شده است.

وی به ارسال ۱۳ هزار و ۸۱۷ سفارش اشاره کرد و گفت: از ابتدای نمایشگاه ۷۰ نفر در مرکز پاسخگویی به بخش مجازی مستقر شده‌اند و تاکنون به ۱۰ هزار تماس پاسخ داده شده و پاسخگویان ۳هزار و ۳۰۰ تماس با مردم داشته‌اند.

قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به اجرای برخی برنامه‌ها در غرفه‌های نمایشگاه و شلوغی غرفه‌ها گفت: برنامه‌هایی که ناشران در غرفه‌ها دارند باید در زمان ثبت‌نام یا پس از آن از طریق مکاتبه اعلام کنند تا ستاد برگزاری نسبت به صدور مجوز و حتی اختصاص فضای مناسب برای برگزاری اقدام کند.

رمضانی با تاکید بر اینکه دعوت از میهمانان یا اجرای برنامه که منجر به شلوغی سالن و اختلال در رفت و آمد مراجعان شود، پذیرفته نیست، اضافه کرد: توصیه می‌کنیم ناشران اطلاعات دقیق این برنامه‌ها را از قبل اعلام کنند.

وی در خصوص برخی تخلفات از جمله ارائه تخفیف در هنگام فروش یا فروش کتب کپی اضافه کرد: تمامی موارد توسط ناظران بررسی و ثبت خواهد شد و در اولین جلسه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

سخنگوی نمایشگاه کتاب همچنین با اشاره به پایش مستمر غرفه های فروش مواد غذایی اضافه کرد: یک غرفه مواد غذایی به دلیل رعایت نکردن استانداردها پلمب شده است و غرفه‌هایی که تخلف دارند تنها مشروط به رفع ایراد و پرداخت جریمه اجازه فعالیت مجدد خواهند داشت.

وی همچنین با اشاره به استقرار نمایندگان دستگاه‌های خدمات‌رسان از جمله آتش نشانی، اورژانس و بانک عامل اضافه کرد: واکسیناسیون نیز در محل نمایشگاه انجام می‌شود.

وی با اشاره به استقبال شهروندان از نمایشگاه کتاب تهران، خاطرنشان کرد: بسیاری از چهره‌های ملی و حدود ۴۵ میهمان خارجی امروز از نمایشگاه بازدید کرده‌اند.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران با بیان اینکه روز گذشته قطار شادی در نمایشگاه به اجرای برنامه پرداخت: تعداد عناوین موجود در بخش مجازی در حال افزایش است.

سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم آغاز شده و تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.