حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با اردوغان: از بازگرداندن قره‌باغ به آذربایجان خرسندیم – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن سایت خبری مدیریت شده; حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در دیدار آقای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و هیئت همراه، بر لزوم افزایش همکاری‌های دو کشور به‌ویژه تجارت تاکید کردند. همکاری، رژیم صهیونیستی را یکی از عوامل اصلی اختلاف میان کشورهای مسلمان برشمرد و ضمن تاکید بر اینکه آمریکا و رژیم غاصب نمی توانند جلوی حرکت عمیق فلسطینی ها را بگیرند، در رابطه با مسئله سوریه حفظ تمامیت ارضی سوریه اشاره کردند. این بسیار مهم است و هرگونه حمله نظامی در شمال سوریه قطعا به ترکیه، سوریه و کل منطقه آسیب خواهد رساند و به نفع آن خواهد بود و آنها تروریست خواهند بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار حجم و کیفیت تبادلات و همکاری‌های اقتصادی دو کشور را بسیار پایین‌تر از ظرفیت‌های فعلی برشمردند و تأکید کردند که این موضوع باید در مذاکرات روسای جمهور دو کشور حل شود.

وی عزت و عظمت امت اسلامی را در گرو غلبه بر اختلاف سلیقه و هوشیاری در برابر سیاست های تفرقه افکنانه دانست و گفت: یکی از عوامل ایجاد فتنه و دشمنی در منطقه رژیم غاصب صهیونیستی است که آمریکا نیز از آن حمایت می کند.

رهبر انقلاب، فلسطین را اولین مسئله جهان اسلام دانستند و تأکید کردند: اگرچه برخی دولت‌ها رژیم صهیونیستی را ترجیح می‌دهند، اما کشورها به شدت با این رژیم غاصب مخالف هستند.

وی با تاکید بر اینکه نباید به آمریکا و رژیم صهیونیستی تکیه کرد، گفت: امروز نه رژیم صهیونیستی، نه آمریکا و نه هیچ کس دیگری نمی تواند جلوی حرکت عمیق فلسطینیان را بگیرد و نتیجه نهایی به نفع خواهد بود. از مردم مردم فلسطین

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین موضوع تمامیت ارضی سوریه را بسیار مهم دانستند و با اشاره به نقل‌هایی مبنی بر حمله نظامی به شمال سوریه، تأکید کردند: این قطعاً به قیمت سوریه، به هزینه ترکیه و به قیمت تمام شده است. هزینه های منطقه و این یک اقدام سیاسی است و آنچه از دولت سوریه انتظار می رود محقق نخواهد شد.

وی با اشاره به نفرت رئیس جمهور ترکیه از گروه های تروریستی گفت: باید با تروریسم مقابله کرد اما حمله نظامی در سوریه به نفع تروریست ها خواهد بود هرچند که تروریست ها محدود به گروه خاصی نباشند.

رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست رئیس جمهور ترکیه مبنی بر همکاری ایران در مبارزه با گروه های تروریستی گفتند: حتماً در مبارزه با تروریسم با شما همکاری خواهیم کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه امنیت ترکیه و مرزها را امنیت خود می دانیم خطاب به آقای اردوغان گفتند: شما امنیت سوریه را امنیت خود می دانید. مسائل سوریه باید از طریق مذاکره حل شود و ایران، ترکیه، سوریه و روسیه باید با گفتگو به این موضوع پایان دهند.

وی همچنین با ابراز خرسندی از بازگشت قره باغ به آذربایجان گفت: البته اگر سیاست بسته شدن مرز ایران و ارمنستان وجود داشته باشد جمهوری اسلامی با آن مخالفت خواهد کرد زیرا این مرز یک مسیر ارتباطی است که برای هزاران سال انجام شده است.

برادر رهبر انقلاب افزایش همکاری‌های ایران و ترکیه در همه مسائل منطقه را مفید و ضروری دانستند و افزودند: ما همیشه در مسائل داخلی و در برابر دخالت‌ها از دولت شما دفاع کرده‌ایم و همانطور که فرمودید در سختی‌ها با یکدیگر دوست هستیم. بار. ما برای ملت مسلمان ترکیه دعا می کنیم.

وی در این دیدار که با حضور رئیس جمهور کشورمان و آقای اردوغان برگزار شد، تبریک اعیاد قربان و غدیرخم، ضرورت وحدت امت اسلامی و افزایش همبستگی ایران و ترکیه را ضروری دانست. وی گفت: ترکیه هرگز در مقابل جنایات علیه ایران سکوت نکرده است و برادری ایرانی و ترک باید در همه زمینه ها گسترش یابد.

اردوغان با تاکید بر اینکه همیشه مخالف تحریم های یکجانبه علیه ایران بوده و خواهد بود، گفت: ما از انتظارات مشروع ایران در برجام حمایت می کنیم و شرکت های ترک را به سرمایه گذاری در ایران تشویق می کنیم.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به درگیری چندین ساله ایران و ترکیه با تروریست ها گفت: در سوریه از گروه های تروریستی با سلاح های سنگین کشورهای غربی مانند آلمان، انگلیس، فرانسه و به ویژه آمریکا حمایت می شود.

آقای اردوغان با بیان اینکه موضع ترکیه در قبال تمامیت ارضی سوریه روشن است، تصریح کرد: انتظار داریم دولت سوریه روندهای سیاسی را آغاز کند. در اجلاس آستانه، موضوع سوریه در دستور کار است و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.