حسین مرعشی: هیچ تعصبی نسبت به مرحوم هاشمی رفسنجانی ندارم/رئیس جمهور تورم را از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد رساند/ وضعیت فعلی کشور چه نسبتی با دولت قبل دارد؟ پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران ساختمان گفت: این مملکت را نمی توان با نگاه های تنگ نظرانه و بسته جناحی درک کرد. جمهوری اسلامی باید به خودش بازگردد. نیاز به اصلاحات مثبت دارد و فقط مقام معظم رهبری می توانند این کار را انجام دهند. نه رئیس جمهور، نه رئیس قوه قضائیه، نه رئیس قوه مقننه، نه گروه آنها، نه فرد آنها و نه هیچ کس جز مقام معظم رهبری به دولت دسترسی ندارند.

محورهای قسمت اول گفتگوی حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی را در ادامه بخوانید:

_ وضعیت فعلی را دولت فعلی باید پاسخ دهد و شما آن را به دولت قبل برگردانید.

بدهی یکی از آن کلمات عجیب است. کشور دارایی و موجودی است. دولت ها همیشه یک سری بدهی دارند. دولت آقای ابراهیم رئیسی با بدهی های بالا حتما دولت را به دولت بعدی می سپارد و این موضوعی است که ادامه دارد. آقای رئیسی چون تجربه ای در کار اجرایی ندارد و با دولت آشنا نبوده و نیست، حرف های غیر کارشناسی زیادی می زند و این از آن حرف های غیر کارشناسی است.

دولت آقای رئیسی ۴۰ درصد تورم را از روحانی گرفته است و تاکنون بر اساس پیش‌بینی‌های همه کارشناسان خوش‌بین ۶۰ درصد و بالاتر بوده است. طبق نظرسنجی اقتصاددانان بدبین، او بالای ۱۰۰ است. باید به این موضوع فکر کرد. در جمع دوستان شما (دوستان عزیز یا انقلابیون) فرض بر این بود که مشکلات کشور ناشی از مدیریت آقای روحانی و جهانگیری و دولت قبل است.

اکنون که قدرت را به دست گرفته بودند، معتقد بودند که مشکلات کشور با یک حکومت انقلابی و دوستان جوان انقلابی پرتلاش حل می شود. البته سریع به این نتیجه رسیدم که اینطور نیست. اینجا هزار نقطه ظریفتر از مو هست و هیچکس قلندری را نمی شناسد که سرش را بتراشد. خیلی ساده دو حکم متناقض از سوی دولت آقای رئیسی در خصوص حقوق سال ۱۴۰۱ صادر شد.

دولت و سازمان بودجه در بودجه ۱۴۰۱ بر اساس تصمیم درستی که مجلس نمایندگان را متقاعد کرد، میانگین نرخ دستمزد و حقوق را ۱۰ درصد افزایش داد. البته این رقم برای رده های پایین بیشتر بود، بعضی جاها کمتر بود، بعضی جاها حقوق را بالا نمی بردند و انتظار صفر داشتند. این یک تصمیم دولت بود. در همان زمان وزیر انقلابی شما آقای عبدالمالکی بدون نگاهی به گذشته و در نقطه ای که شورای عالی کار وارد تصمیم شده بود، تصمیم دیگری گرفت. وزیر کار طبق عرف دولت گزارش های خود را قبل از تصویب شورای عالی کار به دولت ارائه می کند.

– در جلسه دولت مطرح شد و دولت به وزیر کار یک طبقه و یک سقف اعلام کرد که مثلا بین ۱۵ تا ۲۱ درصد شما حق حل مشکل با شورای عالی کار را دارند. آقای عبدالملکی بدون اینکه به دولت و دولت بگویند بدون توجه (آقای رئیسی، مخبر و عبدالملکی این تجربه را نداشتند) آقای عبدالملکی در جلسه نشست و ۵۷ درصد دستمزد را افزایش داد. که یک اشتباه بود در سه ماه گذشته، تمام تجمعات اعتراضی فرهنگیان، کارمندان مختلف و بازنشستگان تامین اجتماعی در سطح کشور، ناشی از خروج این دو عدد مخالف و متفاوت از دولت است. همه می گویند ما ۵۷ درصد هستیم. تاکنون دولت عقب نشینی کرده و به آنها ۵۷ درصد می دهد. منابع را از کجا می آورند؟ منابع کجاست؟

این انتقاد هم متوجه آقای روحانی است. آقای روحانی روی گرانی بنزین دست زد و چند صد شهر شورش و اعتراض به پا کردند و تمام درآمد این کار به حساب خانواده ها ریخته شد یعنی یک ریال از آن وارد کسری بودجه نشد. نام این اصلاح ساختار نیست.

ما به مردم می گوییم این پول را از شما می گیریم چون دیروز نفت ارزان می خریدید اما الان نفت گران می خرید. آرد صنعتی را ارزان می خریدید اما الان با قیمت بالاتری می خرید اما در مقابل تورم را بین ۷ تا ۱۰ درصد کاهش می دهیم. جیب به جیب گذاشتمش. اما اگر بگویید من کالا را گران می کنم، قول می دهم پول را به حساب خانواده ها واریز کنم. نام این کار تعمیر سازه نیست بلکه اشتباه و عدم اطلاع از موضوع است.

– اینکه آقای رئیسی ۴۰ درصد تورم را گرفت و الان ۶۰ درصد شده است یعنی اشتباه راهبردی دولت بوده که اولویت را تشخیص نداده و اکسیژن و بنزین را روی آتشی که زده است دمیده است.

_ سکه ۴۲۰۰ تومان باید حذف می شد البته با یک استراتژی خاص. زمانی که دولت ابتدا کسری بودجه خود را برطرف کند باید حذف شود.

در سطح تقاضا که همان بودجه است، دولت بودجه را کاهش نداد، بلکه آن را با کسری بودجه به مجلس ارائه کرد. مجلس انقلاب نیز کسری بودجه را یک و نیم برابر افزایش داد. این موضوع باعث افزایش ۵۰ درصدی کسری بودجه می شود. اگر آن را ندارید، چرا فکر می کنید پول دارید؟

دولت، موسسات تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی از کسری بودجه رنج می برند و نمی توانند پرداخت کنند. چرا افزایش دستمزد؟ کجا می خواهید عرضه کنید؟ دولت ابتدا باید کسری بودجه را حل کند. شما نمی خواهید برجام را احیا کنید، استقبال از صادرات نفت را افزایش ندهید، هیچ ایرادی ندارد، نفت را به معتبرترین شرکت های جهان نفروشید و می خواهید یک محموله به شرکت های کوچک چینی در یک محموله بدهید. قیمت پایین تر، مشکلی نیست. آنچه می خواهید انجام دهید دولت دست شماست، لااقل راهی برای کاهش کسری بودجه پیدا کنید. لایحه کسری بودجه را نمی توان به مجلس تقدیم کرد و مجلس نمایندگان ۵۰ درصد به کسری بودجه اضافه کرده و به دولت برمی گرداند. این منجر به تورم می شود و در این بین یادتان رفته سکه ۴۲۰۰ تومانی را بردارید و قیمت را بالا ببرید؟ اینها باعث تورم سه رقمی در کشور می شود. پس چه کسی می خواهد مسئول باشد؟ اینها مسائل واقعی است و دولت باید آنها را جدی بگیرد.

– ما نمی خواهیم دولت سقوط کند و سقوط کند. همانطور که به آقای رئیسی گفتم آقای رئیسی ما رقیب شما بوده ایم و خواهیم ماند. اما شما رقیب ما نیستید. رقیب ما ناامیدی مردم است. ناامیدی مردم در ناکارآمدی نظام اقتصادی و اشتغال است. اگر ایشان (آقای رئیسی) کشور را به خوبی اداره کنند، مردم به آینده امیدوار خواهند شد و با امید به پای صندوق های رای می آیند و تا حد زیادی به ما رای می دهند. این امر پنهان نیست و ما می خواهیم آقای رئیسی موفق شود. اما این مسیری نیست که ما احساس کنیم موفق خواهد بود. موفقیت به این راحتی و با روشی که همه چیز شروع شد به دست نمی آید. ما امیدواریم که دولت بتواند پیچیدگی وضعیت را از اینجا درک کند. تجربه اصلاح طلبی را کنار بگذارید و از تجربه اولیه کشور استفاده کنید.

– من هیچ تعصبی به آقای هاشمی و هیچکس دیگری ندارم. بدی این است که مطلق نباشیم. مرحوم هاشمی در بحران ها ستون بود و می توانست در بحران ها کمک کند. به مناسبت درگذشت آقای هاشمی به دفتر مقام معظم رهبری رسیدیم. گفتید که در بین شاگردان امام (رض) تنها شما باقی مانده اید و نقش و عملکرد شما برای حفظ نظام جمهوری اسلامی وظیفه بسیار سنگینی بر عهده شماست. نقش مقام معظم رهبری بی نظیر است.

این مملکت را نمی توان با دیدگاه های تنگ و بسته جناحی درک کرد. جمهوری اسلامی باید به خودش بازگردد. نیاز به اصلاحات مثبت دارد و فقط مقام معظم رهبری می توانند این کار را انجام دهند. نه رئیس جمهور، نه رئیس قوه قضائیه، نه رئیس قوه مقننه، نه گروه آنها، نه فرد آنها و نه هیچ کس جز مقام معظم رهبری به دولت دسترسی ندارند.

_ یکی از اساتید دانشگاه می گفت قبلا ۲۰ درصد فرزندان ما معدل بالای ۱۹ داشتند اما الان ۵۰ درصد معدل بالای ۱۹ داریم، حتی دانش آموزان عادی هم برای خروج از ایران برای گرفتن معدل بالای ۱۹ پای درس می نشینند. این یعنی فاجعه در تابستان مثل برف آب می شویم.

_ اگر به فکر آینده ایران و جمهوری اسلامی و عزت آیت الله سید علی خامنه ای هستید، باید جمع شویم و از ایشان بخواهیم که وارد شوند تا جمهوری اسلامی راه آهن جدیدی داشته باشد. جمهوری اسلامی باید به خودش بازگردد. باید دامنه رقابت سیاسی مشخص شود و این گستره به کارایی بهتر و موثرتر منجر شود. در فرهنگ و اقتصاد باید ببینیم برای رشد بهتر چه کار باید بکنیم. امروز باید به جمهوری اسلامی و رهبری برسیم. به خدا امثال من لیاقت رنج کشیدن در این مملکت را ندارند.

اگر روند واقعی اصلاحات در کشور آغاز نشود و این روند مخرب کنونی (فرار سرمایه، فرار تحصیلکردگان، تورم زدایی طبقه متوسط، تورم شدید، نارضایتی شدید) تکرار شود و متوقف نشود، وضعیت ناگواری است. در انتظار ما خواهد بود

جمهوری اسلامی باید یک برنامه اصلاحی واقعی را در دستور کار قرار دهد. همه باید شرکت کنند و همه باید از اصول واقعی کشور دفاع کنند و انقلاب را رهبری کنند. اینها برای من که در سال ۵۸ در میدان و خیابان های کرمان ایستادم و با منافقین مبارزه کردم، حقایق کاملاً ملموس است. من همان جوان سال ۵۸ هستم و هنوز هم همان اعتقادات را دارم و تکلیفم در قبال جمهوری اسلامی ایران مشخص است.

_اگر آقای جنتی که امثال عبدی را حذف می کند نداند پدربزرگم چه خدمتی به اسلام کرده است، من می دانم که پدربزرگم میرحسین مرعشی بر اساس ولایت فقیه در مازندران حکومتی تشکیل داده است.