حجت الاسلام غفامی: مشکلات کشور در کوچه و خیابان حل نمی شود – سایت مدارا نیوز


بر اساس گزارشات پایگاه خبری مدارا; سال ها پیش، برخی اصلاح طلبان تمایل به عبور از خاتمی داشتند. یعنی می خواهند اصلاحات بدون خاتمی ادامه پیدا کند. واضح است که بارها از اعضای ارشد حزب کارگزاران شنیده ایم که خاتمی یک رهبر اصلاح طلب نیست و او برکنار شده است. اخیراً عباس عبدی در گفت و گوی دیگری با خبرگزاری تسنیم همین موضوع را مطرح کرده و گفته است که من سه سال پیش به خاتمی گفتم باید از سیاست کناره گیری کند. البته او در سخنان صریح تری در سال ۱۳۷۸ گفت که خاتمی نتوانست به وظایف رهبری اصلاحات عمل کند و باید کناره گیری کند، اما آیا مرگ خاتمی باید جدی گرفته شود؟

من بارها گفته ام که اصلاحات به نام آقای خاتمی انجام شد. هویت اصلاح طلب با نام آقای خاتمی گره خورده است و این غیرقابل انکار است. آقای خاتمی علاوه بر رهبری جریان اصلاحات، هشت سال ریاست دولت اصلاحات را نیز بر عهده داشت که به گفته همه کارشناسان بهترین دولت بود و توانست آرامش را به اقتصاد بیاورد و شاهد تورم نبودیم. وی افزود: در حوزه سیاست خارجی و روابط با جهان شاهد شرایط آرام و متشنجی بوده‌ایم و در حوزه آزادی‌ها شرایط تغییر کرده است.

وی ادامه داد: آقای خاتمی چنین ویژگی هایی دارد و من فکر نمی کنم کسانی که هنوز پیشنهاد عبور از خاتمی را می دهند راه به جایی نبرند، گفت: آقای خاتمی نماد اصلاحات است، اما مشکل اینجاست که اساسا امکان اصلاح در نظام وجود ندارد. کشور و از این نظر راه اصلاحات بسته است.»

این فعال سیاسی گفت: اصلاح طلبانی که از ابتدا اصلاح طلب نبودند یا دیگر اصلاح طلب نیستند و زیرکانه وارد بازی قدرت شده اند می خواهند آقای خاتمی را سرنگون کنند تا بنیان اصلاحات را از بین ببرند، آنها یک برنامه از پیش طراحی شده دارند و می خواهند هویت اصلاح طلبی را از بین ببرند، به همین دلیل نماد اصلاحات آقای خاتمی را هدف گرفتند.» اینها اصلاح طلب هستند و شبه پیشه هایی دارند که اگر خاتمی نباشد وضعیت اصلاحات بهتر می شود، می خواهند اصلاحات را از بین ببرند. و به کار خود با سیاست ادامه می دهند تا جامعه حساس نشود. برای آنها.”

قوامی در پایان خاطرنشان کرد: به همه کسانی که صلاحیت تصمیم‌گیری دارند می‌گویم در شرایط سخت کنونی که گرفتار تورم، بحران‌های بین‌المللی و شرایط است، راهی جز اصلاحات واقعی وجود ندارد. امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به اصلاحات احساس می شود و تردیدی نیست که به خیابان ها آمدن و فریاد زدن آن کشور را به آرامش نمی رساند. قطعا مشکلات کشور در خیابان حل نمی شود و اصلاحات لازم است. بنابراین مقامات باید به سرعت راه را برای اصلاحات هموار کنند.»