جوانان خلاق نسل دوم دانش آموختگان مدارس شهید، رجایی و بهنر هستند


سرمقاله هشتمین جشنواره و نمایش ایراننوشتی

تهران (پانا) – وزیر آموزش و پرورش حضور جوانان خلاق، فعال و مشتاق را گام دوم انقلاب در عرصه های مختلف را زاییده مکتب گرانقدر و نظام آموزشی که توسط شهدای معلم (رجایی) پایه گذاری شده است، دانست. ) و بهنر.

به گزارش خبرنگار بنا یوسف نوری، وی در مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره و نمایشگاه «کتاب ایران» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به سالروز شهادت امام سجاد(ع) گفت: کتاب سجادیه نه تنها یک منبع اخلاقی است، بلکه این کتاب پایه‌ریزی می‌کند و تشکیل دانشگاهی است که توسط امام باقر علیه‌السلام و امام صادق علیه‌السلام تأسیس شده است. این دانشگاه به عنوان فارغ التحصیلانی که نشان دهنده قله های دانش در جهان هستند، مفتخر شده است.

وی افزود: عباراتی مانند نوآوری و اختراع در کتاب السجادیه ما را به سمتی سوق می دهد که نوآوری و اختراع محور زندگی ماست.

و وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: از این رو زمینه برای تشکیل این دانشگاه فراهم شد و امثال جابر بن حیان، ابن هیثم، ابوعلی سینا، خوارزمی و ابوریحان بیرونی موفق شدند در زمینه های مختلف تاثیر شگرف و افتخاری داشته باشند. علومی که در سرتاسر جهان هنوز زبان رایج و خاصی هستند.

نوری تصریح کرد: امروز سالروز شهادت امام سجاد (علیه السلام) و سالی است که رهبر معظم انقلاب آن را سال تولید نامگذاری کردند. علما آن را «اشتغال آفرینی» نامیده اند، باید بدانیم که روزنامه سجادیه علاوه بر اینکه کتابی اخلاقی است، منبع مهم و ارزشمندی است که شیعیان را به ابداع و اختراع سوق داده است.

وی با اشاره به آغاز هفته دولت گفت: امروز اولین روز از احیای هفته دولت است. هفته ای مزین به نام دو معلم بزرگ شهید رجایی و بهنار.

وزیر آموزش و پرورش افزود: شهیدان رجایی و بهنر به اوج رسیده اند و دستاوردهای آنها برای همیشه در تاریخ آموزش و پرورش باقی خواهد ماند. این دو معلم شهید پایه گذار امور تربیتی بودند و امروز جوانانی که به عنوان نسل دوم انقلاب به موفقیت های بزرگی از جمله در زمینه برگزاری این نمایشگاه و جشنواره دست یافته اند، در مدرسه دو شهید تربیت می شوند. . معلمان

نوری ادامه داد: نسلی که با رهنمودها و دغدغه های شهیدان رجایی و بهنار بزرگ شدند، امروز در عرصه خودکفایی و استقلال صنعت نوشت افزار کار بزرگی انجام دادند و ۶۰ غرفه در این نمایشگاه و جشنواره است. نمونه و جلوه ای از این تربیت ارزشمند.

وی تصریح کرد: این دو شهید والامقام یاد و خاطره ای جاودانه برای نسل های آینده این سرزمین به یادگار گذاشتند که امروز به درختی محکم، استوار و پرثمر تبدیل شده است.

آیت الله علی خامنه ای حکومت پر بدهکاری را به دست گرفت و اصلاح کرد

وزیر آموزش و پرورش در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: امروز با گذشت حدود یک سال از آغاز به کار دولت مردمی سیزدهم شاهد هستیم که رئیس جمهور با فضیلت چگونه توانست بر بسیاری از مشکلات گذشته و وضعیت دولت فائق آید. فعالیت های در مسیر

نوری افزود: آیت الله رئیسی دولت بدهکاری را تحویل گرفت اما در عرض یک سال با وجود همه مشکلات و مسائل بحمدالله و با یک مدیریت اصولی و انقلابی شرایط تغییر کرد و بهتر شد.

وی در خصوص وضعیت مالی آموزش و پرورش در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم گفت: آنچه می دانیم حاکی از آن است که «حقوق ماه بعد نباید پرداخت می شد». یعنی شرایط خیلی سخت و بغرنج بود ولی رئیس جمهور انقلابی و مردم با عنایتی که خداوند متعال به این آقا بزرگوار کرد بحمدالله اوضاع سامان یافته است و ما در آن نقش داریم. زمینه های مختلف امروز

ما به دنبال تحکیم و تقویت هویت ملی هستیم

وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز شما جوانان گام دوم انقلاب هستید، بعد از بیانات و تایید مقام معظم رهبری کارهای بزرگی برای تحکیم هویت ملی انجام داده اید و دولت سیزدهم نیز در این مسیر از شما حمایت می کند.

نوری به تلاش دشمن برای نفوذ در ذهن و افکار کودکان و نوجوانان این منطقه با محتوای مبتذل و نامناسب از طریق اسباب بازی، لوازم التحریر، فیلم و غیره اشاره کرد و گفت: دشمنان با تفنگ و سلاح در صدد تخریب هویت ملی ما هستند. به جایی نرسیدند و در دهه های گذشته به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب مقابله فرهنگی را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: امروز یکی از بهترین کارهایی که جوانان ما انجام داده اند، معرفی نمادهای دینی و ملی خود از طریق نوشتن است. بنابراین امروز حدود ۵۰ درصد تولید ملی و ۱۵ درصد محتوای ایرانی داریم و امیدواریم بتوانیم این میزان را به ۱۰۰ درصد برسانیم تا جوانان ما بتوانند به تأثیرگذاری خود در عرصه فرهنگی افتخار کنند.

تولید ۷۰ درصد کاغذ مورد نیاز در داخل کشور

وزیر آموزش و پرورش در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: در زمینه اعتماد به جوانان این سرزمین در حوزه آموزش گام های خوبی برداشته ایم. از جمله اینکه در سازماندهی برنامه ریزی پژوهشی و آموزشی با واگذاری امور به جوانان موفق به ارتقای ظرفیت داخلی در تولید کاغذ شده ایم.

نوری ادامه داد: تا سال گذشته ۵ هزار تن کاغذ در داخل تولید می شد و ۴۲ هزار تن کاغذ وارد کردیم. اما امروز به جایی رسیده ایم که ۳۰ هزار تن کاغذ تولید می کنیم که ۷۰ درصد نیاز داخلی کشورمان است و این افتخار و دستاورد گرانبهایی است.

وی تاکید کرد: هرچند این دستاورد در زمینه ایجاد فرصت های شغلی و جلوگیری از ارزآوری بسیار حائز اهمیت است، اما به عنوان وزیر آموزش و پرورش اهمیت این دستاورد را در تقویت و تحکیم هویت ملی درک می کنم.