جزئیات و شرایط خرید دلار با کارت ملی – پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; نرخ توافقی دلار و سهم کارت ملی هم اکنون هزار تومان ارزانتر از نرخ دلار آزاد است و این تفاوت برای خریداران ۲ میلیون تومان سود به همراه دارد.

«دلار کنوانسیون» دلاری است که برخی از صرافی های مجاز به شرط ارائه کارت ملی و به تعداد محدود به مشتریان خود می فروشند. قیمت توافقی دلار کمتر از قیمت دلار در بازار آزاد است. به همین دلیل مورد استقبال قرار گرفت و دوباره در موکتی دیدیم که مردم در مقابل صرافی های خیابان فردوسی صف کشیده بودند.
دلار توافقی در ۲۲ ژوئن ۱۴۰۱ متولد شد. زمانی که بانک مرکزی با هدف پاسخگویی به تقاضای بازار و کاهش تورم دلار (که به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده بود)، به صرافی‌ها اجازه داد ارز اوراق صادرکنندگان را با قیمتی پایین خریداری کنند. قیمت توافقی بانک مرکزی نیز با فعال سازی کد ۲۴ اقلام هزینه ارزی، مجددا فروش «ارز سهمیه ای» با کارت ملی را مجاز دانست.

دو تفاوت عمده بین خرید دلار سهم کارت ملی و قبلی وجود دارد

تا حدود ۶ ماه پیش صرافی ها دلار را با نرخ ارزان تری نسبت به بازار آزاد به متقاضیان می فروختند. اما این بار فروش ارز با کارت ملی حداقل دو تفاوت در نرخ فروش و میزان سهام دارد:

۱) نرخ فروش دلارقیمت سهم به دلار به صورت روزانه توسط بورس اوراق بهادار کشور تعیین و اعلام شد. اما اکنون مبنای فروش ارز «قیمت توافقی ارز خریداری شده از ناشر به اضافه حاشیه سود یک درصدی از باجه» است. نرخ دلار توافقی هم اکنون ۲۰۰۰ تومان بالاتر از نرخ ارز ملی است اما همچنان حدود ۱۵۰۰ تومان ارزانتر از بازار آزاد است. (در ضمن، مسافران همچنان می توانند دلار مسافرتی را با نرخ ارز ملی خریداری کنند.)

۲) مقدار سهام به دلارپیش از این هر فرد می توانست با کارت ملی ارزی تا سقف ۲۰۰۰ یورو معادل حدود ۲۲۰۰ دلار در سال خریداری کند. این سهم اکنون به ۲۰۰۰ دلار کاهش یافته است.

گزارش های میدانی بورسان نیز حاکی از آن است که این ارز در حال حاضر تنها به دلار پرداخت می شود نه به یورو.

نرخ توافقی دلار چقدر است؟

قیمت توافقی دلار ثابت نیست و توسط موسسه خاصی تعیین نمی شود. بلکه ممکن است در هر مبادله و هر روز متفاوت باشد. زیرا هر صرافی با قیمتی که در مذاکرات با صادرکنندگان توافق شده از آن ارز خریداری می کند و به همین دلیل قیمت فروش دلار با کارت ملی در صرافی های مختلف کمی متفاوت است.

بر اساس اعلام کانون صرافان، قیمت فروش دلار با کارت ملی امروز ۳۰ هزار و ۱۸۰ تومان بوده که هزار تومان کمتر از قیمت بازار آزاد است و ۲ میلیون تومان سود برای خریداران به همراه دارد.

راه های خرید ارز دلار از بورس

سود از ۲ تا ۳ میلیون تومان برای خریداران دلار سهام

در گذشته تفاوت قیمت دلاری سهم کارت ملی و کارت های آزاد، سود چند میلیون تومانی را برای کسانی به همراه داشت که در راستای کارت ملی ماندند و با فروش ارز سهم در بازار آزاد سود قابل توجهی کسب کردند. . اتفاقات عجیبی مانند اجاره کارت ملی یا آوردن مردم با اتوبوس به تهران برای استفاده از کارت ملی، حاصل ارز سهمیه رانت بود. اما از آذرماه سال گذشته بانک مرکزی این نوع فروش دلار را به مسافران محدود کرده است. تهیه بلیط، گذرنامه، ویزا و رسید برای پرداخت عوارض خروج از کشور شرط جدید دریافت دلار ارزان با نرخ ارز ملی بود.

حالا بار دیگر رانت خرید ارز با کارت ملی احیا شده است. اختلاف ۱۰۰۰ تومانی نرخ دلار توافقی با بازار آزاد در حال حاضر ۲ میلیون تومان سود برای مردم به همراه دارد. این سود در هفته های گذشته به ۳ میلیون تومان رسید.

چگونه سکه سهام خریداری می کنید؟

برای دریافت ارز با کارت ملی توجه به ۴ نکته ضروری است:

۱- شخص باید حضور داشته باشد

۲- ارائه کارت ملی هوشمند (در صورتی که کارت ملی هوشمند شما صادر نشده باشد می توانید شناسنامه و اظهارنامه تعویض کارت ملی را به همراه داشته باشید).

۳- پرداخت با کارت بانکی به نام شخص (با توجه به اینکه سقف تراکنش روزانه با هر کارت بانکی ۵۰ میلیون تومان است، برای پرداخت بیشتر باید دو کارت بانکی نگه دارید، مثلا اگر ۲۰۰۰ دلار به قیمت فعلی حدود خرید ۳۰ باشد. هزار تومان در مجموع باید ۶۰ میلیون تومان پرداخت کنید که با دو کارت بانکی قابل پرداخت است البته برخی صرافی ها به شما امکان انتقال ۱۰ میلیون تومان اضافی را به صورت آنلاین نیز می دهند.)

۴- سیم کارت به نام شخص

دلار را با کارت ملی از کدام صرافی بخریم؟

لازم به ذکر است که همه صرافی ها با دیدن کارت ملی به شما ارز نمی فروشند. تعداد محدودی صرافی های بانکی دارای مجوز هستند که مجوز این کار را دارند و البته اگر دلار را از ناشر یا ارز سایر صرافی ها (که در همان زمان از ناشر دلار دریافت کرده اند) خریداری کنند، این کار را انجام می دهند. بازار از ارزی که می خرند تشکیل شده است

توصیه می شود افراد قبل از مراجعه به صرافی با آنها تماس گرفته و از فروش ارز به این شکل در صرافی مربوطه اطمینان حاصل کنند. اما راهکار دیگر برخی خریداران ارز در خیابان فردوسی در روزهای اخیر قطع صف های پشت درب صرافی ها است. به عبارت دیگر، هر صرافی که مردم در مقابل آن صف طولانی تشکیل داده باشند، احتمالا با کارت ملی دلار می فروختند!