جزئیات دور جدید مذاکرات برجام – پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت و گو با شبکه العالم گفت: نصب هزار دستگاه IR6 و سایر ماشین آلات، طراحی رآکتور اراک و تولید اورانیوم ۲۰ درصدی. غنی سازی از جمله موارد مورد تایید مجلس نمایندگان بود که همگی مطابق قانون بوده و اجرا شده است و می توان گفت قانون اقدام راهبردی تا امروز صددرصد اجرا شده است.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

دانشمند: در روزهای اخیر ۵۰۰ سانتریفیوژ گازرسانی شد، این رویه در چه جهتی پیش رفت؟

اسلامی: استفاده از گاز برای خودروهای جدید در راستای اجرای قانون، اقدامی راهبردی برای لغو تحریم ها است، متاسفانه طرف امضاکننده برنامه جامع اقدام مشترک به تعهدات خود عمل نکرد و تحریم های اضافی را علیه کشورمان اعمال کرد.

آنها در دام ویروس «مجازات» گرفتار شده‌اند، در حالی که اقدامات ما برای برگرداندن تحریم‌ها است، بنابراین می‌دانند با این اتهامات و این اسناد ادعایی و سایت‌هایی که سال‌هاست مطرح می‌کنند به جایی نمی‌رسند.

این اتهامات باعث ظاهر شدن برجام شد و برجام با توضیحی مکتوب موضوع این اتهامات را در قالب PMD بسته است. اگر آنها اراده بازگشت به برجام و انجام تعهدات خود را داشته باشند، دلیلی برای اعمال مجازات مضاعف وجود ندارد.

و تا زمانی که طرف مقابل به تعهدات خود بازگردد و تحریم ها را لغو کند و از موارد ادعایی که اساساً اتهام جمهوری اسلامی است دست بردارد به کار خود ادامه می دهیم و ظرفیت های خود را گسترش می دهیم.

دانشمند: پس اقدامات ایران پاسخ سیاسی دارد یعنی علیه تحریم، جمهوری اسلامی ایران در حال انجام اقدامات متقابل است، آیا این درست است؟!

اسلامی: بر اساس قانون ابلاغی، ظرفیت غنی سازی باید با تاکید بر دستگاه های پیشرفته IR6 به ۱۹۰ هزار افزایش یابد، این دستگاه های پیشرفته امروز در خط تولید با بهترین کارایی و کیفیت کار می کنند.

علام: لطفا در مورد وضعیت و میزان غنی سازی و نیاز کشور بیشتر توضیح دهید؟

اسلامی: هدف گذاری شده ۱۹۰ هزار واحد، طراحی زیرساخت و ماشین آلات و نصب ماشین آلات در این میزان است.

قبل از پیروزی انقلاب طبق مطالعات غربی کشور به ۲۳ هزار مگاوات انرژی هسته ای نیاز دارد، طبق قانون باید ۲۰ هزار مگاوات انرژی هسته ای تولید کنیم و برای تولید داروی رادیولوژیک نیز به توانمندی های فناوری هسته ای، به عبارت دیگر، برای تشعشعات و در عین حال به سوخت اورانیوم نیاز داریم و به دنبال دستیابی و توسعه سوخت در قالب هدف ۱۹۰ هزار هستیم.

العالم: حملات پراکنده به تأسیسات هسته ای مدتی است که کاهش یافته و تقریباً به صفر رسیده است، این نشان دهنده چیست؟ آیا این یک واکنش است یا تغییر برنامه های ایران؟

اسلامی: تدابیر امنیتی اتخاذ شده مثبت بود و هوشیاری امنیتی باعث شد تا خرابکاری ها و اقدامات تروریستی صهیونیست ها در ابتدای راه از بین برود و نیروهای آنها توسط نیروهای امنیتی شناسایی شوند.

العالم: اخیراً منابع غربی به نقل از مقامات مدعی شده اند که ایران به ساخت بمب هسته ای نزدیک است و این توانایی را دارد.. حقیقت چیست؟!

اسلامی: بیش از ۲۰ سال است که این ادعا را دارند، یک بار در لویزان می گویند، یک روز می گویند جنوب غرب تهران، یک روز می گویند تورقوزآباد، یک روز می گویند در پارچین!

ما در ۲۰ سال گذشته به هر لحظه نگاه می کنیم، آنها همین ادعا را داشتند که ایران در این به اصطلاح در حال فعالیت هسته ای نظامی است، همه اینها ساخته و پرداخته آنها، دشمنان و ضدانقلاب ما بوده است. که مزدوران آنها هستند و مخالف منافع وطن هستند.

همه سایت های ادعا شده بارها مورد بازرسی و بازدید قرار گرفته اند و آژانس بارها تایید کرده است که هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران وجود ندارد و ما به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و عدم اشاعه سلاح های هسته ای متعهد هستیم.

در دکترین دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران ضرورتی وجود ندارد [به تسلیحات هسته‌ای] نه به این دلیل که مغایر با اعتقادات و اعتقادات جمهوری اسلامی است و فتوای قانونی در این زمینه وجود دارد.

موارد یاد شده چیزی جز اتهام فریب افکار عمومی نیست، اما در واقع بیشتر خود را فریب می دهند، زیرا افکار عمومی دنیا از قبل آگاه هستند و غربی ها به طور کلی مخالف برخورداری ایران از فناوری و قدرت پیشرفته حتی قبل از آن هستند. پیروزی انقلاب برای تکمیل توانمندی ها، حکومت شاه را همراهی نکرد و حرف و نیاتشان یکی نیست.

بر اساس قانون. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موظف است از تجهیز همه کشورها به فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز حمایت کند و امروزه یکی از اساسی‌ترین روش‌های جهان برای مقابله با تغییرات اقلیمی و تخریب اکوسیستم، روی آوردن به فناوری هسته‌ای و انرژی پاک و پایدار است. بنابراین این گونه حرکت جهان اجتناب ناپذیر است.

در معاهده پاریس توافق کردند که تا سال ۲۰۵۰ هیچ آلاینده زیست محیطی و گازهای گلخانه ای صفر نخواهد بود، کشورها چگونه می توانند بدون سرمایه گذاری از انرژی پاک، تجدیدپذیر و پایدار استفاده کنند؟

دانشمند: روند نوسازی تجهیزات ایرانی سرعت گرفته است، آیا پیامی در این تجهیزات و نوسازی وجود دارد؟

اسلامی: آنچه مهم است اراده ماست، ما در بحث پرتودهی محصولات کشاورزی، غذایی و حتی صنعتی با عقب ماندگی تاریخی مواجه هستیم و هرگز این تجهیزات را به ما نفروختند.

به عنوان مثال امسال و در این دولت شروع به ساخت و تولید سامانه های تشعشعی و شتاب دهنده کردیم. در چند هفته آینده به طور کامل از این سیستم های ایرانی رونمایی خواهیم کرد. اگر در اقتصاد ملی خود عمل نکنیم، به آینده و نسل کنونی خود کمکی نمی کنیم.

این شتاب برای این است که بتوانیم فناوری هسته ای را وارد زندگی مردم کنیم، تولید رادیودارو را گسترش دهیم و بهره مردم را از خواص فناوری هسته ای افزایش دهیم.

آنها در عملیات روانی و تبلیغاتی خود عنوان می کنند که استفاده از آب سنگین برای اسلحه است، در حالی که آب سنگین امروزه توانایی بالایی در تولید دارو دارد که می تواند تحولی اساسی برای مقابله با شرایط جدیدی باشد که در قالب دارو تولید می شود. دوتریوم برای بیماری های جدی مانند سرطان استفاده می شود.

به این ترتیب تنها اراده قوی خود را به فضل خداوند متعال فعال کرده ایم تا بتوانیم از فناوری هسته ای هر چه بیشتر برای خدمت به مردم استفاده کنیم.

العالم: به نظر می رسد مذاکرات در یکی دو مورد متوقف شد، این اختلافات چیست؟ فنی هست یا چیز دیگه؟ او دقیقاً چشم انداز مذاکرات را چگونه می بیند؟

اسلامی: مذاکرات همیشه در جریان بوده و چه کسی موسس است و دلیل این وضع را نمی توان در مقام مدعی و طلبکار قرار داد، مدعی و طلبکار جمهوری اسلامی است، سند توافق شده بین ۵+۱ و ایران سند است. که در آن طرفین تعهداتی را بر عهده می گیرند. ایران به طور یکجانبه و بدون غفلت و به عنوان یک تکلیف شرعی به تعهدات خود عمل کرد، اگرچه بیش از یک سال خارج از آن معاهده بود و آن را اجرا نکرد و حتی جلوی دیگران را گرفت، اما جمهوری اسلامی پایبند ماند.

اگر امروز نیت خوبی برای بازگشت به مذاکرات داشتند، جمهوری اسلامی به تعهدات خود پایبند بوده و خواهد بود، مشروط بر اینکه صادق باشند و نخواهند فرصتی برای آسیب رساندن به منافع ملت ایران دوباره ایجاد کنند، زیرا این بار مانند گذشته نخواهند خواست و با کوچکترین نقص و عدم اجرای تعهدات خود با اقدامات متقابل جمهوری اسلامی مواجه خواهند شد.

العالم: در آخرین توافقنامه آمده بود که ۸ مذاکره کننده ایرانی طی یکی دو روز آینده به وین سفر خواهند کرد، آیا در این زمان مسائل فنی مطرح می شود؟ (این مصاحبه قبل از اعزام تیم ایران به وین انجام شده است.)

اسلامی: طرح مشترکی که شامل مسائل فنی و جریمه ها می شود، در مسائل فنی بحثی صورت گرفته است و یک سری مسائل تکمیلی وجود دارد که مهم ترین آنها بحث اسناد و مکان های ادعایی است که هنوز در همان جا است. سنتز. مانند دوره قبل با همین شرایط تعطیل و بسته شد.

زیرا باز نگه داشتن این موضوعات به معنای تکرار اقدامات خرابکارانه آنهاست، اما پایان دادن به این ادعاها به معنای داشتن اراده مثبت است، پس باید بهانه های واهی را کنار بگذارند و دیگر به حقوق مردم ایران لطمه نزنند.

جهان: چرا مذاکرات در قطر انجام شد؟ گفته می شد مذاکرات فقط در وین انجام می شود و در کشورهای منطقه مذاکره نمی شود اما شاهد بودیم که در قطر جلسه ای برگزار شد.

اسلامی: مذاکراتی که در قطر انجام شد، یک جلسه خصوصی بود، اما مذاکرات در وین انجام می شود و امیدواریم نتیجه آن به نفع ملت ایران و حذف دخالت های آمریکا از دیگر کشورها باشد. تعامل با ایران

دانشمند: در مورد ابهام آژانس، پس از ملاقات با گروسی در سال گذشته، رویکردی را پیشنهاد کردم و تصمیم گرفتم موضوع را پایان دهم، اما بعد گروسی مسائل دیگری را مطرح کرد، حقیقت ماجرا چیست؟

اسلامی: جمهوری اسلامی از مدیرکل انرژی اتمی انتظار دارد از رفتارهای سیاسی و استفاده از ادبیاتی که در چارچوب نیست و مربوط به قوانین و رویه آژانس نیست و تحت عنوان تصویب و بسته شده است، پرهیز کند. (PMDM).

آنها می‌دانند که هیچ تأسیسات هسته‌ای وجود ندارد که ایران اعلام نکرده باشد، که اسرائیل این اسناد به اصطلاح را در اختیار آنها قرار داده است، و به تعبیر اسرائیلی‌ها، سازمان ملل متحد نیست.

قرار بود به سوالاتی که می پرسد پاسخ دهند، پاسخ ها را بررسی کنند و پرونده را ببندند، اما قبل از دریافت پاسخ، آنها را قانع کننده اعلام کردند! این نشان می دهد که اراده آنها برآورده نمی شود، در این صورت آنها برای همیشه راضی نمی شوند.

از جمله مواردی که مطرح شد، اتهامات و ادعاهایی وجود دارد که در آن اقدامات تروریستی از سوی اسرائیل است و خود اسرائیل نیز مدعی این اقدامات خرابکارانه و تروریستی است و وارد این مسیر می شود و اجازه می دهد تا در چارچوب ضمانت، فعالیت های نظارتی به طور معمول انجام شود. و ورود به میدان تجاوزات صهیونیستی که دشمنی با ملت ایران است، نشود.

العالم: با توجه به جلسه بعدی آژانس، آیا انتظار دارید رویکرد آژانس از نظر فنی تغییر کند؟

اسلامی: آژانس هیچ رویکرد فنی ندارد، اما اینها رویکردهای سیاسی است که آژانس استفاده کرده است و امیدواریم در این مقطع یک بار برای همیشه این موضوعات بسته شود.

دانشمند: از آخرین اجرای قانون مجلس نمایندگان بگویید

اسلامی: مجلس برای ما بر نصب هزار دستگاه IR6 و دیگر ماشین آلات، طراحی رآکتور اراک و تولید اورانیوم با غنی سازی ۲۰ درصد تاکید کرد که همه اینها طبق قانون انجام شد و می توانست بگوید که قانون کار راهبردی تا این تاریخ نسبی بوده و زمان ۱۰۰ درصد اجرا شده است.