جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیر طبیعی بین دو عضله در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از تولد بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از تولد را درگیر می کند. جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و نیاز به بهبود دارد. این وضعیت معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث بیرون آمدن محتویات شکم شود.

در حالی که ناراحت کننده و آزاردهنده است ، این وضعیت اغلب در چند ماه پس از تولد از بین می رود. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

بیشتر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است تا پایان سه ماهه دوم یا اول سوم علائم داشته باشند. گروه دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییراتی در شکم خود نشدند.

در دوره پس از زایمان ، مادران تازه ای که دچار جدا شدن روده شکمی می شوند باید بتوانند تورم یا تورم قابل مشاهده را در محل جدا شدن ماهیچه شکم مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

تورمی که از وسط شکم عبور می کند بیشتر در هنگام گرفتگی یا انقباض شکم قابل توجه است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام مهارت های معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. در صورت ادامه این روند ، ممکن است جداشدگی جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند شامل موارد زیر است:

سن مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

بزرگترین جنین

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یا مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ.

موجودات گاهی اوقات جدا شدن شکم را تجربه می کنند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً به دلیل آن از بین می روند.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم خود مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تشخیص می دهد که آیا شکاف شکمی دارید یا خیر ، و در صورت وجود ، شدت آن چقدر است. برخی از پزشکان از سونوگرافی یا CT برای تشخیص کمک می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار روی شانه خود دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی تجویز می شود که برای درمان و ترمیم جدایی طراحی شده است.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در مورد تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و ممکن است تا بهبودی کامل جدایی را تشدید کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از بارداری خود بازگردد ، زیرا تسکین تجربه شده در دوران بارداری هرگز به طور کامل قابل ترمیم نیست.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی به فتق واقعی منجر نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، عموما جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در رفع جدایی شکمی مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای سهولت جداسازی روده شکمی کافی نیست.

در این مورد ، جراحی شکم یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را برای بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی

این یک درمان بالقوه غیرجراحی است که می تواند از نظر زیبایی به جدا شدن روده شکم کمک کند. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض عضلات شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان مفید است ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم تجویز شده است.

جدایی شکمی مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

پیچ خوردگی شکم

هر ورزشی که مستلزم ایستادن روی دست و زانو بدون حمایت یا قدرت شکمی است.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که معده را ناراحت می کند (مانند مانور والسالوا).

در حالی که شکم خود را کش می دهید به عقب خم شوید

یوگا به شکم فشار می آورد (درست نیست)

تمرینات جداسازی شکم مجاز

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با جداسازی شکم با خیال راحت انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمقی شکم با ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانو دراز کشیده شده است) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به سمت ستون فقرات فشار داده می شود و برای دوره های طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت ها به مدت 10 دقیقه در روز انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و شیب لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات با شکل مناسب بسیار مهم است. به همین دلیل ایده خوبی است که با یک فیزیوتراپیست که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد باردار شدن دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان اتصال دستگاه ها (اساساً یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از زندگی است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکمی شما را التیام بخشد و همچنین شکم شما را تقویت نمی کند.

کمربند جداسازی شکم و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جدا شدن شکم ممکن است شکم را پس از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر دچار اتساع شکمی هستید ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتری و امنیت بیشتری در بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز پرستاری سلامت وی با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبت از منزل و مراقبت در منزل ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمت رسانی 24 ساعته به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران ارشد ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اول خود قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
توجه! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید