جایی که فرهنگ و هنر به کمک دیپلماسی می آید، دستاوردهای پایدار شکل می گیرد


محمد خزاعی

تهران (پانا) – رئیس سازمان سینمایی در سفر به بغداد با اشاره به اینکه موفقیت دیپلماسی حاصل شده و توانمندی های فرهنگی تضمین شده است، گفت: هرجا فرهنگ و هنر به کمک دیپلماسی بیاید، دستاوردهای پایدار شکل می گیرد. .

به گزارش سازمان سینمایی، محمد خزاعی در دومین روز از سفر خود به بغداد با محمد کاظم الصادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار و در نشستی مشترک به بحث و تبادل نظر در زمینه فرهنگی پرداخت. و مسائل سینمایی دو کشور ایران و عراق.

الخزاعی در این دیدار با اشاره به اهمیت توسعه فعالیت‌های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران، با اشاره به جایگاه و ظرفیت‌های منطقه‌ای سینمای ایران، گفت: توسعه دیپلماسی هنری و سینمایی برای تسهیل و تقویت سیاسی روابط بین کشورها باید به خاطر اقدام باشد

وی ادامه داد: سفارتخانه ها می توانند در بازار منطقه ای و بین المللی برای معرفی توانمندی های سینمایی، رونق اقتصادی و حرکت در چرخه اکران فیلم نقش اساسی ایفا کنند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه دیپلماسی تصویر، سینما یا فرهنگ در تقویت روابط بین الملل بین ملت ها مهم است، خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات سینمایی برای دوستی و تقریب ملت ها و گسترش روابط دیگر از جمله برنامه هاست. دیپلماسی و مشاوره فرهنگی .. این یک اتفاق شانسی است .. شما با علاقه خاصی به این حوزه نگاه می کنید.

خزایی با اشاره به اینکه موفقیت نظام دیپلماسی با توانمندی های فرهنگی حاصل و تضمین می شود، افزود: هرجا فرهنگ و هنر به کمک دیپلماسی بیاید دستاوردهای پایدار شکل می گیرد.

وی افزود: متأسفانه در سال های گذشته به دلیل بی توجهی بی بدیل به نقش فرهنگ و سینما، فرصت های زیادی را از دست دادیم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه ابزاری مانند سینما می تواند کشورها را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به ارمغان بیاورد، گفت: خوشبختانه تعاملات فرهنگی و هنری خوبی بین دو کشور ایران و عراق و دو کشور به دلیل مذهبی بودن آنها وجود دارد. اشتراکات و تمدن های دیرینه قابلیت های زیادی برای گسترش همکاری ها دارند.

محمدکاظم الصادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در این دیدار ضمن خیر مقدم به حضور رئیس سازمان سینمایی در بغداد، گفت: زبان هنر، زبان بلاغت است و توجه از فرهنگ و اشتراکات فرهنگی و مذهبی دو کشور، از توان سینما و سریال های تلویزیونی می توان برای تقویت و تعمیق همکاری ها و روابط استفاده کرد.

وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان کرد: کشورهای خاور دور به دلیل نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی به همه هنرمندان کشورشان گذرنامه دیپلماتیک داده اند و این نشان دهنده اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان است.

الصادق با بیان اینکه اشتراکات مردم عراق را به استقبال از محصولات و سری فیلم های ایرانی برانگیخت، افزود: استقبال گسترده از آثاری مانند مریم مجدس، سریال مختار و به وقت شام و… بیانگر این است که روحیه وجود دارد. که بر فیلم و سریال حاکم است. تولید تلویزیون برای این نوع تجارت با جامعه عراق هماهنگ است.

وی با اشاره به اینکه همواره به دنبال ایجاد فرصت برای تولید مشترک بوده ایم، افزود: مردم عراق وطن دوست داشتنی، پرشور و مهمان نواز هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق تاکید کرد: مشترکات زیادی بین مردم ایران و عراق وجود دارد که مضامین سلمان فارسی، مشترکات تاریخی، غدیر، حماسه اربعین، داعش و… و فیلم از جمله آنهاست. صنعت در رابطه با آن تأثیر مثبتی بر روابط بین دو ملت دارد

الصادق پیشنهاد کرد: در تولید مشترک از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و سریال می تواند به حفظ واقعیت های تاریخی دو کشور کمک کند، گفت: باید از هنر و فرهنگ برای انتقال مفاهیم و باورهای مشترک استفاده کرد.

وی از آمادگی سفارت ایران در عراق برای هر گونه همکاری در حوزه فرهنگی و سینمایی خبر داد.