تکنیک های رفع بوی بد خودرو


خودرو

تهران (پانا) – علاقه به خودرو تنها به نکات فنی مربوط به موتور خودرو ختم نمی شود. علاوه بر این، تمیزی خودرو نیز نشان دهنده یک راننده حرفه ای و دلسوز است. عوامل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد بوی بد در خودرو می شود که باعث می شود حتی در مواقعی که خودرو سرنشین نیست بوی بدی را در خودرو احساس کنید.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، بوهایی مانند رطوبت، بوی سیگار یا بوی عرق می تواند نشستن در خودرو را ناراحت کند. به همین دلیل در این گزارش شما را با راه هایی برای از بین بردن بوی بد و بوی بد خودرو آشنا می کنیم.

عوامل ایجاد بوی بد داخل خودرو

ریختن مایعات، سیگار کشیدن، یخ زدن مواد غذایی و غیره ممکن است علت اصلی بوی بد خودرو باشد که وقتی هوا در تابستان گرم می شود و تابش مستقیم نور خورشید به داخل خودرو می رسد، می تواند شدیدتر شود. اما آزاردهنده ترین بوهای داخل خودرو می تواند ناشی از مشکلات زیر باشد.

بوی قدیمی

یکی از چیزهای آزاردهنده ای که اغلب در خودروها یافت می شود بوی قدیمی آن است. بوی قدیمی با روشن شدن بخاری یا کولر خودرو بیشتر به چشم می خورد که دلیل آن ظاهر شدن کثیفی و کپک در مجاری هوا به داخل کابین است. برای رفع بوی نامطبوع باید بخاری یا کولر گازی را خاموش کنید و فن را با سرعت بالا روشن کنید. این بو پس از چند کیلومتر از بین می رود. و لازم نیست نگران این موضوع باشید.

بوی نم

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد بوی بد در خودرو می شود، رطوبت ناشی از خیس بودن فرش یا کف است که در اثر پوشیدن کفش خیس یا ریختن مواد غذایی ایجاد می شود. می توانید از سشوار برای خشک کردن رطوبت فرش یا کف پوش خیس داخل ماشین خود استفاده کنید یا کفپوش مرطوب و موکت را داخل ماشین قرار دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

بوی سیگار

اگر به طور مرتب داخل ماشین سیگار می کشید، بوی سیگار همیشه در ماشین باقی می ماند، بهتر است این کار را بیرون از ماشین انجام دهید. اگر با وجود استفاده از خوشبو کننده هوا در خودرویتان بوی سیگار باقی ماند، آب و سرکه را به نسبت مساوی مخلوط کنید، پارچه تمیزی را به مخلوط آب و سرکه آغشته کنید و سطوح داخلی خودرو را با آن تمیز کنید. همچنین مقداری دئودورانت خودرو را داخل دریچه های گرمایش قرار دهید.

راه های از بین بردن بوی بد ماشین

در اولین راه حل می توانید از خوشبو کننده های هوا استفاده کنید. در برخی موارد که علل خارجی ندارند (مثلا بوی تازگی و تازگی) فقط نیاز به زمان دارید و می توانید از انواع اسپری های خوشبو کننده خودرو استفاده کنید. هر زمان که ماشین را برای مدت طولانی خاموش می کنید (مثلاً در شب)، کمی خوشبو کننده هوا را داخل ماشین خود اسپری کنید و درها را ببندید تا بوی غالب در داخل خودرو سریعتر از بین برود.

شستشوی کفی ماشین

در مواقعی که مواد غذایی و غیرخوراکی روی کف ماشین می ریزند، در صورت عدم استفاده از کفی، کفی ماشین خود را بشویید: دو عدد را در یک سطل قرار دهید. شما به یک ابر و یک دستمال نخی بزرگ نیاز دارید.
یک ماده شوینده سفید نشده را در آب ولرم در یک سطل حل کنید، پارچه را در آن فرو کنید و قسمت بدبوی کف ماشین را بشویید. سپس با استفاده از یک ابر مرطوب، پاک کننده را تا جایی که می توانید بردارید، سپس یک دستمال نخی یا پد پنبه ای را روی سطح خیس فشار دهید تا مقداری از رطوبت حاصله جذب شود و در نهایت درهای ماشین خود را به روی زمین باز کنید، اجازه دهید ماشین. خشک کنید و کف ماشین را در اسرع وقت خریداری کنید.

استفاده از قهوه، چای خشک و زغال چوب

قهوه، چای خشک و زغال چوب دئودورانت های طبیعی بسیار مفیدی هستند. می توانید مقداری قهوه، چای خشک یا زغال چوب را در یک شیشه یا بطری مقاوم بریزید و داخل ماشین بگذارید. این مواد خشک علاوه بر جذب بو و رطوبت، فضای داخلی خودروی شما را معطر می کنند.

از خواص جوش شیرین بهره مند شوید

یکی از مهمترین خواص جوش شیرین این است که رطوبت صندلی ها و سایر قطعات پارچه ای خودرو را از بین می برد. عرق بدن یا بوی مرطوب پس از باران را می توان به راحتی با کمی جوش شیرین از بین برد. کافی است یک قاشق غذاخوری روی صندلی ها بریزید تا خیلی زود بوی نامطبوع از کابین خودروی شما خارج شود.

اسپری سرکه

محلول سرکه و آب را به داخل خودرو اسپری کنید و سپس شیشه های خودرو را باز بگذارید. به زودی متوجه خواهید شد که این محلول تمامی بوهای نامطبوع داخل خودرو را از بین برده است.

استفاده از پوست مرکبات

اگر نمی خواهید از مواد شیمیایی برای خوشبو کردن فضای داخلی خودرو استفاده کنید و فکر می کنید ممکن است مواد حساسیت زا باشد، پیشنهاد می کنیم از پوست مرکبات مانند پرتقال در داخل کابین خودرو خود استفاده کنید.

پنجره ها را باز بگذارید

فراموش نکنید که پنجره ها را باز کنید و کابین خودرو را تهویه کنید. گاهی اوقات پنجره ها برای مدت طولانی بسته می شوند و هوای باقی مانده در کابین باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود. در یک روز خوب، شیشه های ماشین را تا انتها پایین بیاورید و اجازه دهید هوا به طور کامل به داخل کابین برود.

از موم استفاده کنید

واکس داشبورد یکی از این مواد است که کاربردهای بی شماری در زمینه جزئیات خودرو دارد. در حالی که شمع ها می توانند داشبورد ماشین شما را براق کنند و از ترک خوردن آن جلوگیری کنند، اما می توانند قسمت هایی از داشبورد ماشین شما را ضدعفونی کنند و از ایجاد بوی نامطبوع در کابین شما جلوگیری کنند.

شستشوی کامل خودرو به صورت دوره ای

اولین قدمی که برای از بین بردن بوی نامطبوع خودرو باید بردارید، تمیز کردن کامل داخل خودرو است. هر قسمتی از داخل خودرو می تواند به زباله های مواد غذایی یا هر چیز دیگری آلوده شده و باعث ایجاد بوی نامطبوع شود. همه جا را به طور کامل جستجو کنید و هر قطعه را با دقت تمیز کنید. با نگرانی صندلی های ماشین را بشویید. حتی اگر چیز خاصی در این جستجو پیدا نکردید، تمیز و گرد و غبار. می تواند بوی بد داخل خودرو را کاهش دهد.

پس از همه اینها، استفاده از کارواش کامل (کارواش و توالت فرنگی)، در فواصل زمانی ثابت و به صورت منظم؛ هرگز به جایی نخواهید رسید که به دنبال راه حلی برای از بین بردن بوی بد خودرو خود باشید. شست و شوی منظم خودرو اگر در کارواش گنجانده شود، در واقع بهترین راه حل و روش پیشگیرانه است.

این موضوع در مورد بدنه خودرو نیز صادق است. اگر مدت زیادی کثیفی روی بدنه بماند کم کم براقیت و زیبایی رنگ بدنه از بین می رود و یک ماشین قدیمی جلوی شما می آید. به همین دلیل حتما توصیه می کنیم که از کارواش هم در قسمت حمام و هم در توالت استفاده کنید و از زیبایی و ظاهر خودروی خود کمتر مصرف کنید.