تولید آثار مشترک سینمایی ایران و سوریه برای توسعه همکاری های فرهنگی


سوریه

تهران (پانا) – وزرای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و سوریه بر توسعه همکاری های فرهنگی و هنری از جمله تولید آثار مشترک سینمایی، انتقال تخصص از حوزه های مختلف و برگزاری هفته های فرهنگی تاکید کردند. .

محمدمهدی اسماعیلی شامگاه سه شنبه در دیدار با «لبنا مشحوح» وزیر فرهنگ سوریه که در تالار وحدت تهران برگزار شد، راه های همکاری فرهنگی، هنری و رسانه ای و تئاتر مشترک به ویژه تولید و انتقال فیلم را مورد بررسی قرار داد. . تجربیات هنرمندان ایرانی برای اهالی فرهنگ و هنر.. طرف سوری تایید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی با اشاره به وجود توانمندی های مشترک فرهنگی و هنری از آمادگی ایران و سوریه برای همکاری در حوزه های سینمایی، تجسمی صحبت کرد. و هنرهای رسانه ای و گزارش های خبری گفت: خوشبختانه اراده قوی برای توسعه روابط و تعاملات فرهنگی و هنری بین دو کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: خوشحالیم که سوریه پس از چندین سال سختی و مشکلات به صلح و شرایط بدون جنگ و دشمن رسیده است.

اسماعیلی افزود: امروز در سوریه به دلیل وجود ریشه های تاریخی و تمدنی، نشاط فرهنگی و هنری به چشم می خورد.

وی در اولین دیدار خود پس از ورود به تهران عصر جمعه با حجت الاسلام محمدمهدی ایمانی پور دیدار و در خصوص موضوعات مختلف فرهنگی و هنری و همچنین نحوه تبادل فرهنگی گفتگو کرد.

وزیر فرهنگ سوریه برای تکمیل این دیدار گفت: روابط فرهنگی و تاریخی دو کشور بیش از آن چیزی است که بتوانیم در یک سفر توصیف کنیم. روابط ما مبتنی بر تاریخ، تمدن و فرهنگ است.

در این جلسه مقرر شد هفته های فرهنگی و سینمایی ایران در سوریه برگزار شود و به نوبه خود هفته فرهنگی سوریه در آینده نزدیک در ایران برگزار شود.

وزیر فرهنگ سوریه و هیئت همراه، روز دوشنبه ۳۰ شهریورماه در موزه سینما با محمد خزایی، رئیس سازمان سینمای ایران و مسئولان سینمای ایران دیدار کردند.

در این نشست که همزمان با روز ملی فیلم برگزار شد، محمد خزاعی رئیس بنیاد سینمایی استفاده از توانمندی های آموزشی، تولید مشترک و تجهیزات زیرساختی سینمای سوریه را پیشنهاد کرد.

وزیر فرهنگ سوریه نیز در این دیدار با بیان اینکه همه ما از ریشه های عمیق سینمای ایران و اهمیت آن آگاه هستیم و می دانیم سینمای ایران سینمایی است که به آن افتخار می کند، ابراز امیدواری کرد سینمای ایران از سوریه حمایت کند. به هدف خود برسد. بازاریابی سینمای سوریه برای استفاده از آن است و شاید مناسب باشد که یک فیلم مشترک را با هم شروع کنیم.

وی با اشاره به اینکه تربیت جوانان علاقه مند سوری علاقه فکری ما به کشور است، گفت: از هرگونه همکاری در زمینه فیلمنامه نویسی، آموزش، تدوین، گریم و غیره استقبال می کنیم و این جوانان می توانند تربیت شوند. با کمک فیلمسازان ایرانی.. در سوریه انجام دادند.

همانطور که وزیر فرهنگ سوریه اظهار داشت: ما می خواهیم در سوریه سالن سینما بسازیم و سینما را بازسازی کنیم و البته دولت سوریه به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد، از شما می خواهیم که در این راه همراه ما باشید.

به ایران سفر کنید و از تخت جمشید دیدن کنید

وزیر فرهنگ سوریه در ادامه سفر چند روزه خود به ایران با سفر به شیراز، در دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز تایید کرد که هفته های فرهنگی را در دستور کار قرار داده ایم. سال ۱۴۰۱ آغاز می شود، ۱۱ اکتبر آغاز هفته فرهنگی تاجیکستان در شیراز و ۷ نوامبر آغاز هفته فرهنگی شیراز در دوشنبه تاجیکستان است.

حمیدرضا قانی گفت: روز جمعه ۱۸ شهرفر وزیر فرهنگ سوریه به دعوت رسمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران به همراه جمعی از همراهان به شهر شیراز سفر کرد. توانمندی های هنری و گردشگری شهر شیراز و استان فارس طراحی شد و مدیر امور سینمای سوریه، معاون بین الملل وزیر و رئیس امور اجتماعی این کشور را خانم لبنا موشاوح همراهی می کردند.

حضور در مجموعه تاریخی، تمدنی و میراث فرهنگی تخت جمشید و بازدید از نقاط مختلف این میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از برنامه های سفر وزیر آموزش و پرورش سوریه به استان فارس بود.