تمدید مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده


دوشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۱ – ۲۱:۲۱

sazman malayati مهم است

تهران (پانا) – سازمان امور مالیاتی اعلام کرد افرادی که تا پایان ۲۴ تیرماه اظهارنامه دوره ربیع ۱۴۰۱ خود را ارائه نکرده اند تا پایان ۵ تیرماه سال جاری فرصت دارند.

سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای اعلام کرد: در راستای تکریم مودیان محترم و فراهم آوردن زمینه اجرای تکالیف قانونی و مشارکت حداکثری در تشکیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، در صورتی که هر یک از مودیان مشمول مالیات بر ارزش افزوده تا تاریخ ۱۵/۴/۱۵ کسر شده باشند. /۱۴۰۱ برای تسلیم اظهارنامه دوره اول از سال ۱۴۰۱ حداکثر تا تاریخ ۲۶/۰۴/۱۳۰۱ نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره مذکور اقدام نمایند.

جرایم عدم تسلیم اظهارنامه و تأخیر در پرداخت مالیات و عوارض تا موعد مذکور در اجرای ماده ۱۹۱ قانون مالیات های مستقیم ساقط می شود.

بر اساس این گزارش، مالیات بر ارزش افزوده مالیات غیرمستقیمی است که بر مابه التفاوت ارزش کالاها و خدمات ارائه شده و ارزش کالاها و خدمات خریداری شده یا تحصیل شده در یک دوره خاص اعمال می شود.

در این زمینه مودیان باید حداکثر ۱۵ روز پس از پایان هر فصل مالیات متعلقه را در این حوزه پرداخت کنند که قبلاً بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بوده است. فصل بهار سال ۱۴۰۱ هجری قمری و پرداخت مالیات متعلق به آن تا پایان امروز (۲۵ تیر) ادامه داشت و اکنون تا پایان بیست و شش ماه جاری تمدید شده است.

شایان ذکر است که قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۸۶ به صورت آزمایشی تصویب شد و هر ساله تا بودجه سال ۱۳۹۸ در بودجه تمدید شد و این قانون تا مهر ماه همان سال اعتبار داشت اما از آبان ماه ۱۳۹۸ تا تصویب آن اعتبار داشت. . لازم الاجرا شدن این طرح و شورای اسلامی اصلاحیه آن را تمدید و دائمی کرد.

سپس قانون مالیات بر ارزش افزوده دائمی در اوایل خرداد سال گذشته تصویب و در تیرماه به رئیس جمهور ابلاغ شد.

اما در این زمینه سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که تا زمان راه اندازی سامانه مودیان، نحوه تسلیم و رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی مطابق با مفاد قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۶ است.