تلاش امریکا و مزدوران داخلی برای وارد کردن لبنان به بحران امنیتی / واکنش حزب الله و جنبش امل


همزمان با تیراندازی به سوی تظاهرات‌کنندگان لبنانی در اطراف کاخ دادگستری لبنان، منابع خبری از شنیده شدن صدای انفجار در بیروت خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری قدس(قدسنا)، شبکه «اسکای نیوز» به نقل از خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که همزمان با تیر اندازی به سوی معترضین در نزدیکی کاخ دادگستری لبنان، صدای یک انفجار در پایتخت لبنان به گوش رسیده است.

اسکای نیوز در ادامه به نقل از خبرنگار خود نوشت که در بیروت، راکت‌های B7 شلیک شده است. ، «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان  در واکنش به حوادث امروز بیروت، مردم را به آرامش دعوت کرد.

منابع لبنانی گزارش دادند که نخست‌وزیر این کشور برای بررسی وضعیت خواهان برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت مرکزی لبنان شده است.

شبکه روسیا الیوم هم به نقل از خبرنگار خود در بیروت گزارش داد که چهار تن شهید و ۲۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند. به گزارش شبکه المیادین، تیرندازی همچنان خصوصا در منطقه الطبونه ادامه دارد و تعدادی مجروح شده‌اند.

 

ارتش لبنان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که تظاهرات‌کنندگان حین حرکت به سوی کاخ دادگستری هدف حمله قرار گرفته‌اند. در ادامه بیانیه آمده است که ارتش به سرعت منطقه «الطیونه» را محاصره کرد و در ورودهای شهر و محله‌ها مستقر شد. ارتش لبنان هشدار داد که به سوی هر فرد مسلحی که در جاده‌ها رویت شود، تیراندازی خواهد کرد. فرماندهی ارتش لبنان از غیرنظامیان خواست که هر چه سریعتر از خیابان‌ها خارج شوند.

 

برخی منابع لبنانی نیز از استقرار تانک های ارتش در خیابان های بیروت گزارش داده اند.

 

به رغم گزارش برخی رسانه‌ها درباره جان باختن چهار شهروند لبنانی، صلیب سرخ لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد در پی تیراندازی‌های امروز در بیروت، دو نفر جان باخته‌اند و ۲۰ دیگر مجروح شده‌اند که حال برخی از آن‌ها وخیم است.  اما لحظاتی پس از این گزارش صلیب سرخ شبکه  ان ان ای گزارش داد که تعداد شهدا به سه نفر افزایش پیدا کرده است.همزمان با تیراندازی به سوی تظاهرات‌کنندگان لبنانی در اطراف کاخ دادگستری لبنان، منابع خبری از شنیده شدن صدای انفجار در بیروت خبر می‌دهند.

 

این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که منابع لبنانی، صبح امروز، گزارش دادند که طرفداران حزب‌الله و جنبش امل در اعتراض به عملکرد بد «طارق بیطار» بازپرس پرونده انفجار بیروت به خیابان‌ها آمده‌اند. لحظاتی پس از انتشار این گزارش، رسانه‌ها از تیراندازی به سمت مردم و مجروح شدن تعدادی از آن‌ها خبر دادند.

طارق بیطار قاضی پرونده انفجار بیروت در یک اقدام سیاسی خاص با هدف انحراف در این پرونده اقدام به صدور بازداشت برخی از مقامات طرفدار جنبش امل و محور مقاومت کرده است که با اعتراض حزب الله، جنبش امل و بسیاری دیگر از جریان های همسو با مقاومت و نیز اعراضات مردمی روبرو شده است.

 

در واکنش به حوادث امروز جنبش‌های حزب‌الله و امل بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

بر اساس گزارش المیادین، حزب‌الله و امل در این بیانیه مشترک ، همه را به آرامش و عدم کشیده شدن به «فتنه خبیث» فراخواندند.

در ادامه این بیانیه آمده، شرکت‌کنندگان در تجمع مسالمت‌آمیز در برابر کاخ دادگستری از سوی تک‌تیراندازان هدف قرار گرفتند. حزب‌الله و امل تأکید کردند، تک‌تیراندازان از روی پشت‌بام شرکت‌کنندگان در این تجمع را هدف گرفتند و پس از آن صدای تیراندازی شنیده شد که در پی آن چندین نفر شهید و مجروح شدند.

 

در این بیانیه تأکید شده، تیراندازی به سمت سرهای تظاهرات‌کنندگان بوده است. حمله مذکور از طرف گروه‌های مسلح سازماندهی شده و با هدف کشاندن کشور لبنان به فتنه خبیث صورت گرفته است.

حزب الله و امل در این بیانیه تاکید کردند، مسؤولیت این فتنه بر عده تحریک‌کنندگان و کسانی است که در پشت خون شهدا و قربانیان انفجار بندر بیروت پنهان شده‌اند.

حزب‌الله و امل در ادامه ارتش لبنان را به بر عهده گرفتن مسؤولیت خود و مداخله فوری برای توقیف این جنایتکاران فراخواندند.

 

دیدگاهتان را بنویسید