تعمیر کابل فیبر نوری زیردریایی برای اولین بار در ایران


سه شنبه ۱ سپتامبر ۱۴۰۱-۱۰: ۰۳

وایبر نوری

تهران (پانا) – مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: کابل فیبر نوری زیردریایی در خلیج فارس قطع شده و کابل پشتیبان نیز از سال‌های گذشته قطع شده است اما اکنون بسته به توان داخلی وصل می‌شود.

امیرمحمدزاده لاجوردی که در یک مصاحبه تلویزیونی در خصوص وضعیت اتصالات زیرساختی کشور حضور داشت، گفت: از زمانی که کاربر برای اتصال به اینترنت تلاش می کند تا زمانی که پاسخ دریافت می شود، مسیری وجود دارد. به این ترتیب اگر اختلالی ایجاد شود، کل اتصال را تحت تاثیر قرار می دهد. هر چه بیشتر بتوانیم درخواست های کاربر را ترجمه کنیم، تجربه کاربری بهتری خواهیم داشت.

معاون وزیر ارتباطات گفت: اکنون در مناطق پرجمعیت اگر دکل های مخابراتی (BTS) کم باشد، کاربر کندی سرعت را حس می کند. اکنون اتصال کاربر به سیم مسی متکی است که سرعت محدودی دارد، به همین دلیل دولت سیزدهم حرکت فیبر نوری را راه اندازی کرد تا فناوری سیم مسی را پشت سر بگذارد و فیبر نوری را جایگزین کند.

لاگوردی تاکید کرد: فیبرگذاری کاری سخت و دشوار است و دولت ها قبل از راه اندازی آن فرار می کردند، اما اکنون برای توسعه زیرساخت ها و افزایش سرعت چاره ای جز حرکت به سمت آن نداریم. مدت هاست که لایه تجمیع که در اختیار شبکه ارتباطی است بهینه و به روز نشده و از سرعت پیشرفت شبکه عقب مانده است. به همین دلیل دولت سیزدهم تصمیم گرفته است که شرکت های مخابرات ثابت و سیار را در مقوله فیبر نوری مشارکت دهد تا این روند تسریع شود.

وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته به دو میلیون فیبر نوری رسیده ایم و تا پایان دولت سیزدهم به ۲۰ میلیون می رسیم. در حال حاضر سرعت اینترنت ثابت کشور ۱۰ مگابیت بر ثانیه است و با فیبرهای نوری سرعت را به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می رساند و کیفیت سرعت اینترنت را تا سه دهه آینده تضمین می کند.

معاون وزیر ارتباطات در خصوص تجربه کاربران در خصوص کندی اینترنت افزود: برای رفع این مشکل، مراکز داده در شهرهای تهران، مشهد، شیراز و تبریز قطب ایجاد می کنیم. امسال با راه اندازی اولین سرمایه گذار مرکز داده، تجربه کاربران در دسترسی به اینترنت افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: اکنون میزان ازدحام و اشباع در شبکه مخابراتی نزدیک به صفر است و ۳۰ درصد بیشتر از نیاز کاربران پهنای باند ایجاد کرده ایم. به همین دلیل وقتی بخشی از ارتباط ما به دلایل مختلف قطع می شود، دسترسی به اینترنت قطع نمی شود. اکنون در خلیج عربی بخشی از ارتباط قطع شده است، اما کاربران آن را احساس نمی کنند، زیرا ما ۳۰ درصد مازاد بر پهنای باند داریم و آن را به ۵۰ درصد خواهیم رساند.

لاگوردی گفت: اکنون درصد کمی از تجهیزات شبکه مخابراتی در کشور از محصولات داخلی ساخته می شود و فکر می کنیم این میزان باید افزایش یابد. در ابتدای دولت سیزدهم ظرفیت حمل و نقل اشباع شده بود و یکی از گزینه ها استفاده از شرکت تولیدی خارجی مانند گذشته بود اما فکر می کردیم ظرفیت داخلی وجود دارد. به همین دلیل با یک شرکت دانش بنیان داخلی قرارداد بستیم و کاری را که ۵ سال طول کشید ظرف یک سال به اتمام رساندیم تا بتوانیم ظرفیت شبکه انتقال خود را افزایش دهیم.