تعطیلی برنامه های گردشگری در چند استان/ هشدار به تهران برای پرهیز از گردشگری طبیعی


syl

تهران (پانا) – بر اساس پیش بینی ها و هشدارهای مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران برای مخاطرات جوی و مدیریت بحران در تهران و سایر استان ها، کوه نوردی و طبیعت گردی در ۲۱ استان کشور با خطرات و تهدیدات همراه است.

به گزارش بنا، وقوع سیلاب در برخی مناطق کشور که با مرگ و مفقود شدن تعدادی از شهروندان در چند روز گذشته همراه بود، مسئولان کشوری و محلی را بر آن داشت تا نسبت به خطرات و خطرات آن هشدار جدی به شهروندان بدهند. تهدید حضور در رسانه ها برای برنامه های تفریحی و گردشگری.

بر این اساس در برخی از فرمانداری ها با تصمیم مدیریت بحران استانداری ها تمامی برنامه های گردشگری برای ساکنان و گردشگران محلی تعطیل شد. از جمله این استان ها می توان به خوزستان، اصفهان، کهگلویه و بویراحمد اشاره کرد.

هشدارهای جدی به شهروندان و گردشگران این استان ها در خصوص خطرات و تهدیدات ناشی از شرکت در برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی در استان های تهران، گیلان، کرمان، زنجان، فارس، سیستان و بلوچستان صادر شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در این خصوص از تداوم شرایط نارنجی رژیم بارندگی به ویژه در ارتفاعات و نیمه شمالی استان خبر داد و گفت: مردم مراقب باشند و در کنار رودخانه ها چادر نزنند.

حمید یزدی مهر با اشاره به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای استان تهران از ادامه فعالیت سامانه بارشی با تایید اخطار نارنجی رنگ صادر شده در ۱۲ مردادماه خبر داد و اظهار داشت: تاریخ شروع فعالیت سامانه بارشی از ۱۲ مردادماه آغاز می شود. شنبه ۸ مرداد و تا پایان یکشنبه ۹ مرداد پیش بینی می شود.

وی با بیان اینکه خطرات مذکور شامل بارش باران، رعد و برق، تگرگ، وزش باد شدید و گرد و خاک در مناطق مستعد استان تهران به ویژه ارتفاعات و نیمه شمالی است، گفت: جاری شدن آب و سیلاب. در این مناطق

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در ادامه با توجه به خسارات ناشی از وزش باد شدید لحظه ای همراه با خیزش موقت گرد و غبار و دید کم در زمان فعالیت رژیم بارشی اعلام کرد: از همه شهروندان و مردم تقاضا داریم از ایستادن در کنار درختان پوسیده و پوسیده خودداری کنند. از سفر و استقرار در حاشیه و حوضه رودخانه های فصلی خودداری کنند.

و نسبت به حرکت قبایل بادیه نشین و عدم صعود به ارتفاعات و دره ها در بستر رودخانه ها و قرار گرفتن در مسیل ها و رودخانه ها هشدار داد و گفت: از شهروندان می خواهیم خودروهای خود را در کنار درختان فرسوده پارک نکنند.

یزدی مهر با بیان اینکه استحکام سازه های موقت از جمله پوشش گلخانه ها و بیلبوردها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بیان کرد: دستگاه های اجرایی از جمله نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری ها، وزارت نیرو و … آمادگی لازم را برای مقابله با این موضوع دارند. آنها بحران.

توصیه های ایمنی برای شهروندان در مواجهه با سیل

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: از همه شهروندان می‌خواهیم در صورت پیاده روی از کانال‌های فاضلاب و نهرهایی که در هنگام مواجهه با سیل آرام به نظر می‌رسند دوری کنند و از جاهایی که سطح آب بالای زانو است عبور نکنند از درختان مستعد سیل عبور کنید. از آدرس مکان امن استفاده نکنید.اگر از خانه خارج شدید وسایل گران قیمت را در مکان های مرتفع رها کنید و درها را ببندید.اگر مجبورید در آب حرکت کنید از چوب برای تست استحکام زمین استفاده نکنید.در داخل آب رانندگی نکنید. منطقه زیر آب اگر سیل اطراف ماشین را فرا گرفت، آن را رها کنید و در جریان سیل شنا نکنید و از پل های چوبی سست روی رودخانه ها عبور نکنید و جریان آب، برق و گاز را قطع نکنید.

هشدار مدیریت بحران در سایر استان ها

در خوزستان، معاون گردشگری این استان از لغو تمامی تورهای خوزستان تا اطلاع ثانوی خبر داد و تاکید کرد: برگزاری هر گونه تور در شرایط جوی فعلی غیرقانونی تلقی می شود و در صورت مشاهده با برگزارکننده تور طبق مقررات برخورد خواهد شد. قانون

و در استان اصفهان نیز مدیرکل مدیریت بحران کشور از تعطیلی تمامی مناطق گردشگری به ویژه غرب و جنوب این استان در روزهای پایانی هفته به دلیل بارش شدید باران خبر داد.

به گفته منصور شاه فروش، مناطق گردشگری استانداری در برخی از معابر رودخانه ها قرار دارد و سیل خساراتی را به همراه خواهد داشت. بنابراین این اماکن در روزهای پایانی هفته تعطیل است و گردشگران از تردد به این مراکز خودداری کرده و در حاشیه رودخانه ها و کانال های آبی توقف کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهجیلویه و بویار احمد به عنوان استانی شامل رودخانه های خروشانی از تعطیلی تمامی اماکن گردشگری حاشیه رودخانه و جاده تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: گشت نظارتی در این استان انجام می شود. انجام شد. در آخر هفته کمپ های تنگ گنجه ای تنگ. شراب های مهریان، چشمه میشی، کوه گل و شراب گروه چرام از پذیرش مسافران و گردشگران در این مکان ها محروم هستند.

شهرداری یاسوج نیز تاسیسات گردشگری و تمامی پارک های شهر را تعطیل کرده است.

در استان سیستان و بلوچستان تعدادی از بناهای تاریخی بر اثر سیل و بارندگی شدید آسیب دیدند. به گزارش معاونت میراث فرهنگی این استان، دیوار ضلع شمالی قلعه سرباز، سقف طبقه دوم موزه چابهار، دیوار ضلع غربی و فضای داخلی قلعه نیکشهر آسیب دید و طوفان منجر شد. در ایرانشهر درختان نخل باعث ریزش ساختمان قدیمی بهداشت که بخشی از دیوار است، در نتیجه ترک خورده و فروریخت.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان همچنین از جان باختن دو نفر بر اثر سیلاب پنج شنبه شب در شهرستان ماهانشان خبر داد که حاکی از احتمال وقوع سیل دیگری در سراسر استان به ویژه چهار شهرستان آن است. ماهنشان، طارم، خدابنده و زنجان از مردم خواسته است از توقف و استراحت در رودخانه ها، مسیل ها، تپه ها و ارتفاعات خودداری کنند و به دلیل احتمال وزش باد شدید از نشستن در کنار درختان کهنسال و وسایل ساختمانی در حال ساخت خودداری کنند.

مدیرکل هواشناسی گیلان همچنین از احتمال وقوع سیلاب منطقه ای، افزایش ناگهانی سطح آب، طغیان رودخانه ها و سیلاب موقت و منطقه ای خبر داد و از مردم و گردشگران خواست در روزهای پایانی هفته از استقرار در کنار رودخانه ها خودداری کنند. .

خسارات و مخاطرات سیل در استان های فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد. اداره کل هواشناسی استان تهران و برخی استان‌ها احتمال تداوم بارندگی در ارتفاعات و نیمه شمالی را داده و توصیه می‌شود از هرگونه فعالیت کوهنوردی و تورهای طبیعت گردی به ویژه در دامنه کوه‌ها و دره‌ها خودداری شود. و عراق و کمپ های موقت در حاشیه رودخانه ها تا بازگشت وضعیت به حالت عادی