بیماری های درد مفاصل چیست؟


آیا می دانید مفاصل چیست؟

تهران (پانا) – عوامل و علل متعددی در بروز درد مفاصل دخیل هستند، اما قبل از تعیین علت اصلی درد مفاصل، بهتر است با آناتومی مفصل آشنا شوید تا بتوانید عوامل ایجاد کننده آن را بهتر بشناسید. این بیماری

مفصل استخوانی که حاوی یک یا چند استخوان باشد، مفصل نامیده می شود. مفصل موجود در استخوان برای حرکت و حمایت از استخوان ضروری است. همه حرکات را نمی توان بدون مفاصل انجام داد.

دو استخوان تشکیل دهنده مفصل توسط رباط ها به یکدیگر متصل می شوند. یکی دیگر از اندام های مفاصل غضروف است که غضروف ها را روی یکدیگر حرکت می دهد.

انتهای استخوان هایی که مفصل را تشکیل می دهند در یک کیسه بافتی به نام کپسول مفصلی محصور می شوند. محتوای داخلی این کپسول فضای مفصلی نامیده می شود که با مایع سینوویال پر شده است. این مایع بسیار چسبناک است و در نتیجه سطح غضروف مفصلی را لغزنده و حرکت استخوان را آسان می کند.

علت اصلی درد مفاصل چیست؟

عوامل و علل مختلفی در بروز درد مفاصل دخیل هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

آرتروز

التهاب مفاصل بدن را آرتروز می نامند که باعث درد شدید و سفتی در مفصل می شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که همگی باعث درد مفاصل و مفصل آسیب دیده می شوند.

شایع ترین انواع آرتریت عبارتند از:

پوکی استخوان

روماتیسم مفصلی

آرتریت یا فرسایش مفاصل

آرتریت عفونی

آرتریت پسوریاتیک

آرتروز ممکن است در هر مفصلی رخ دهد، اما این عارضه بیشتر در مفاصل زانو، ستون فقرات و لگن دیده می شود. در صورت احساس درد مفاصل حتما برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

حوصله سر بر

بورس ها کیسه های انعطاف پذیر و ظریفی هستند که حرکت تاندون ها و مفاصل را تسهیل می کنند. در داخل بورس مایعی به نام مایع سینوویال وجود دارد و از سلول هایی تشکیل شده است که تمام سطح بورس را می پوشانند.

بورسیت بورسیت نامیده می شود که به دلیل اختلال در حرکت تاندون باعث تورم و درد در مفصل می شود. بورسیت بیشتر به دلیل استفاده بیش از حد از مفصل و حرکت مداوم تاندون ها ایجاد می شود.

تاندونیت

تاندون ها طناب های ضخیمی هستند که از رشته های کلاژن ساخته شده اند و ماهیچه ها را به عنوان یک اتصال الاستیک به استخوان متصل می کنند. تاندونیت بیماری است که از التهاب تاندون ها به وجود می آید. تاندونیت یا تاندونیت اغلب در آرنج، مچ دست، انگشتان دست، ران ها و سایر قسمت های بدن رخ می دهد.

درد مفاصل همراه با تورم یکی از شایع ترین علائم تاندونیت است که در ناحیه آسیب دیده ظاهر می شود.

رباط ها را سفت کنید

کشش رباط یکی از شایع ترین علل درد مفاصل است که عموماً ناشی از آسیب های ورزشی است. رباط ها نوارهای محکمی از بافت فیبری هستند که دو استخوان را در یک مفصل کنار هم نگه می دارند.

کشش رباط معمولاً یک عارضه است که اغلب با کشیدگی بیش از حد، پارگی رباط و رگ به رگ شدن رخ می دهد. البته بهتر است بدانید که کشش رباط را نباید با کشش تاندون اشتباه گرفت.

نقرس

نقرس نوعی آرتریت است که در یک حمله ناگهانی می تواند باعث درد، سوزش، سفتی و تورم مفصل شود.

اضافه وزن، نوشیدن الکل زیاد، یا خوردن گوشت و ماهی زیاد که حاوی مقادیر بالایی از مواد شیمیایی به نام پورین هستند، شانس ابتلا به نقرس را افزایش می دهد. همچنین برخی داروها مانند دیورتیک ها می توانند باعث نقرس شوند.