بناهیان: مردم غرب مرفه اما ذلیل هستند/ زن، زندگی، آزادی شعار ماست – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; دهمین اجلاس جمعی از مداحان آستان اهل بیت(ع) با عنوان اجلاس علی الحبیب با موضوع «جهاد تفسیر و نقش مداح در شرایط کنونی جامعه» در مجموعه شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد. سرچشمه، تهران.

علت نارضایتی عمومی چیست؟

در این مراسم حجت الاسلام علی رضا بناهیان با اشاره به علل نارضایتی عمومی در روح و روان مردم گفت: این نارضایتی دو عامل اساسی دارد. اولاً تلقی مثبت مردم از تمدن غرب هر لحظه در حال افزایش است و دلیل این امر، بینش نمادها در غرب است. اگر مردم بدانند در متن واقعی زندگی مردم در غرب چه می گذرد، حاضر نیستند مانند آنها زندگی کنند. نقطه ضعف ما این است که نمی توانیم نقد درستی از غرب بگیریم.

وی افزود: قبل از انتخابات سال ۸۲ در کنفرانسی در تورنتو با حضور اقشار مختلف گروه های ضدانقلاب حاضر شد و سخنرانی کرد. اولش خیلی علیه من فریاد زدند. من در سخنرانی خود از تمدن غرب انتقاد کردم و مثلاً گفتم شما اینجا نظم دارید، اما آنها باید شور و اشتیاق پلیس خشن را که این نظم را ایجاد کرده است، از بین ببرند. شما قانونمند هستید، اما تمایلی به کشتن افرادی که از ترس قانون را رعایت می کنند ندارید. اینجا رقابت وجود دارد، اما گرد و غبار سر افرادی را پر می کند که می دانند به جایی نمی رسند. در اینجا شما آزاد هستید که آن را بپوشید، اما یک زن تنها در سن ۲۶ تا ۲۷ سالگی می تواند آن را بپوشد. صداقت است، اما بستر جامعه ای است که از گستاخی رنج می برد.

ماجرای دو بار نفرین شدن پناهجویان در حین سخنرانی

و این سخنران مذهبی افزود: ۴۰ سال پیش در این انقلاب اسلامی خطبه خواندم، اما فقط دو بار اتفاق افتاد که در حین سخنرانی، شخصی بلند شد و فحش داد. دو بار مربوط به زمانی است که آن سخنان را در مورد تمدن غرب در داخل کشور گفتم. این سخنان ضد انقلاب در کانادا را میخکوب کرد، اما در ایران به من فحش دادند، زیرا باور نداشتند تمدن غرب اینگونه است.

وی با اشاره به اینکه یک بار در بیت رهبری در شب عاشورا اعلام کردم که می خواهم درباره عاشورا صحبت کنم، گفت: سال ها پیش اعلام کرده ایم امام حسین (علیه السلام) رهبر آزادی است اما گفتم. امام حسین (علیه السلام) رهبر آزادی است. رهبر آزادی می گویند کسی است که حکومت کرد و آزادی داد. امام حسین (علیه السلام) حکومت نداشت پس رهبر آزادی است. در صورتی که امام حسین (علیه السلام) در شب عاشورا بیش از ۷۲ نفر را حکومت کرد و در آن هنگام فرمود: ما اهل بیت (علیهم السلام) مردم را فریب نمی دهیم. من می کشم و هر که با من باشد کشته خواهد شد. یعنی آزاد شدند. پس او رهبر آزادی است و ما در غرب چنین چیزی نداریم.

چرا در قرآن آزادی وجود ندارد؟

بناهیان گفت: آزادی سه قسمت دارد. آزادی رفتار، افکار و تمایلات. آزادی رفتار هست اما آزادی فکر نیست و اگر هم هست نمایشی است اما در غرب آزادی میل وجود ندارد چون همه چیز تحمیلی است.

این سخنران مذهبی با اشاره به اینکه در شب ۲۳ ماه مبارک رمضان این سوال را مطرح کردند که چرا در قرآن آزادی وجود ندارد، گفت: آزادی مبنای حقوق بشر است مگر اینکه در آن زمان امکاناتی وجود داشته که گویا در قرآن نیامده است. قرآن یا خدای آزادی؟ قبول نکنید پاسخ دادم آزادی در اسلام و قرآن از اطاعت خدا و نماز و روزه و جنگ و جهاد مهمتر است. تعبیر آن در قرآن متفاوت است و اطاعت از ولی را ذکر کرده است. در آن جلسه این شعر مولوی را خواندم که به معنای آزادی پیامبران است.

عظمت تمدن غرب باید در ذهن مردم شکسته شود

وی با بیان اینکه در ادبیات اسلامی فاجعه ای داریم که عبارات زیادی به غربی ها داده ایم، تصریح کرد: زن، زندگی، آزادی شعار ماست، تاوان زن، زندگی و آزادی را داده ایم. وظیفه شما ای مداحان این است که آزادی و مفاهیم ضدغربی را به نوحه تبدیل کنید و با آن به صندوق بزنید. یک بار گفتید برای زنان و مادران و دختران دعایی را طوری بخوانید که اگر تشییع جنازه شد آن را بخوانند.

بناهیان گفت: عظمت تمدن غرب باید در ذهن مردم شکسته شود. این با انتقاد از تمدن غرب ارائه می شود.

مردم در غرب مرفه هستند، اما تحقیر شده اند

این سخنران مذهبی با بیان اینکه دومین دلیل نارضایتی مردم این است که نمی دانند به کدام سمت حرکت می کنیم، گفت: هدف ما این است که اساس ظهور امام زمان (عج) را محقق کنیم. ) و از این رو فرآیند این است که به مهدویت پی ببریم و در نهی و شعر مداحی چه راهی را باید طی کنیم . مهمترین ویژگی در تمدن مهدوی چیست؟ مهمترین ویژگی که در تمدن غرب یافت نشد چیست؟ باعث افتخار است. مردم در غرب مرفه هستند، اما تحقیر شده اند. اما در ایران ما احترام می گذاریم.

وی تصریح کرد: متأسفانه کسانی هستند که می گویند عنصر اصلی در کربلا امر به معروف و نهی از منکر است اما این عنصر قیام است. و چون محاصره انتفاضه تمام شد، گفتند: ما می خواهیم تو را ذلیل کنیم، امام حسین علیه السلام فرمود: نه، من می خواهم ذلیل شوم، یعنی عزت می خواهم. اگر بدانند مسیر جاده چیست، مشکلات را تحمل می کنند.

چرا از قدرت و عظمت ایران اسلامی و شیعه حرف نمیزنید!

بناهیان گفت: چرا از قدرت و عظمت ایران اسلامی و شیعیان و سینه های زنان امام حسین علیه السلام صحبت نمی کنید، فرمود: روزگار گریه عجیبی را پشت سر گذاشتیم. ما به زنان سینه دار می گوییم که ما قوی هستیم و دیگر غریب نیستیم. رهبر ما در یمن فقط ده میلیون نمازگزار دارد، پس ما غریبه نیستیم، باید این قدرت را در شعارهایمان بیاوریم. برخی از آنها دلشان باخته است، باید از قدرت کشور بگوییم. متاسفانه هنوز سرود قدرت و پیروزی نداریم.

اگر تحریم را به آزادی تعبیر کنیم، امروز هیچکس جرات مرگ بر دیکتاتور را ندارد!

و این سخنران مذهبی افزود: ظاهر امام زمان (عج) را تصور کنید و در کنار ایشان به نماز دعوت شده اید. چگونه بخوانیم؟ اکنون زمان مطالعه این مدل است، زمان پیروزی است.

با اشاره به اینکه باید از دشمنان اهل بیت علیهم السلام به خصوص در عاشورا صحبت کنیم و ویژگی های آن را به مردم بگوییم و برخی از ما باید از عمامه بر سر خود بترسیم. اگر به جای اطاعت از جانب ولایت، امر نصرت را برجسته می کردیم، امروز مؤثرتر بود.