بعد معنوی فعالیت در حرفه موسیقی باید حفظ شود


یونس احمدیان

تهران (پانا) – استاد موسیقی یونس احمدیان با تاکید بر این مفهوم که امروزه آموزش پایه در هنرستان ها زمینه ساز شکوفایی و کشف استعدادهای هنری است، گفت: بعد معنوی فعالیت در حرفه موسیقی باید حفظ شود.

یونس احمدیان مدرس گیتار پاپ و تولید آواز در گفت و گو با خبرگزاری بنا، در زمینه استقبال از هنرجویان در دوران پس از کرونا با اشاره به اینکه در این دوره آموزش مجازی همچنان ادامه دارد، گفت: در شرایطی که به دلیل ضعف بیماری کرونا، استقبال از کلاس های موسیقی رو به افزایش است و اگر بخواهیم در کنار همه این موارد به وضعیت اقتصادی مردم اشاره کنیم، باید بگوییم که هنر امروز در اولویت دوم خانواده ها قرار دارد. از نظر مسائل اقتصادی در مقایسه با نیازهای اساسی و معیشتی.

تاثیر اپیدمی کرونا و مسائل مالی و اقتصادی بر اقتصاد درس موسیقی

وی که ۱۲ سال است در عرصه نوازندگی و تدریس موسیقی فعالیت دارد، در بخشی دیگر از این گفتگو با اشاره به اینکه با کنار هم قرار دادن همه مسائل، قدردانی می کند که ارزیابی همه این موارد منجر به عدم موفقیت می شود. وی افزود: استقبال از کلاس های موسیقی به یک اپیدمی تبدیل شده است، بیماری کرونا باعث کاهش حضور دانش آموزان در کلاس های موسیقی شده است اما وجود بسیاری از مسائل اقتصادی و معیشتی به این معضل دامن می زند.

این مدرس موسیقی در بخشی دیگر از این گفت و گو با تاکید بر این موضوع که کسانی که مایل به عضویت در مافیا هستند معمولاً با مشکلاتی مواجه می شوند که مغایر با اصول اخلاقی و اعتقادات خودشان است، ادامه داد: باید بگوییم دلیل این که همه نمی توانند چیست؟ وارد مافیای موسیقی می شود.» به همین دلیل، کسانی که مدت زیادی در موسیقی فعالیت داشته اند و آن را شغل و اولویت اول برای کسب درآمد می دانند، بیشتر به تحصیل، یادگیری موسیقی و کسب درآمد اهمیت می دهند.

آموزش مقدماتی در هنرستان ها زمینه ساز شکوفایی و کشف استعدادهای هنری است

احمدیان در این خصوص به وجود موسسات موسیقی در نظام آموزشی کشور در زمینه شناسایی استعدادهای هنری در رشته های مختلف موسیقی اشاره کرد و به این مفهوم اشاره کرد که اگر سیستم مورد استفاده برای شناسایی استعدادهای هنری اساسی باشد، این سیستم ممکن است پیامدهایی داشته باشد. وی افزود: دقیقاً در چنین شرایطی است که علاقه مندان به عرصه موسیقی می توانند خود را در عرصه موسیقی بهتر بشناسند و باید گفت که نظرات در این زمینه با در نظر گرفتن تجربه و دانش هر فرد. دیدگاه متفاوتی در این زمینه وجود دارد و فردی که تماشا می کند نسبت به این حوزه احساس مثبت و خوشایندی دارد و هرکس شاهد چنین اتفاقاتی نباشد چنین احساسی ندارد و ممکن است احساس منفی داشته باشد.

نوازنده به سراغ سازهایی می رود که می تواند با آنها ارتباط برقرار کند

این نوازنده پیانو خاطرنشان کرد: این مشکلات در همه حرفه ها وجود دارد و اگر دقت کنیم در برخی موارد مشاهده می شود که کارها در شرایطی که باید به درستی انجام شود، درست و دقیق انجام نمی شود و در برخی موارد در برخی موارد اما باید گفت که در بسیاری از مواقع اصولاً این نگاه ها انجام نمی شود، گفت: قطعاً حوزه های مختلف موسیقی مانند آموزش، نوازندگی، دریافت حس خوب و انتقال تجربه به نسل بعد. در حضور فرد هستند و در گام اول بحث این است و ارتباط شخصی با آلات موسیقی بسیار مهم است، به همین دلیل است که وقتی من به عنوان یک نوازنده ساز را با انتخاب آموزش مواجه می کنم، شما آن را خوش آمد نمی دانید

احمدیان علاقه را اولویت اصلی و شخصی خود در زمینه انتخاب ساز برشمرد و با بیان اینکه همیشه آرامش و ارتباط با ساز برایش مهم بوده است، تصریح کرد: موضوع بعدی در این زمینه امرار معاش و درآمدزایی است. اقتصاد یکی از حوزه‌های مهمی است که بسیاری از مسائل زندگی ما با هم مرتبط است و ما نیاز به توجه بیشتری در این زمینه داریم و به همین دلیل بسیاری از اهالی عرصه موسیقی، درآمدزایی را اولویت اول خود می‌دانند.»

بعد معنوی فعالیت در حرفه موسیقی باید حفظ شود

وی با تاکید بر اینکه درآمدزایی اولویت اول او در موسیقی نبوده و در موقعیتی قرار دارد که می توانست وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد اما آن را نپذیرفت، خاطرنشان کرد: در این مورد معتقدم کار در موسیقی باید به گونه ای باشد که بعد معنوی خود را حفظ کند.»

این استاد موسیقی انتقال مفاهیم هنری را یکی از مقوله های مهم در حیطه شخصی هر فرد می داند و با تاکید بر این مفهوم که فرد می تواند این امر را در خود ترویج دهد تا بتواند آموخته های خود را به دیگران منتقل کند، احساس وی اظهار داشت: اگر بخواهم از بین رشته های مختلف یکی را انتخاب کنم، باید بگویم که تلاش برای انتقال مفاهیم موسیقایی برایم لذت بخش تر از بازی و کسب درآمد از این حوزه است.

بسیاری از مردم به کیفیت موسیقی که گوش می دهند اهمیتی نمی دهند

احمدیان با بیان اینکه منابع پخش موسیقی در کشور از مهم ترین حوزه هایی است که توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را می طلبد، با ابراز تأسف از اینکه امروزه بسیاری از مردم به گوش دادن به چیزی توجه نمی کنند، اظهار داشت: و خاطرنشان کرد: اگر مراکز اشاعه موسیقی در کشور که ​​در زمینه ترویج موسیقی فعال هستند، به کیفیت توجه کنند، خلأهای موسیقی برطرف می شود و امروز خلأهای زیادی در این زمینه دیده می شود.اگر کشور وجود داشته باشد. بسیاری از مسائل در این زمینه حل خواهد شد و اتفاقات خوبی در این زمینه رخ خواهد داد.»

انتخاب آهنگ ها موضوع مهمی برای موسیقی در کشور است

وی در این زمینه ترانه در موسیقی را یکی از موضوعات مهم در عرصه موسیقی دانست و ضمن ابراز خرسندی از اینکه امروز شاعران بسیار خوبی در عرصه موسیقی فعالیت می کنند، تاکید کرد: در عین حال آنها شاعران و ترانه سرایان خوبی هستند و در این زمینه باید به انتخاب شعر و انتخاب او از اولویت های مهم در عرصه موسیقی توجه کرد.

این نوازنده پیانو این رونویسی در موسیقی را یکی از مهم ترین عوامل بی جانی موسیقی در شرایط کنونی برشمرد و اظهار داشت: امروز گروه هایی در زمینه کشف شغل رونویسی و رساندن آن به گوش مردم قدم برمی دارند. و باید نظارت بیشتری در این زمینه صورت گیرد، حتی وجود دارد که چنین حوادثی رخ نمی دهد.

رسانه ها باید موسیقی باکیفیت منتشر کنند

احمدیان در پایان این گفتگو با بیان اینکه این هنرمند با ایجاد تغییرات مثبت در نگرش و مفاهیم اساسی موسیقی می تواند به طول عمر دست یابد، گفت: ممکن است این تغییرات در زندگی یک معلم موسیقی در این دنیا رخ ندهد و این ممکن است باید بعد از فوت استادان اتفاق بیفتد، زیرا ما به خوبی دیدیم که بسیاری از استادان پس از فوتشان شناخته شدند و این اتفاق افتاد و اگر رسانه ها بتوانند موسیقی باکیفیت منتشر کنند، می توانیم شاهد اتفاقات بسیار خوبی در زمینه باشیم. موسیقی».