برنامه های محرم و صفر وزارت علوم اعلام شد


وزارت علوم

تهران (پانا) – معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برنامه های فرهنگی دانشگاه ها و ستاد وزارت علوم در ایام دهه محرم و پیاده روی اربعین را اعلام کرد.

رشید جعفرپور گفت: در ایام محرم علاوه بر فعال شدن هیئت های ترحیم دانشجویان و اساتید و برگزاری برنامه های عزاداری، جلسات متعددی برای تبیین نهضت حسینیه و آثار آن در تاریخ تشیع برگزار شد به گونه ای که سخنرانی ها در آن برگزار شد. به صورت حضوری و مجازی در مساجد دانشگاه ها و مجامع علمی برگزار شود.

وی تاکید کرد: دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه طراحان این برنامه ها هستند و آن ها را به عنوان یک حرکت مردمی پیش خواهند برد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: کمپین های متعددی در فضای مجازی در حوزه نهضت الحسینی و در این حوزه فعالان حوزه فرهنگی، تشکل ها، مراکز و علوم برگزار می شود. انجمن ها فعال خواهند بود.»

جعفرپور با اشاره به اینکه بحث اربعین ماه محرم را داریم، گفت: دومین جلسه ستاد اربعین دانشگاهیان برگزار شد و تصمیمات خوبی برای تسهیل حضور کاروان های دانشجویی در پیاده روی اربعین اتخاذ شد.

وی افزود: امسال رویکرد تمدنی به برگزاری اربعین تقویت می شود و مقرر شد کارها قبل و بعد از اربعین یعنی قبل از تشکیل کاروان های اربعین برنامه ریزی شود. موکب ها باید در دانشگاه ها برگزار شود و برنامه ریزی، ثبت نام و پیگیری افراد انجام شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: برنامه های فرهنگی برای پیاده روی اربعین تدارک دیده شده است و در فکر شناسایی مکان های مشخصی برای اسکان دانشگاهیان در نجف و کربلا هستیم.

وی افزود: تلاش شده تا با دانشگاهیان عراقی و حتی دانشگاهیان جهان اسلام ارتباط برقرار شود تا این حرکت بین المللی تاثیر فرهنگی بین المللی داشته باشد و دانشگاهیان جهان اسلام در این مراسم بزرگ با هم ارتباط فرهنگی برقرار کنند.

جعفرپور افزود: برنامه های زیادی برای ستاد وزارت علوم و دانشگاه ها در نظر گرفته ایم. در ستاد پیش بینی شده بود انشالله فضای مناسبی از نظر مشکی پوشاندن فضاهای عمومی وزارتخانه مانند نمازخانه، سالن های طبقات مختلف و فضای اداری ایجاد شود.

وی گفت: همه روزه در دهه اول محرم برنامه زیارت عاشورا با حضور کارکنان و مددجویان این وزارتخانه برگزار می شود و در این ایام برنامه خطبه و نوحه خوانی در مصلای نمازخانه خواهیم داشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در یکی از ایام محرم هیئت عزاداری حسینی با حضور مسئولان و کارکنان این وزارتخانه در مجاورت ستاد مرکزی این وزارتخانه برگزار می شود و انشالله. در نظام آموزش عالی کشور یعنی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی زیر نظر وزارتخانه از همین مدل استفاده می شود و آموزش عالی را در کشور اجرا می کنیم.