برنامه های اجرایی باید با واقعیت های بازار سازگار باشد


جلیل رحیمی

تهران (پانا) – عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه های اجرایی باید مطابق با واقعیت جامعه باشد. فردی شفاف و صادق. ما هیچ شکایتی نداریم و از آنها حمایت می کنیم، اما واقعیت هایی در ته جامعه وجود دارد که نه این دولت و نه دولت های قبلی آن را درک نکرده اند و مشکل اصلی این است که مردم نمی توانند زندگی خود را اداره کنند.

جلیل رحیمی جهن آبادی در گفت و گو با خبرنگار بانا درباره سیاست حذف ارز ترجیحی گفت: به دو دلیل چاره ای جز تنظیم حمایت ها و یارانه های دولت به بخش های مختلف نداشتیم که دلیل اول تداوم ارز است. تحریم ها و کمبود شدید ارز و دلیل دوم این است که توزیعی که در این سال ها اتفاق افتاد، توزیع ناعادلانه بود. مثلاً در یارانه بنزین، کسانی که خودروهای بیشتری داشتند، یارانه بیشتری می گرفتند، زیرا طبقه ثروتمند بودند. جامعه و آنهایی که حتی یک ماشین یا ماشین نداشتند به یک اندازه از این یارانه بهره مند شدند. این عادلانه نبود.»

وی با بیان اینکه ما با اصل تنظیم یارانه ها مخالفتی نداریم و دولت می خواهد حمایت ها را مستقیماً به دست مردم برساند، افزود: حتی در مجلس دهم یکی از کسانی بودم که آقای روحانی را می خواستم. دولت این کار را بکند و یارانه مستقیم به دست مردم برسد اما حالا که این اتفاق افتاده است باید به چند نکته اشاره کند.

چه کسی توطئه کرد که ماشین را به چهار برابر قیمت به مردم بفروشد؟ خودروی چینی ساخت ایران است؟ چرا هیچکس در دولت نمی پرسد که چرا این خودرو سه بار به مردم فروخته می شود؟ مشکل ما همین مسائل است وگرنه آقای رئیسی را می شناختیم. امسال شبانه روز کار می کند، وقت می گذراند، فردی شفاف و صادق است. ما هیچ شکایتی نداریم و از آنها حمایت می کنیم، اما واقعیت هایی در ته جامعه وجود دارد که نه این دولت و نه دولت های قبلی آن را درک نکرده اند و مشکل اصلی این است که مردم نمی توانند زندگی خود را اداره کنند.

این نماینده مجلس در این باره گفت: زیرساخت ها و نحوه توزیع یارانه ها در کشور ناعادلانه است، من می توانم صدها نفر در حوزه انتخابیه خود را مثال بزنم که یا شغل ندارند یا کارگر هستند اما مزایا دریافت نمی کنند. سیستم ثبت اطلاعات وجود ندارد و بسیاری از مردمی که مستحق آن نبودند از ابتدا مزایا یا سبدهایی دریافت کردند و معیشت توزیع شده توسط دولت عادلانه نبود.

جامعه را نباید روی کاغذ اداره کرد

رحیمی جان آبادی توضیح داد: حساب‌ها با کف صحرایی وضعیت متفاوتی دارد، جامعه را نباید روی کاغذ مدیریت کرد، وقتی یارانه خوراک دام، یارانه آرد، شکر و روغن حذف شود، قیمت همه کالاهای موجود از حمل‌ونقل، اجاره بها افزایش می‌یابد. ، کارگری و غیره. تکلیف این باید وضعیت مشخص شود».

مردم نمی توانند زندگی خود را اداره کنند

این نماینده مردم در خانه ملت گفت: باید یک مقایسه ساده انجام دهید و ببینید بین درآمد و هزینه سرانه ایران چقدر است و آن را با ۱۹۸ کشور دنیا مقایسه کنید نه با سوئیس و نه با سوئیس. آلمان و فرانسه را ببینید در کدام کشور این اختلاف بین درآمد و خرج مردم وجود دارد، هرگز تصور نکنید که دشمنان از صبح تا شب علیه ما توطئه می کنند و این کار را انجام می دهند، اما من می پرسم چه کسی توطئه کرده است که ماشین را به فروش برساند. مردم با چهار برابر قیمت آیا ماشین چینی ساخت ایران است ۱۰۰ متری بندرعباس ماشین چینی یک سوم قیمت ایران چرا هیچکس در دولت نمی پرسد چرا این ماشین سه برابر به مردم فروخته می شود؟ مشکل ما این مسائل است وگرنه آقای رئیسی را می شناسیم، امسال شبانه روز کار می کند، وقت می گذارد، آدم شفاف و صادقی است، ما هیچ شکایتی نداریم و از او حمایت می کنیم، اما واقعیت هایی در ته جامعه وجود دارد که نه این دولت و نه دولت های قبلی متوجه نشده اند و مشکل اصلی این است که مردم توانایی اداره زندگی خود را ندارند.»

ما در این مملکت شن و سیمان و آجر و آهن نداریم؟ این کشور چه مصالح ساختمانی ندارد و قیمت مسکن دو یا سه برابر استانبول است؟

وی در این خصوص افزود: آیا قیمت ملک در تهران گران است یا در دبی و استانبول، آیا چهار کارشناس وزارت راه نباید دلیل این امر را برای مردم توضیح دهند؟ ما در این مملکت شن و سیمان و آجر و آهن نداریم؟ این کشور چه مصالح ساختمانی ندارد و قیمت مسکن دو یا سه برابر استانبول است؟ الان دولت آمار خروج پول از ایران و رفتن به ترکیه و گرجستان و دبی و … را دارد؟ باید به این مسائل توجه شود. وزیر گردشگری برای یک سال منصوب شد، آیا تا به حال آمده به نمایندگان اطلاع دهد که وضعیت گردشگری ما اینگونه است؟ آیا می دانید گردشگران ایرانی در سال چقدر از کشور خارج می شوند؟ چه تعداد گردشگر جذب کردیم؟ چقدر وارد شدیم؟ هتل ها، حمل و نقل و رستوران های ما تا چه اندازه از گردشگری سود می برند؟ مشکلاتی که ما داریم مشکل کل وضعیت اقتصادی است.»

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی گفت: ما به عنوان نماینده مردم از دولت سوال داریم که چرا قیمت مسکن، خودرو، ملک و اجاره مسکن یکسان است؟ چه کسی کشور را اداره می کند؟ چه کسی جواب ما را خواهد داد؟ وقتی ملت نتواند زندگی شایسته ای داشته باشد، چه دولت اصلاح طلب باشد و چه انقلابی، آن را رها نمی کنیم، بلکه باید پاسخگو باشد.»

برنامه ها باید مطابق با واقعیت جامعه باشد

جلیل رحیمی جهان آبادی گفت: من از نظر فکری به دولت قبل نزدیک بودم اما در برکناری وزیر راه، وزیر اقتصاد و وزیر کشور نقش داشتم و امضا کردم و حتی علیه وزیر کشور سخنرانی کردم. اقتصاد چون به دولت احترام نمی گذاریم ما نماینده مردم هستیم و وکیل دولتی نیستیم.»

وی در پایان گفت: محاسبات را نباید روی کاغذ انجام دهید و سعی کنید در کف بازار انجام دهید، باید کف بازار را ببینید. باید با واقعیت جامعه و برنامه ها همخوانی داشته باشد.»