با وحشتناک ترین اختلالات روانی آشنا شوید


    10 اثر مقرون به صرفه بر ایمنی بدن

تهران (پانا) – برای برخی افراد، اختلالات روانی ترسناک غیرقابل تصور، پدیده ای روزمره است که باید با آن دست و پنجه نرم کنند.

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که تنها درصد کمی از مردم تا پایان عمر دچار اختلالات روانی خواهند شد، این حقیقت تلخ وجود دارد که ۴۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان نیز از بیماری روانی رنج می برند. تنها در ایالات متحده، از هر چهار خانواده یک خانواده به این اختلال مبتلا است. کارشناسان بر این باورند که بیماری روانی یک اپیدمی واقعی است و افراد مبتلا به آن برای بهبود و کنترل بیماری خود به خدمات بهداشت روانی بیشتر و بهتری نیاز دارند.

همه ما نام برخی از شایع ترین اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی، اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال طیف اوتیسم را شنیده ایم. در حالی که همه بیماری های روانی می توانند برای کسانی که از آنها رنج می برند ترسناک باشند، چند اختلال روانی نادر وجود دارند که بسیار ترسناک تر هستند. نمونه هایی از این اختلالات در زیر به اختصار توضیح داده شده است.

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

داستان «آلیس در سرزمین عجایب» کاملاً تخیلی است، اما یکی از تجربیات عجیب آلیس در این داستان، ویژگی های مشابه یک اختلال روانی ترسناک را به تصویر می کشد. سندرم آلیس در سرزمین عجایب، که به عنوان «سندرم تاد» نیز شناخته می‌شود، محیط اطراف فرد را آشفته و آشفته نشان می‌دهد، همانطور که در داستان، آلیس از خانه بزرگ‌تر شده است، افراد مبتلا به سندروم آلیس در سرزمین عجایب صداهای بلندتر یا ملایم‌تری خواهند شنید. شما می توانید چیزها را بزرگتر یا کوچکتر از آنچه هستند ببینید، و همچنین حس دقیق زمان را از دست خواهید داد.

خوشبختانه این سندرم بسیار نادر است و بیشتر افراد مبتلا به تومور مغزی یا سابقه مصرف مواد مخدر را درگیر می کند.

سندرم دست بیگانه (دست بی قرار)

اگرچه این سندروم اغلب در داستان های ترسناک برای جذاب تر کردن موضوع ذکر می شود، اما سندروم دست بیگانه یک اختلال روانی واقعی است و فقط به فیلم ها و داستان ها محدود می شود. افراد مبتلا به این اختلال روانی نادر و ترسناک به طور کامل کنترل دست یا سایر اندام های خود را از دست می دهند. در طی این اختلال، بدنی غیرقابل کنترل بر ذهن و اراده فرد مسلط می شود.

بنابر آنچه مبتلایان گزارش کردند، گاهی جسم خارجی قصد خفه کردن فرد یا اطرافیانش را داشت و در مواردی گفته می‌شد: این جسم خارجی لباس فرد را پاره می‌کرد یا بی‌اختیار قسمتی از پوست را می‌خراشید تا جایی که خراشیده می‌شد. راند. برای خونریزی سندرم دست بیگانه اغلب در بیماران مبتلا به آلزایمر یا در مواردی که دو نیمه مغز در نتیجه جراحی مغز از هم جدا شده اند دیده می شود.

متأسفانه، هیچ درمانی برای سندرم دست بیگانه وجود ندارد و افراد مبتلا اغلب دست های خود را درگیر می کنند یا از دست دیگر خود برای کنترل دست بیگانه استفاده می کنند.

آپوتامنوفیلی

آپوتمنوفیلی که به عنوان اختلال یکپارچگی بدن و اختلال هویت قطع عضو نیز شناخته می شود، یک اختلال عصبی است که با تمایل شدید به بریدن یا آسیب رساندن به اعضای سالم بدن مشخص می شود.

اطلاعات زیادی در مورد این بیماری وحشتناک روانی وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند که بروز این اختلال به دلیل آسیب به لوب جداری در سمت راست مغز است.

آنها علف فنجان هستند

توهم کاپرا از نام جوزف کاپگراس، روانپزشک فرانسوی که مجذوب نظریه «همگونی» بود، نامگذاری شده است. این توهم یک اختلال روانی ناتوان کننده است که در آن فرد بر این باور است که اطرافیانش جای خود را به فریبکاران و وانمودهایی داده اند که قصد آسیب رساندن به آنها را دارند.

این یکی از هیجان انگیزترین اختلالات اضطرابی است که تا به امروز قابل مطالعه و بررسی است. توهمات کاپگراس نسبتا نادر است و اغلب پس از آسیب مغزی یا در افراد مبتلا به زوال عقل، اسکیزوفرنی، صرع یا اختلال اضطراب ظاهر می شود.

سندرم پاریس

سندروم پاریس یک اختلال روانی موقتی بسیار عجیب است که باعث می شود فرد هنگام بازدید از شهر پاریس کاملا مجذوب مناظر دیدنی شود و کنترل خود را از دست بدهد!

به نظر می رسد این اختلال روانی در بین مسافران ژاپنی شایع تر است. از حدود شش میلیون بازدیدکننده ژاپنی که هر سال از پاریس بازدید می کنند، تقریباً ۱۲ نفر از اضطراب شدید، زوال شخصیت، افکار مزاحم، توهمات و هذیان هایی که مشخصه سندرم پاریس است، رنج می برند.