با عفونت های گوارشی در تابستان چه می کنید؟


خونریزی دستگاه گوارش

تهران (پانا) – یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: برخی عفونت‌های شایع گوارشی در فصل تابستان وجود دارد و لزوماً نباید آن را با علائم کرونا اشتباه گرفت. اما علائم آن را باید جدی گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، علی رضا فاطمی با اشاره به اینکه در برخی موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران، شاهد بروز علائم گوارشی همراه با بیماری کرونا بوده ایم، گفت: گاهی پزشکان احتمال می دهند که فرد مبتلا شده است. با ویروس کووید-۱۹ وقتی یک گروه را می بینند. علائمی مانند علائم تنفسی، تب، لرز، بی حالی، خستگی مفرط، و غیره، با یا بدون علائم گوارشی، در این صورت برای تأیید اینکه آیا فرد به ویروس کرونا آلوده شده است یا خیر، آزمایش کووید-۱۹ را درخواست می کنیم. این فقط یک بیماری گوارشی است.

عفونت های دستگاه گوارش در فصل گرما شایع و شایع است

وی افزود: در صورت مشاهده علائمی مانند دل درد و اسهال با یا بدون حالت تهوع، در صورت فقدان علائم دیگر، کمتر به کووید ۱۹ مشکوک می شویم، از سوی دیگر، همیشه در تابستان و گرما به دلیل امکان غذا خوردن. فساد: افراد مبتلا به گاستریت روده (گاستروانتریت) یا عفونت گوارشی وجود دارد.

این فوق تخصص عفونی با اشاره به اینکه در حال حاضر (در تابستان) شیوع گاستروانتریت دور از انتظار نیست، تصریح کرد: زمانی که یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا می شود، احتمال ابتلای سایر اعضای خانواده به دلیل استفاده متداول وجود دارد. غذای آلوده یا عدم رعایت بهداشت دست و غیره… ..اونجا. شاید امسال نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته و محدودیت‌های ناشی از آن، اکنون مردم نسبت به سلامتی خود حساس‌تر شده و هر نوع علائمی را مشاهده می‌کنند و این نگرانی آنها را برانگیخته است.

ویروس ها تنها عامل عفونت های دستگاه گوارش نیستند

فاطمی با بیان اینکه گاستروانتریت یک اصطلاح کلی است و هر عاملی که باعث التهاب دستگاه گوارش شود را گاستروانتریت می گویند، تصریح کرد: هر عاملی اعم از ویروس یا باکتری می تواند باعث التهاب و علائم گوارشی شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با یادآوری اینکه ویروس‌ها تنها عامل ابتلا به گاستروانتریت نیستند، تصریح کرد: اگر دمای بدن بیمار بالا باشد و در اسهال خون دیده شود، احتمال ایجاد عامل باکتریایی افزایش می‌یابد.

* در مورد عفونت های گوارشی افراد چه کسانی هستند و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنند؟

فاطمی تصریح کرد: اگر علائم بیماری خفیف است و بیمار قادر به دریافت مایعات کافی است، باید در منزل استراحت کند و مایعات مختلف از جمله آب و حتی نمک های آبرسانی خوراکی (ORS) موجود در بازار را به صورت پودر مصرف کند. وی افزود: معمولا علائم در عرض یک تا دو روز از بین می رود، اما اگر علائم آنقدر شدید است که حتی نمی تواند آب بنوشد و قادر به انجام کارهای روزمره نیست، باید به پزشک مراجعه کند.

وی با اشاره به اینکه اگر بعد از ۴۸ ساعت اسهال قطع نشد، بیمار باید با پزشک مشورت کند، گفت: در این زمان بنا به تشخیص پزشک، معاینه مدفوع و حتی تجویز دارو ضروری است.

فاطمی تاکید کرد: علاوه بر وجود تب، در صورت وجود خون در مدفوع، اسهال و افراد مسن، افراد دارای نقص ایمنی و مبتلا به اسهال نباید حتی در همان دو روز در منزل منتظر بمانند و به پزشک مراجعه کنند. در اسرع وقت. می تواند بازدید کند.

*استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها ممنوع است

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیشتر بیماری ها به ویژه اگر ویروسی باشند نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارند، تصریح کرد: در بیماری های دستگاه گوارش اگر علائمی مانند خون در اسهال مشاهده شود، وجود دارد. احتمال عفونت باکتریایی وجود دارد و باید تحت نظر پزشک مصرف شود. متأسفانه مصرف بی رویه داروها به ویژه آنتی بیوتیک ها در کشور ما بسیار زیاد است و در صورت استفاده بر خلاف موازین علمی عوارض جبران ناپذیری در درازمدت به همراه خواهد داشت.

* رعایت بهداشت کلید کمک های بهداشتی است

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه در برابر بیماری‌های عفونی که می‌توانند شیوع پیدا کنند، رعایت بهداشت همیشه کمک اصلی در پیشگیری از عفونت است، یادآور شد: به عنوان مثال توصیه می‌کنیم در بیماری‌های تنفسی مانند کرونا و همچنین در مواردی از ماسک استفاده کنید. در مورد بیماری های دستگاه گوارش مانند انتقال بیماری از راه دهان، شستن دست ها قبل از مصرف هر ماده غذایی توصیه می شود. همچنین افراد تا حد امکان در بیرون از منزل غذا نخورند، در صورت لزوم غذا از مکان های امن و بهداشتی تهیه شود. آب آشامیدنی پاک و ایمن است. اگر افراد این نکات ساده را رعایت کنند، با اطمینان بسیار می توان گفت که دچار بیماری های دستگاه گوارش نخواهند شد.