بایدن در سفر به عربستان به هدف خود ناکام ماند – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; و خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پس از شرکت در نشست امنیتی و توسعه در جده بدون دستیابی به اهداف خود در زمینه تامین انرژی و تشکیل ائتلاف منطقه ای عربستان را ترک کرد.

بر اساس این گزارش، بایدن به سران عرب اعلام کرد که آمریکا به عنوان یک شریک فعال در خاورمیانه باقی خواهد ماند، اما نتوانست تعهدی برای ایجاد یک محور امنیتی در منطقه با حضور اسرائیل و افزایش فوری تولید نفت بگیرد.

بایدن در اولین سفر خود به خاورمیانه در نشست جده رویکرد و استراتژی خود را برای نقش آمریکا در خاورمیانه توضیح داد، اما گزارش رویترز نشان داد که بیانیه پایانی نشست جده مبهم بوده و عربستان سعودی به عنوان مهم ترین متحد عرب آمریکا خواست واشنگتن است، در تشکیل اتحاد امنیتی در منطقه با حضور اسرائیل برای مقابله با تهدیدات علیه تل آویو نقش داشته است.

خبرگزاری رویترز در این گزارش گزارش داده است که دیدار بایدن با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پس از مطرح شدن موضوع حقوق بشر توسط بایدن از حساسیت بالایی برخوردار بوده و ولیعهد سعودی را به سمت انتقادات متقابل برانگیخته است.

این گزارش خاطرنشان می کند که ممکن است ترویج طرحی برای اتصال سامانه های پدافند هوایی به کشورهای عربی که روابطی با اسرائیل ندارند دشوار باشد.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی اخیرا گفته است که موضوع همکاری نظامی با اسرائیل در نشست جده و یا قبل از آن مطرح نشده است.

بن فرحان همچنین گفت: چیزی به نام ناتوی عربی وجود ندارد و من نمی دانم این نام از کجا آمده است و این موضوع در نشست جده مطرح نشد.