این مطالعه نشان داد که شاهدانه ممکن است توانایی رانندگی را تا ۴ ساعت مختل کندیک مطالعه اخیر نشان داد که حشیش می تواند توانایی فرد در رانندگی را تا ۴ ساعت پس از مصرف دارو مختل کند.

محققان در گزارش منتشر شده در JAMA Psychiatry اظهار داشتند: «اگرچه عملکرد در ۳.۵ ساعت بهبود یافت، بهبودی تا ۴.۵ ساعت پس از سیگار کشیدن به طور کامل مشهود نبود.

گروهی از محققان از مرکز تحقیقات پزشکی حشیش در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو ۱۹۱ مصرف کننده معمولی شاهدانه را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که سیگار کشیدن شاهدانه به طور قابل توجهی نمرات رانندگی شبیه سازی شده را کاهش می دهد.

این مطالعه نشان داد که به شرکت کنندگان یک سیگار دارونما یا یک سیگار شاهدانه داده شد که حاوی ۵.۹٪ یا ۱۳.۴٪ از سطوح دلتا-۹-تتراهیدروکانابینول (THC)، یک ترکیب روانگردان در شاهدانه بود.

محققان دریافتند که شرکت کنندگان در گروه THC کاهش قابل توجهی در امتیازات ترکیبی رانندگی (CDS) مربوط به تجربه رانندگی شبیه سازی شده ۲۵ دقیقه ای خود نشان دادند. بر اساس این مطالعه، CDS متغیرهای رانندگی را ارزیابی کرد که شامل دنبال کردن خودروی اصلی با سرعت‌های مختلف، توجه به انحراف در خط آن و پاسخ به وظایف توجه تقسیم‌شده بود.

بر اساس گزارش منتشر شده، شدیدترین تفاوت مقایسه ای در نمرات رانندگی بین دارونما و گروه THC در ۳۰ دقیقه و ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه پس از زمان استنشاق یک سیگار شاهدانه مشاهده شد.

این مطالعه بیان کرد که تفاوت مرزی در امتیازات رانندگی بین دو گروه در ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه مشاهده شد و هیچ تفاوتی در ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه مشاهده نشد.

در این گزارش، محققان گفتند، شرکت‌کنندگان بلافاصله پس از کشیدن سیگار تمایلی به رانندگی نداشتند، اما نزدیک به ۶۹ درصد از شرکت‌کنندگان گزارش دادند که ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه پس از استنشاق، آماده رانندگی هستند که یک سناریوی بالقوه خطرناک است.

“اگرچه کاربران گروه THC احساس ضعف می کردند و تمایلی به رانندگی برای ۳۰ دقیقه نداشتند، اما در عرض یک ساعت و نیم آنها معتقد بودند که ضعف در حال برطرف شدن است و تمایل بیشتری به رانندگی دارند. این در حالی بود که عملکرد آنها به میزان قابل توجهی بهبود نیافت. ۳۰ دقیقه، نویسنده ارشد توماس مارکوت، دکترا، یکی از مدیران CMCR و استاد روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، در یک بیانیه خبری دانشگاه گفت.

مارکوت اضافه کرد: “این ممکن است نشان دهنده احساس کاذب ایمنی باشد و این چند ساعت اول ممکن است دوره پرخطرتری را نشان دهد زیرا کاربران به طور ذهنی در حال ارزیابی ایمن بودن رانندگی هستند.”

نویسندگان مطالعه همچنین دریافتند که توانایی رانندگی شبیه سازی شده در گروه THC کاهش می یابد، اما به غلظت THC خون، محتوای THC در سیگار یا سابقه استفاده از THC مربوط نمی شود.

رابرت فیتزجرالد، استاد پاتولوژی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، در یک بیانیه خبری گفت: “فقدان ارتباط کامل بین غلظت خون و عملکرد رانندگی تا حدودی تعجب آور بود.” فیتزجرالد، که همچنین مدیر آزمایشگاه سم شناسی و معاون آزمایشگاه شیمی بالینی در UCSD Health است، “شواهد قوی علیه توسعه رهبری” فی نفسه “تحت قوانین نفوذ” را اضافه کرد.

در صورتی که یک استاندارد قانونی نقض شود، قوانین “فی به خود” نقض می کنند. به عنوان مثال، به گفته کارشناسان حقوقی، دریافت ۰.۰۸ BAC (محتوای الکل خون) پس از آزمایش تنفس یا آزمایش خون، به خودی خود به این معنی است که احتمالاً به دلیل رانندگی در حالت مستی بدون هیچ مدرک دیگری برای تأیید آن محکوم می شوید.

تام لاکی (R-Palmdale) عضو مجلس ایالتی کالیفرنیا در یک بیانیه مطبوعاتی UCSD گفت: “این تحقیقات پیشگامانه نشان می دهد که استفاده از حشیش توانایی رانندگی را مختل می کند، اما عوامل با الکل متفاوت است.”

لاکی همچنین گفت: “به عنوان مثال، این داده ها نشان می دهد که قوانین سطوح THC به خودی خود از نظر علمی پشتیبانی نمی شوند. همچنین بر نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد این موضوع تاکید می کند. سیاست گذاران هنوز باید اثرات روش های مختلف مصرف را بهتر درک کنند. محصولات بالا. روی ترسیم مسیری رو به جلو تمرکز کنید.

محققان کالیفرنیا گفتند که این مطالعه بر چالش درک رابطه بین مصرف حشیش و توانایی یک فرد برای رانندگی و همچنین شناسایی افرادی که بیشترین خطر را برای رانندگی در هنگام مصرف حشیش دارند تاکید می کند.

دکتر ایگور گرانت، یکی از نویسندگان این مطالعه، مدیر CMCR و استاد برجسته روانپزشکی در دانشکده پزشکی UCSD، در انتشار به نیاز به برچسب گذاری مناسب داروهای شاهدانه اشاره کرد.

نویسندگان مطالعه تحقیقات آتی را پیشنهاد کردند که به عواملی مانند تجربه شخصی با حشیش، روش‌های مصرف حشیش توسط یک فرد، و تفاوت‌های بیولوژیکی فرد در رابطه با ناتوانی در رانندگی می‌پردازد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر