ایران رتبه دوم جهان در فیلترینگ – پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا;در حالی که قطعی چند ساعته اینترنت و فیلتر شدن شبکه های اجتماعی خارجی در ایران ادامه دارد، سخنگوی هیات رئیسه شورا گفت: استفاده از فضای مجازی باید مانند سایر نقاط دنیا قانونی شود. اما جدای از چین، کره شمالی و ایران، چه کشورهایی چنین فیلترینگ شدیدی را در فضای مجازی اعمال می کنند؟

سشبکه های اجتماعی به یکی از ضروریات زندگی ما تبدیل شده اند. مردم نه تنها به این شبکه ها متکی هستند، بلکه کسب و کار، سلامت و امنیت آنها نیز حول محور آنها می چرخد. رئیس هیئت رئیسه مجلس در خصوص قطعی اینترنت در چند روز اخیر و فیلترینگ شدید در کشور، دیروز اعلام کرد که فضای مجازی نیز مانند سایر نقاط جهان باید قانونی شود.

در تشریح نشست غیرعلنی شورا با وزیر کشور و فرمانده انتظامی کشور، گفت: نظر شورا این است که بر اساس واقعیت جامعه، مردم بتوانند از فضای مجازی استفاده کنند. اما هنوز تصمیم نهایی برای رفع فیلتر برخی شبکه های اجتماعی گرفته نشده است.

تقریباً ۶۳ درصد از جمعیت جهان یا حدود ۵۰.۰۳ میلیارد نفر از اینترنت استفاده می کنند. با این حال، به گفته شورا، استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی در تمام دنیا قوانین و محدودیت های خاص خود را دارد. تنها چند کشور در جهان هستند که فیلتر شدید استفاده از اینترنت را دارند و همه آنها در آسیا قرار دارند.

فیلتر کردن در کره شمالی و چین

اولین و سختگیرترین کشورها و رهبران سانسور در جهان کره شمالی و چین هستند. در تمامی لیست های محدودیت ها و فیلترهای منتشر شده در جهان، این دو کشور رتبه اول را دارند. تقریبا هیچ چیز وجود ندارد که این دو کشور سانسوری بر آن اعمال نکرده باشند.

مردم این کشورها قادر به استفاده از رسانه های اجتماعی غربی یا استفاده از VPN نیستند و تمامی رسانه های سیاسی آنها به شدت سانسور شده است. هر دو کشور همچنین برنامه‌های پیام‌رسان خارجی را فیلتر کرده‌اند و شهروندان را مجبور به استفاده از برنامه‌هایی کرده‌اند که کاملاً در داخل کشور تولید و کنترل می‌شوند.

به عنوان مثال، چینی ها فقط می توانند از وی چت برای ارسال پیام استفاده کنند. برنامه ای که نه تنها پیام ها را رمزگذاری می کند، بلکه به اشخاص ثالث اجازه می دهد تا وارد شوند و به پیام ها دسترسی داشته باشند.

فقط شهروندان کره شمالی می توانند به کمتر از ۳۰ وب سایت در داخل کشور دسترسی داشته باشند. خبرگزاری دولتی کره شمالی همه محتوا را برای ۱۲ روزنامه، ۲۰ مجله و روزنامه اصلی کره شمالی تولید می کند که بر فعالیت ها و بیانیه های رهبری سیاسی متمرکز است. اینترنت محدود به مقامات سیاسی است، اما برخی از مدارس و مؤسسات دولتی شبکه های داخلی تحت کنترل شدیدی دارند که به نام کوانگ میونگ دسترسی دارند. بیشتر استفاده از اینترنت در کشور به کارکنان ارتش و دولت محدود می شود.

ایران رتبه دوم فیلترینگ در جهان را دارد

طبق گزارش وب سایت Comparietech، ایران رتبه دوم محدودیت های اینترنتی را دارد. در ایران استفاده از VPN و میلیون ها وب سایت محدود است. رسانه های اجتماعی نیز مشمول محدودیت های فزاینده ای هستند. فیس بوک، یوتیوب، توییتر و اخیراً اینستاگرام و واتس اپ در ایران فیلتر شده اند.

فقط VPN های مورد تایید دولت را می توان استفاده کرد که آنها را عملاً بی فایده می کند. بسیاری از پیام رسان ها نیز مسدود شده اند زیرا مقامات برنامه ها و خدمات داخلی را به عنوان جایگزین ارائه می دهند.

از سال ۲۰۱۳، نزدیک به ۵۰ درصد از ۵۰۰ وب سایت بازدید شده در سراسر جهان، از جمله یوتیوب، فیس بوک، توییتر و +Google مسدود شده بودند و ایران را به یکی از کشورهایی تبدیل کرد که فعالیت رسانه های اجتماعی را ممنوع کرده است.

اروپا فیلتر ندارد!

در مورد سایر کشورهای جهان نیز باید گفت که هیچ کشور اروپایی به جز چند کشور از جمله ترکیه و بلاروس، شبکه های اجتماعی را فیلتر نکرده است. فقط در دو کشور بلاروس و ترکیه رسانه ها تحت سانسور شدید قرار دارند. هیچ یک از برنامه های پیام رسان در اروپا فیلتر نشدند.

تنها کشوری در آمریکای جنوبی که رسانه ها و اخبار مستقل را به شدت سانسور می کند، ونزوئلا است. تنها ۴ کشور در جهان VPN را به طور کامل ممنوع کرده اند، یعنی چین، ایران، کره شمالی و عراق.

به گفته statista، بر اساس مطالعه امنیت آنلاین و حریم خصوصی Surfshark در ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، حدود ۲ درصد از کشورهای مورد بررسی در حال حاضر دسترسی به رسانه های اجتماعی و نرم افزارهای ارتباطی را مسدود می کنند. چین، کره شمالی، ایران و ترکمنستان.

این محدودیت عمدتاً مربوط به شبکه های اجتماعی خارجی مانند توییتر و فیس بوک است. لازم به ذکر است که چین دارای اکوسیستم ملی شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای ارتباطی خود است.