اگر پا درد دارید بخوانید


پا درد به عنوان عالم بیماری سرخارک موهیتی است

تهران (پانا) – کمردرد یکی از شایع ترین انواع درد در بین مردم است. پا درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و بر اساس نوع آن، درمان های متفاوتی وجود دارد.

به گزارش جامعه، کمردرد یکی از شایع ترین دردهایی است که فرد در زندگی خود تجربه می کند و در واقع می توان گفت پا درد یکی از شایع ترین دردهایی است که ممکن است فرد به آن دچار شود. درد در هر قسمت از ساق پا می تواند از علائم این بیماری باشد. پا درد می تواند به دلیل آسیب های ورزشی، رگ های خونی، اعصاب، ماهیچه ها، مفاصل، بافت های نرم یا استخوان ها باشد. درمان پا درد کاملاً به علت بروز آن مرتبط است.

دلایل اصلی پا درد

همانطور که گفته شد، پا درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علل اصلی درد پا می تواند عضلانی، عصبی یا عروقی باشد. پا درد گاهی اوقات نشان دهنده نوعی بیماری عروقی است که بسیار جدی است و نیاز به مداخله زودهنگام توسط پزشک دارد و در صورت تاخیر در این امر ممکن است با خطر مرگ همراه باشد.

اگر درد ساق پا شدید باشد، درمان خانگی نباید کافی باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

گرفتگی عضلات

علت اصلی پا درد اسپاسم یا اسپاسم عضلانی است که به «اسب چارلی» معروف است.
اسپاسم عضلانی شروع ناگهانی درد دارد. ماهیچه های سفت اغلب یک برجستگی سخت در زیر پوست ایجاد می کنند. در این حالت ممکن است کمی قرمزی و تورم در ناحیه اطراف ایجاد شود.

خستگی عضلانی و کم آبی ممکن است منجر به گرفتگی عضلات پا، به ویژه در عضلات ساق پا شود. نکته مهم این است که برخی از افراد ممکن است با مصرف داروهای خانواده استاتین دچار درد و اسپاسم عضلانی شوند.

درد عصبی

درد نوروپاتیک دردی است که حتی در هنگام خواب نیز متوقف نمی شود. در این درد پاها به صورت غیر ارادی حرکت می کنند و این درد معمولاً مربوط به عصب سیاتیک است.

آسیب پا

یکی از آسیب هایی که به پا و درد شدید آن وارد می شود، پاره شدن رشته های عضلانی در اثر کشش زیاد است. این معمولا در عضلات بزرگ مانند همسترینگ، چهارسر ران یا چهار سر ران رخ می دهد.

رگ به رگ شدن و کشیدگی معمولاً به دلیل عدم انعطاف پذیری، کشش بیش از حد، یا گرم نکردن بدن قبل از ورزش ایجاد می شود. اگر فرد به ورزش ادامه دهد، خطر آسیب را افزایش می دهد.

آسیب تاندون یا تاندونیت، شایع ترین آسیب است. همانطور که می دانید تاندون ها فیبرهای ضخیمی هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می کنند. هنگامی که ملتهب می شود، حرکت دادن مفصل آسیب دیده ممکن است دشوار باشد. تاندونیت اغلب روی همسترینگ یا نزدیک استخوان پاشنه پا تاثیر می گذارد. بورسیت زانو زمانی رخ می دهد که کیسه های پر از مایع یا بورس های اطراف مفصل زانو ملتهب می شوند.

بیماری شریان محیطی

یکی از انواع بیماری که باعث درد پا می شود، بیماری شریان محیطی است. در این بیماری به دلیل گردش خون ضعیف، پا دچار درد می شود و در صورت عدم درمان، خطر مرگ را به دنبال دارد.

اگر فردی به این بیماری مبتلا باشد، علائمی مانند درد هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله، درد در ناحیه باسن، ران و ساق پا و درد عضلانی مانند گرفتگی در هنگام ورزش یا فعالیت دارد.

عوامل دیگری مانند نقرس، رشد استخوانی، کفی صاف و کفش نامرغوب می توانند باعث درد پا شوند.

روش های درمان پا درد

درد ساق پا معمولاً با استراحت و درمان های خانگی برطرف می شود، اما اگر درد ساق پا شدید یا همراه با عفونت و تورم باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. درمان بستگی به علت درد دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان طبیعی

فیزیوتراپی یکی از درمان هایی است که برای دردهای عضلانی استفاده می شود. فیزیوتراپی می تواند به درمان مشکلاتی مانند نوروپاتی محیطی، تاندونیت اکستانسور و آسیب عصب پرونئال کمک کند. فیزیوتراپیست به شما تمرینات کششی و تمریناتی را می آموزد که هر روز تکرار کنید.

گچ مخصوص

برای آسیب هایی مانند شکستگی استخوان از گچ مخصوص استفاده می شود.

پزشکی

برای درمان پا درد مانند هر بیماری دیگری دارویی برای درمان وجود دارد. داروهایی که معمولاً برای درمان درد پا استفاده می شوند داروهای ضد التهابی هستند. برای درد ساق پا معمولاً از استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین برای کنترل درد استفاده می شود.

عمل جراحی

جراحی معمولا آخرین گزینه برای درمان پا درد است. مشکلاتی مانند شکستگی استخوان، تاندونیت آشیل، نوروپاتی ناشی از استرس و آرتروز زانو در موارد شدید نیاز به جراحی دارند.