او به مصاف دشمن محبوب ایران و نایب قهرمان جهان خواهد رفت


چهارشنبه ۲ دی ۱۴۰۱ – ۰۹:۵۰

تیم ملی کروسانت

تهران (پانا) – تیم ملی کرواسی نایب قهرمان آخرین دوره جام جهانی عصر امروز در اولین دیدار خود در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به مصاف کرواسی می رود.

ورزشگاه البیت شهر الخور که میزبان افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بود، امروز ساعت ۱۳:۳۰ میزبان دیدار مراکش – کرواسی از گروه F خواهد بود.

در سه روز اول جام جهانی، اولین بازی از چهار بازی اول گروه برگزار شد. امروز در چهارمین روز از این مسابقات شاهد برگزاری چهار دیدار هستیم که طی آن تیم های گروه E و F کار خود را در قطر آغاز می کنند.

مراکش؛ آیا شیرها به دهه هشتاد برمی گردند؟

شیرهای اطلس سالهاست که موفقیت چندانی در فوتبال نداشته اند. تنها تورنمنت آنها به دهه ۱۹۷۰ برمی گردد و تنها صعودشان از مرحله گروهی جام جهانی ۱۹۸۶ بود. گروه آنها در جام جهانی ۲۰۲۲ نیز سخت است و به نظر می رسد با نمایش هایی فراتر از تصور به مرحله بعدی خواهند رسید. مراکش نیز با وحید هلیل هوزیچ بحران را پشت سر گذاشت و حالا ولید ال راکرکی به نتایج متفاوتی مانند آخرین نتایج خود امیدوار است.

کرواسی؛ مایل به تکرار تاریخ

صعود کرواسی به فینال در دوره قبل غیر قابل باور و غیر قابل پیش بینی بود. بلیزرها تا فینال متحد و قدرتمند بودند، اما در برابر قدرت فرانسه شکست خوردند. کرواسی بعد از آن فینال کمی کوچکتر شد و تغییراتی ایجاد کرد. شاید انتظار نمی رود در این دوره فینالیست شوند اما امیدوارند به همین مرحله برسند. حداقل صعود از این گروه برایشان سخت نیست. به نظر می رسد در ابتدا برخورد آسانی دارند.

آخرین استدلال
در دسامبر ۱۹۹۶، تیم های ملی مراکش و کرواسی در یک بازی دوستانه به مصاف هم رفتند که با تساوی ۲-۲ به پایان رسید. بسبار و باهیا برای مراکش و ویلهویچ (دوبار) برای کرواسی در آن مسابقه گلزنی کردند. نکته جالب این است که آن مسابقه نیز ضربات پنالتی داشت و کرواسی ۷ بر ۶ پیروز شد.

آمار بازی
۲) دومین دیدار مراکش و کرواسی اولین دیدار رسمی دو تیم خواهد بود.
۵) از زمانی که کرواسی مستقل شده است، این کشور ۵ بار به جام جهانی رسیده است. از این ۵ بازی دو بار در بین ۴ تیم حضور داشته اند که یک بار دوم و یک بار سوم شده اند.
۵) مراکش مانند اولین رقیب خود در جام جهانی ۲۰۲۲ موفق شد ۵ بار به جام جهانی صعود کند. تنها یک بار در سال ۱۹۸۶ شیرهای اطلس از مرحله گروهی صعود کردند.

مجروحان و محرومان
عبدالصمد زالزولی و عبدالحمید صوبیری دو مراکشی مصدومی هستند که در لیست این تیم قرار دارند اما به بازی اول راه نمی یابند. کرواسی در اولین بازی ۲۶ بازیکن را در اختیار خواهد داشت.

ترکیب احتمالی دو تیم
مراکش: بونو، حکیمی، سایس، اکراد، مزرویی، امربات، آناهی، مله، بوفل، زیچ و نسیری.
کرواسی: لواکویچ، اورانوویچ، سوتالو، گواردیول، سوسا، مودریچ، بروزوویچ، کواچیچ، ولاسیچ، پریشیچ و لیواگا.