اوکراینی ها از اظهارات “مضحک” جو بایدن در پیش بینی حمله روسیه انتقاد می کنند


حدس و گمان پرزیدنت بایدن در روز چهارشنبه مبنی بر اینکه نیروهای روسیه به احتمال زیاد به سمت اوکراین حرکت خواهند کرد، خشم این کشور اروپای شرقی را برانگیخت که به افزایش گسترده نظامی توسط مسکو خیره شده است.

رئیس جمهور با مجموعه ای از اظهارات در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید، نگرانی را در کی یف برانگیخت، از جمله اشاره کرد که واکنش غرب به “تهاجم جزئی” روسیه کمتر از حد انتظار خواهد بود.

بایدن گفت: «اگر یک تهاجم ساده باشد، این یک چیز است و ما در نهایت در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهیم و چه کاری را نباید انجام دهیم و غیره می جنگیم. اما اگر آنها واقعاً کاری را که می توانستند با نیرویی که در مرز جمع کرده بودند انجام دهند، برای روسیه یک فاجعه خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین هشدار داد که “هزینه رفتن به اوکراین از نظر خسارات مادی جانی برای روس ها – و آنها می توانند در طول زمان برنده شوند، اما بسیار گران خواهد بود. واقعی خواهد بود. این نتیجه خواهد بود. “

بایدن بعداً در این مراسم در حالی که انگیزه احتمالی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای دستور حمله را بررسی می‌کرد، گفت: «فکر می‌کنم او دست به کار خواهد شد، باید کاری انجام دهد».

ساعاتی قبل از کنفرانس مطبوعاتی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، سعی کرد به مردم خود اطمینان دهد که با وجود جمعیت روس، دلیلی برای وحشت وجود ندارد. با این حال، اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده اوکراینی ها را شوکه کرد و یکی از مقامات آنها را به “چراغ سبز” برای تهاجم تشبیه کرد.

پرزیدنت بایدن پیش بینی کرد که نیروهای روسیه احتمالاً خواهند بود "ادامه دادن" به اوکراین باعث خشم شده است.
پیش‌بینی‌های پرزیدنت بایدن مبنی بر اینکه نیروهای روسیه احتمالاً به اوکراین خواهند رفت، خشم این کشور را برانگیخت.
AP Photo / سوزان والش

این مقام به CNN گفت: «کیف شگفت زده شده است.

اولکسی سوروکین، سردبیر سیاسی سایت خبری کی یف ایندیپندنت، به یاهو نیوز گفت که اظهارات بایدن “کاملا مضحک” بود.

ما سخنرانی زلنسکی را دنبال کرده‌ایم و می‌گوییم، خوب، اکنون استراتژی این است – نترسید. و دو ساعت بعد، از رئیس‌جمهور ایالات متحده خواستیم که اطمینان دهد که روسیه حمله خواهد کرد و تمام سخنرانی زلنسکی، کل نقشه‌اش، تنها به صورت تکه تکه خواهد شد.

سوروکین افزود: اولین واکنش من این بود که “اوه خدای من، الان چه می شنوم؟” احساس می کردم به پوتین برای حمله به اوکراین چراغ سبز نشان می دهد. داشتم فکر می کردم فردا کی باید بیدار شوم تا تهاجم روسیه را از دست ندهم؟

من به عنوان یک اوکراینی احساس می کنم که بایدن به پوتین اجازه حمله به کشور من را داد. اولگا رودنکو، سردبیر روزنامه کی‌یف ایندیپندنت، اگر این یک “تهاجم کوچک” باشد، او از پس آن برمی‌آید. توییت چهارشنبه.

حتی خود زلنسکی از بایدن انتقاد کرد و روز پنجشنبه در توییتی نوشت: “ما می خواهیم به قدرت های بزرگ یادآوری کنیم که هیچ تهاجم کوچک و دولت های کوچک وجود ندارد. همانطور که هیچ آسیب جزئی و اندوه ساده ای در مورد از دست دادن عزیزان وجود ندارد. من این را به عنوان رئیس یک کشور بزرگ.”

به نظر می رسد دفتر رئیس جمهور اوکراین زبان بایدن را کم اهمیت جلوه دهد.

میخائیلو پودولاک، مشاور دفتر زلنسکی، روز پنجشنبه به رویترز گفت: «مطمئنا ارزش ارزیابی سخنان روز گذشته به عنوان چیزی جدا از سیاست یکپارچه دولت آمریکا نیست.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در بیانیه خود پس از گفتگو با الهام علی اف، همتای آذربایجانی خود در کیف در 14 ژانویه 2022 اشاره می کند.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین همچنان به مردم خود اطمینان می‌دهد که با وجود افزایش نظامی روسیه، دلیلی برای وحشت وجود ندارد.
عکس توسط SERGEI SUPINSKY/AFP از طریق گتی ایماژ

آلیونا جیتمانچوک، مدیر مرکز اروپای جدید – یک اندیشکده در کیف – به یاهو نیوز گفت که او و هموطنانش “از شنیدن پیام های کاملاً متناقض از مقامات اوکراینی و غربی، به ویژه آمریکایی ها واقعاً گیج شده اند.”

با افزایش تنش ها، تاتیانا واسیلنکو – یکی از مدیران سابق تبلیغات در کیف – گفت که مردم “بیشتر و بیشتر نگران هستند، به خصوص که رسانه های غربی بیشتر از اوکراینی ها اظهارات مستقیم می کنند.”

در روزهای پس از کنفرانس مطبوعاتی بایدن، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه با زلنسکی و همچنین همتایان بریتانیایی، فرانسوی، آلمانی و روسی خود در آخرین تلاش برای کاهش تنش ها دیدار کرد.

بلینکن روز جمعه گفت که ایالات متحده و روسیه “در مسیر روشن تری برای درک مواضع یکدیگر قرار دارند” اما نسبت به “پاسخ سریع و شدید” در صورت تصمیم مسکو برای حمله هشدار داد.

سوروکین به یاهو گفت که سفر بلینکن به کی یف را “سپر” برای جلوگیری از اقدامات بیشتر روسیه در پی گاف بایدن می داند.

یک سرباز اوکراینی در یک سنگر در خط جدایی از شورشیان طرفدار روسیه، ماریوپل، منطقه دونتسک، اوکراین، پنجشنبه، 20 ژانویه 2022 ایستاده است.
یک سرباز اوکراینی در یک سنگر در خط جدایی از شورشیان طرفدار روسیه، ماریوپل، منطقه دونتسک، اوکراین، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۲ ایستاده است.
AP Photo / آندری دوبچاک

به نظر می‌رسد که بسیاری از دیپلمات‌ها فقط برای جلوگیری از تشدید تنش روسیه اینجا هستند، زیرا تا زمانی که آنها در اینجا هستند، واضح است که روسیه حمله نخواهد کرد.

کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهور در بقیه اروپای شرقی نیز به همان اندازه بد شد، حتی پس از آن که او متعهد شد “حضور نیروها را در لهستان، رومانی و غیره افزایش دهد.” اگر تهاجم به اوکراین رخ داد.

در روسیه، بایدن به عنوان یک رئیس جمهور ضعیف دیده می شود و بوروکرات های کرملین فقدان رهبری او را فرصتی برای عمل می دانند. اسلاومیر سیراکوفسکی، روزنامه‌نگار چپ‌گرای لهستانی، نوشت: بایدن نظر آنها را تأیید کرد. این یک بهانه است. غرب باید برای حفظ فضایل اخلاقی خود کاری انجام دهد، بنابراین یک حرکت نمادین به امید از سرگیری تمرکز خود بر نگرانی های محلی انجام داد.”

سیراکوفسکی ادامه داد: «بایدن حتی نگفت که آیا استقرار در لهستان و رومانی به حضور دائمی تبدیل خواهد شد (آنها در حال حاضر به صورت چرخشی هستند). در نتیجه، پاسخ ایالات متحده نه وضعیت اوکراین را بهبود می بخشد و نه امنیت لهستان را تضمین می کند.

حداقل یکی از رهبران مهم اروپایی به ابراز حمایت از اوکراین ادامه داده و در عین حال از انتخاب ضعیف بایدن در کلمات انتقاد کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده (سمت چپ) و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قبل از دیدار در 21 ژانویه 2022 در ژنو، سوئیس، دست می دهند.  -
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قبل از دیدار در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۲ در ژنو، سوئیس، دست می دهند.
POOL / AFP از طریق Getty Images

شکی نیست که اگر روسیه هر نوع تهاجمی به اوکراین یا در هر مقیاسی که باشد انجام دهد، به نظر من این یک فاجعه است، نه فقط برای اوکراین، بلکه برای روسیه. این یک فاجعه برای جهان خواهد بود. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت.

در حالی که بایدن وعده تحریم‌های اقتصادی «سخت» در صورت تهاجم را داده است، ایالات متحده همچنین به استونی، لتونی و لیتوانی اجازه ارسال سلاح‌های ساخت آمریکا به اوکراین را داده است.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر