اولین نشست داوران بیست و چهارمین جشنواره جوان خوارزمی برگزار شد


مراسم تاجگذاری به عنوان مدال اوران المبیضای عالمی و دانش اموزان برگزیده کنگره سرساری قرآن کریم و جشنواره جوان خوارزمی

تهران (پانا) – اولین نشست هماهنگی روسای بیست و چهارمین جشنواره جوان خوارزمی با هدف ایجاد وحدت رویه در داوری پروژه ها و تبادل تجربیات روسا در باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار شد.

در این جلسه امید نگشن ارجمند معاون استعدادیابی و توانمندسازی همه جانبه سازمان ملی استعدادیابی کشور ضمن تشریح تاریخچه برگزاری جشنواره جوان خوارزمی به تبیین موضوعات و نکات داوری این جلسه پرداخت و تاکید کرد که دانش آموزان امسال باید یک فیلم بسازید، سه دقیقه بارگذاری کنید تا خود را خلاقیت و نوآوری در طراحی خود در سیستم جشنواره معرفی کنید. تهیه این فیلم برای کلیه دانشجویان شرکت کننده در تمامی گروه های تحصیلی الزامی است و در صورت عدم وجود یک پروژه مربوطه از مراحل داوری حذف خواهد شد.

وی افزود: امسال به منظور آشنایی دانش‌آموزان با روش‌های تحقیق، «برنامه درسی جامع ملی روش‌های تدریس پژوهشی» به همت دبیرخانه این برنامه در دبیرستان استعدادهای درخشان فرزنجان مشهد مقدس برگزار شد. کلیه شرکت کنندگان در جشنواره

معاون استعدادیابی و توانمندسازی جامع سمباد گفت: در این مدت نسبت به سال گذشته ۴۰۰ طرح اندکی افزایش داشته ایم و گروه علمی هوش مصنوعی نیز به بیست و چهارمین دوره شباب اضافه شده است. جشنواره خوارزمی. بر این اساس ۱۸ تیم علمی در این دوره فعال هستند و پروژه های دانشجویان را قضاوت می کنند.

نقشینه افزود: در این مدت هر قاضی باید حداقل در مورد پنج پروژه رای دهد. هر پروژه باید توسط دو داور مورد ارزیابی قرار گیرد و یک ویدیوی سه دقیقه ای از پروژه را تماشا و نظر دهد.

طبق سال گذشته مصاحبه حضوری انجام نمی شود، بلکه دانش آموزان در تاریخ مشخصی برای مصاحبه به یکی از مدارس مرکز استان دعوت می شوند و تعیین آنها به صورت مجازی توسط هیات جشنواره مورد قضاوت قرار می گیرد.

علی رضا اللهیاری، مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی و امور جشنواره‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و دبیر جشنواره جوان خوارزمی به نکاتی از جمله مصاحبه با صاحبان پروژه‌ها که به وزارت علوم ارائه شده و عدم تداخل آن اشاره کرد. احساسات در حکمرانی معرفی پروژه ها، ایمنی پروژه ها، ذکر استفاده دانشجویان از مواد شیمیایی در آزمایشگاه ها و بررسی دقیق مشارکت و مالکیت پروژه.

الهیاری گفت: قبول یا عدم پذیرش طرح دانشجویان در وزارت علوم بستگی به نظر قضات و رای آنها در جلسه دفاع دارد. و هیچ سهمیه ای برای پذیرش طرح در گروه های مختلف علمی نداریم، فقط کیفیت طرح ها مهم است.

آقایان صالحی رئیس اداره کشاورزی و منابع طبیعی، ابراهیم پور رئیس گروه مکاترونیک، سرکار خانم مهدی زاده رئیس گروه روانشناسی و علوم اجتماعی و سرکار خانم نیز ارائه کردند.

در خاتمه دکتر نگشینا با تقدیر و تشکر از حاضرین در جلسه اعلام کرد که در سال جاری حدود ۲۷۰۰ پروژه در سامانه ثبت شد و پس از ۲۲ تیر ۱۴۰۱ مراحل داوری انجام و پروژه ها به شورا. داوران شروع خواهند کرد. لذا خواهشمند است کلیه طرح ها را با دقت بررسی نموده و نظرات خود را اعلام نموده و پاسخ مناسبی به اعتراضات دانشجویان ارائه نمایید.

گفتنی است این نشست با حضور امید نقشینه معاون استعدادیابی و توانمندسازی همه جانبه سازمان استعدادیابی، علی رضا الهیاری مدیرکل همکاری های بین المللی و جشنواره های سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، اعضا برگزار شد. بیست و چهارمین جشنواره جوان خوارزمی (بخش دانشجویی) و ۱۶ نفر از مدیران گروه های علمی.