اولین محموله داروهای بیماران “اس ام ای” وارد کشور شد


سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۰:۴۰

ویژه داروهای بیماران

تهران (پانا) – مدیر عامل انجمن SMA ایران از ورود اولین محموله ریسدیپلام با نام تجاری Evrysdi به کشور خبر داد و گفت: این دارو اولین داروی خوراکی بیماری SMA در جهان و بلافاصله پس از ورود به بازارهای جهانی است. . وارد ایران شد.

به گزارش انجمن صنفی شرکت‌های کوچک و متوسط ​​ایران (SMA)، سعید اعظمیان، مدیرعامل انجمن صنفی شرکت‌های کوچک و متوسط ​​ایران از ورود اولین محموله داروی Risdiplam با نام تجاری Evrysdi، ساخت شرکت داروسازی راش سوییس خبر داد. این شرکت روز شنبه (۲۴ مرداد) از طریق گمرک، فرودگاه امام خمینی (ره) به کشور گفت: این دارو اولین داروی خوراکی بیماری SMA در جهان است و مدت کوتاهی پس از ورود به بازار جهانی توسط این شرکت وارد ایران شد. شرکت بهستان دارو. که به زودی با نظارت و همکاری وزارت بهداشت در اختیار بیماران SMA قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از پنج هزار بیمار SMA در جهان از این دارو استفاده می کنند، افزود: این دارو در سال ۲۰۲۰ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید و در سال ۲۰۲۱ توسط آژانس دارویی اروپا (EMA) تایید خواهد شد. ) سازمان غذا و داروی ایران نیز این دارو را در سال ۱۴۰۰ و کمتر از یک سال پس از تایید بین المللی تایید کرد، امروزه این داروی خوراکی درمانی در بیش از ۸۶ کشور جهان تایید شده است.

اعظمیان با اعلام اینکه بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن SMA ایران، ۶۰۹ بیمار مبتلا به آتروفی عضلانی نخاعی در کشور به ثبت رسیده است، ادامه داد: آتروفی عضلانی نخاعی یا آتروفی عضلانی نخاعی یک بیماری ژنتیکی پیش رونده و نادر است و شایع ترین بیماری است. علت. علت ژنتیکی مرگ و میر کودکان، از هر ۱۱ هزار کودک متولد شده در جهان، یک کودک به این بیماری مبتلا است و با تصمیم وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مبنی بر ورود این دارو به کشور، قول می دهد تا درستش کن، خوبش کن. بیماران مبتلا به ام اس برای اولین بار

وی گفت: SMA در اثر حذف یا جهش در یک ژن خاص ایجاد می شود که در نتیجه پروتئین عملکردی SMN (SMN) در سطح بدن کاهش می یابد و عملکرد ماهیچه ها در تمام نواحی و اندام های بدن بدتر می شود که منجر به تامین و حفظ سطح این پروتئین در سیستم عصبی مرکزی و محیطی می شود و طبق مطالعات انجام شده استفاده از این دارو باعث بهبود وضعیت عضلانی و حرکت بیماران می شود. .

مدیرعامل انجمن صنفی شرکت های کوچک و متوسط ​​ایران همچنین گفت: این دارو برای بیماران SMA دو ماهه به بالا تایید شده است و اخیرا سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف این دارو را در نوزادان زیر دو ماه تایید کرده است.

وی بیان کرد: داروی «یوریسد» طی چهار مطالعه اصلی بر روی بیش از ۴۵۰ بیمار مورد مطالعه قرار گرفت. این تعداد از بیماران شرکت کننده در یک مطالعه دارویی بیشترین تعداد افراد شرکت کننده در مطالعات SMA است. شرکت کنندگان در این مطالعات شامل افراد مبتلا به SMA از بدو تولد تا ۶۰ سالگی بودند.

اعظمیان ادامه داد: در این مطالعات، ایمنی و اثربخشی دارو در نوزادان با تشخیص آزمایش ژنتیک، افراد مبتلا به انواع SMA و افرادی که قبلا از داروهای دیگری استفاده کرده بودند، بررسی شد. نشان داده شده است که Evrysdi کیفیت زندگی بیماران را بهبود می بخشد، از جمله نشستن بدون کمک، بلعیدن غذا و کاهش نیاز به بستری شدن در بیمارستان و همچنین بهبود سایر توانایی های حرکتی.