اولین صدای برخورد شهاب سنگ به مریخ شنیده شد


زمستان مریخ

تهران (پانا) – کاوشگر Mars Insight ناسا امواج لرزه ای ایجاد شده توسط چهار سنگ فضایی که در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به مریخ برخورد کرده اند را شناسایی کرده است.

به گزارش ایسنا، این موارد نه تنها اولین برخوردهای شناسایی شده توسط لرزه نگار این کاوشگر از زمان فرود بر روی مریخ در سال ۲۰۱۸ است، بلکه نشان دهنده اولین تشخیص امواج لرزه ای و صوتی ناشی از برخورد شهاب سنگ در سیاره سرخ است. این پیشرفت روش های جدیدی را برای مطالعه پوسته، گوشته و هسته مریخ در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

مطالعه جدیدی که در Nature Geoscience منتشر شده و توسط اینگرید دوبارد، دانشیار علوم زمین، محیط زیست و سیاره‌شناسی در دانشگاه براون منتشر شده است، جزئیات این برخوردها را که بین ۵۳ تا ۱۸۰ مایلی دورتر رخ داده‌اند، نشان می‌دهد. InSight نشان می دهد که به مریخ برخورد کرده است.

InSight در منطقه ای از مریخ به نام Elysium Planitia قرار دارد.

دوبر با اشاره به این برخوردها می گوید: خیلی هیجان انگیز بود. عکس های مورد علاقه من خود چاله ها هستند. پس از سه سال انتظار برای ملاقات، آن چاله ها زیبا به نظر می رسیدند.

از میان چهار شهاب سنگ تایید شده، که اصطلاحی است که برای توصیف سنگ‌های فضایی قبل از برخورد با زمین استفاده می‌شود، اولین موردی که محققان پیدا کردند جالب‌ترین مورد بود. این شهاب سنگ در ۵ سپتامبر ۲۰۲۱ وارد جو مریخ شد و به حداقل سه قطعه تقسیم شد که هر کدام از آنها دهانه هایی به جا گذاشتند.

هنگامی که مدارگرد شناسایی مریخ ناسا برای تایید این موضوع بر فراز محل احتمالی برخورد پرواز کرد، از دوربین سیاه و سفید خود برای نشان دادن سه نقطه تاریک در سطح مریخ استفاده کرد. پس از مکان یابی این نقاط، محققان از دوربین آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا (HiRISE) برای ثبت تصاویر نزدیک و رنگی از دهانه ها به همراه صداهای ضربه استفاده کردند.

پس از بررسی داده های قبلی، سه برخورد دیگر در ۲۷ می ۲۰۲۰، ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ و ۳۱ اوت ۲۰۲۱ ثبت شد.

محققان متحیر هستند که برخورد شهاب‌سنگ‌های بیشتری در مریخ کشف نکرده‌اند. سیاره قرمز در کنار کمربند سیارکی اصلی منظومه شمسی قرار دارد که منبع کافی از سنگ های فضایی برای برخورد به سطح سیاره را فراهم می کند. از آنجایی که جو مریخ تنها ۱ درصد ضخامت جو زمین است، شهاب‌سنگ‌های بیشتری بدون سوختن و متلاشی شدن عبور می‌کنند.

علاوه بر این، لرزه نگار InSight بیش از ۱۳۰۰ زمین لرزه مریخی را شناسایی کرده است. این ابزار که توسط آژانس فضایی فرانسه و مرکز ملی مطالعات فضایی ساخته شده است، آنقدر حساس است که می تواند امواج لرزه ای را از هزاران مایل دورتر تشخیص دهد. اما پدیده ۵ سپتامبر ۲۰۲۱ اولین بار بود که یک برخورد شناسایی شد.

تیم InSight مشکوک است که سایر برخوردها ممکن است با صدای باد یا تغییرات فصلی در جو مریخ پوشانده شده باشد. اکنون که نشانه لرزه‌ای متمایز برخورد مریخ کشف شده است، دانشمندان انتظار دارند اطلاعات بیشتری را که در داده‌های تقریباً چهار ساله InSight پنهان شده است، کشف کنند.

داده های برخورد شهاب سنگ ها سرنخ های مختلفی برای درک بهتر مریخ ارائه می دهد.

دافبار می گوید: «ما داده های بسیار هیجان انگیزی برای دانشمندان داریم. ما این سیاره را زیاد کاوش کرده ایم. ما خیلی چیزها را می دانیم و هنوز خیلی چیزها را نمی دانیم.

بیشتر زمین لرزه های مریخ به این دلیل رخ می دهند که سنگ های زیرسطحی در اثر گرما و فشار شکسته می شوند. مطالعه نحوه تغییر امواج لرزه ای با حرکت آنها در مواد مختلف راهی برای مطالعه پوسته، گوشته و هسته مریخ در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

چهار برخورد تایید شده تاکنون باعث زمین لرزه های کوچک تا ۲.۰ ریشتر در مریخ شده است. این زمین لرزه ها نگاه عمیق تری به پوسته مریخ به دانشمندان نمی دهد، در حالی که سیگنال های زمین لرزه های بزرگتر، مانند زلزله ۵ ریشتری در می ۲۰۲۲، می تواند جزئیات جو و هسته سیاره را آشکار کند.

رافائل گارسیا، نویسنده اصلی مؤسسه فوق‌العاده هوانوردی و فضا در تولوز، فرانسه، می‌گوید: «برخوردها ساعت‌های منظومه شمسی هستند. امروزه برای تخمین سن سیارات مختلف باید میزان برخورد آنها را بدانیم.

دانشمندان می توانند سن سطح سیاره را با محاسبه دهانه های برخوردی آن تخمین بزنند.

سطح مریخ زمان بیشتری برای جمع آوری دهانه های برخوردی با اندازه های مختلف داشته است زیرا سیاره فاقد حرکت صفحات تکتونیکی و همچنین آتشفشان های فعالی است که دائماً سطح سیاره را تغییر شکل می دهند. با کالیبره کردن مدل‌های آماری بر اساس تعداد برخوردهای مشاهده‌شده در حال حاضر، دانشمندان می‌توانند تخمین بزنند که چند برخورد بیشتر در تاریخ منظومه شمسی رخ داده است.

دافبار توضیح می‌دهد: «لرزه‌شناسی یکی از راه‌هایی است که می‌توانیم بفهمیم چه چیزی در یک سیاره وجود دارد. ماموریت InSight اولین ماموریتی است که به طور واقعی فضای داخلی سیاره را مطالعه می کند.

داده های InSight، همراه با تصاویر مداری، می توانند برای بازسازی مسیر حرکت و اندازه موج ضربه شهاب سنگ مورد استفاده قرار گیرند. هر شهاب سنگی هنگام برخورد با جو یک موج ضربه ای ایجاد می کند و زمانی که به سطح برخورد می کند منفجر می شود. این اتفاقات باعث ایجاد امواج صوتی در جو می شود.