انور رسلان سوری متهم به جنایت علیه بشریت است


کوبلنتس، آلمان – یک دادگاه آلمانی یک افسر سابق پلیس مخفی سوریه را به دلیل نظارت بر بدرفتاری با زندانیان در زندانی در نزدیکی دمشق در یک دهه پیش به جنایت علیه بشریت محکوم کرد.

سوری‌هایی که در درگیری‌های طولانی‌مدت این کشور توسط دولت بشار اسد مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند یا بستگان خود را از دست داده‌اند، روز پنج‌شنبه در محاکمه تاریخی منتظر صدور حکم بودند.

دادگاه ایالتی کوبلنتس به این نتیجه رسید که انور رسلان افسر ارشد یک مرکز در شهر دوما در سوریه موسوم به الخطیب یا شعبه ۲۵۱ بود که معترضان مظنون به مخالفان در آنجا بازداشت شدند.

دادگاه او را به حبس ابد محکوم کرد. وکلای او هفته گذشته از قضات خواستند که موکل خود را تبرئه کنند و مدعی شدند که او هرگز شخصاً کسی را شکنجه نکرده و در اواخر سال ۲۰۱۲ از کشور جدا شده است.

دادستان های آلمان ادعا کردند که رسلان بر “شکنجه سیستماتیک و وحشیانه” بیش از ۴۰۰۰ زندانی بین آوریل ۲۰۱۱ تا سپتامبر ۲۰۱۲ نظارت داشته است که منجر به مرگ ده ها نفر شد.

این افسر جوان، ایاد الغریب، سال گذشته به اتهام جنایت علیه بشریت مجرم شناخته شد و از سوی دادگاه کوبلنتس به چهار سال و نیم زندان محکوم شد.

این دو مرد در سال ۲۰۱۹ پس از سال ها درخواست پناهندگی در این کشور در آلمان دستگیر شدند.

نظرات سردا شهابی در مورد این حکم در مقابل ساختمان دادگاه عالی منطقه ای در شهر کوبلنتس آلمان.  قربانیان شکنجه در سوریه و فعالان حقوق بشر می گویند که امیدوارند حکم آتی در یک محاکمه تاریخی اولین گام در جهت تحقق عدالت برای سوری های بی شماری باشد که از سوی دولت بشار اسد، رئیس جمهور بشار اسد مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.
نظرات سردا شهابی در مورد این حکم در مقابل ساختمان دادگاه عالی منطقه ای در شهر کوبلنتس آلمان. قربانیان شکنجه در سوریه و فعالان حقوق بشر می گویند که امیدوارند حکم آتی در یک محاکمه تاریخی اولین گام در جهت تحقق عدالت برای سوری های بی شماری باشد که از سوی دولت بشار اسد، رئیس جمهور بشار اسد مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.
AP

قربانیان و گروه های حقوق بشر ابراز امیدواری کردند که این حکم اولین گام در جهت تحقق عدالت برای افراد بی شماری باشد که قادر به طرح شکایت کیفری علیه مقامات سوریه یا دادگاه کیفری بین المللی نیستند.

کارشناسان می‌گویند از آنجایی که روسیه و چین تلاش‌های شورای امنیت سازمان ملل برای ارجاع پرونده‌ها به دادگاه مستقر در لاهه را مسدود کرده‌اند، کشورهایی مانند آلمان که اصل صلاحیت جهانی را در مورد جرایم جدی اعمال می‌کنند، به طور فزاینده‌ای به محل رسیدگی به این گونه پیگردها تبدیل خواهند شد.

بلکیس جراح، دستیار مدیر بخش عدالت بین المللی در دیده بان حقوق بشر گفت: «ما شروع به دیدن ثمرات تلاش های مصمم بازماندگان شجاع، فعالان و دیگران برای اجرای عدالت برای جنایات وحشتناک در شبکه زندان های سوریه کرده ایم.

یاسمین المشان تصاویری از پنج برادرش در سوریه را قبل از صدور حکم در دادگاه کوبلنتس آلمان در دست دارد.
یاسمین المشان تصاویری از پنج برادرش در سوریه را قبل از صدور حکم در دادگاه کوبلنتس آلمان در دست دارد.
AP

وی افزود: «این حکم نقضی برای قربانیان سوری و سیستم قضایی آلمان در شکستن دیوار معافیت از مجازات است». سایر کشورها باید از آلمان پیروی کنند و فعالانه تلاش ها را برای محاکمه عاملان جنایات جدی در سوریه ترویج دهند.

پاتریک کروکر، وکیل مرکز اروپایی قانون اساسی و حقوق بشر، گفت که این محاکمه اولین محاکمه در نوع خود در سراسر جهان است و دادگاه های دیگر ممکن است به حکم و شواهد شنیده شده در پرونده کوبلنتس استناد کنند. این گروه وکالت بسیاری از قربانیان را برعهده داشت که طبق قوانین آلمان می توانستند به عنوان دادستان مشترک در این دادرسی شرکت کنند.

شواهد اصلی علیه رسلان، عکس‌های قربانیان شکنجه بود که توسط یک افسر پلیس سابق، معروف به نام مستعار سزار، از سوریه خارج شده بودند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر سوریه، برآوردهای محافظه کارانه نشان می دهد که تعداد بازداشت شدگان یا ناپدید شدگان اجباری در سوریه به ۱۴۹ هزار نفر رسیده است که بیش از ۸۵ درصد آنها به دست دولت سوریه است. اکثر آنها مدت کوتاهی پس از شروع تظاهرات مسالمت آمیز علیه دولت اسد ناپدید یا دستگیر شدند که به این تجمعات با سرکوب وحشیانه پاسخ داد.

دولت سوریه هرگونه زندانی سیاسی را رد می کند و مخالفان خود را تروریست توصیف می کند. پس از پیروزی در میدان نبرد، در مورد تبادل زندانیان محدود با گروه‌های مسلح مختلف مذاکره کرد، که خانواده‌ها می‌گویند راه‌حل‌هایی جزئی برای تعداد بسیار کمی از مردم ارائه می‌دهد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر