انتقاد شدید نماینده حامی دولت از مذاکرات وین مهم نیست که در این مذاکرات چه می گوییم، پاسخ دقیقی نمی شنویم – پایگاه خبری مدارا


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; فریدون عباسی با اشاره به از سرگیری مذاکرات هسته ای در وین گفت: از جمله مسائلی که در مذاکرات هسته ای که در هشت سال اخیر دولت وجود داشت این است که هیچکس دقیقا نمی داند در این مذاکرات چه می گذرد. مذاکرات .. آنچه گفته می شود این اطلاعات احتمالا به مقامات ارشد کشور و اعضای شورای عالی امنیت ملی ارائه می شود.

وی ادامه داد: در دولت قبل اطلاعاتی به دست نیاوردیم و بعد به ما گفتند که نمی توانیم شرایط لازم برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را در مذاکرات بپردازیم.

و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی مدعی شد: اتفاقی که در کشور افتاد این است که عده ای به عنوان گروه مذاکره کننده انتخاب شدند اما وقتی به مذاکره رفتند اشتباهات زیادی کردند، متنی را امضا کردند که درست نخواندند. . ما این اقدام را در هشت سال گذشته دیده ایم. اما تا امروز ما پاسخ دقیقی برای آنچه شما در این مذاکرات می گویید نمی شنویم.

مذاکره برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک یا لغو تحریم ها؟
نماینده مردم کازرون در شورای اسلامی گفت: از طرف مقابل به اخباری نگاه می کنیم که می گوید مذاکرات برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک ادامه دارد. اخبار ما نیز حاکی از آن است که مذاکرات برای رفع تحریم انجام خواهد شد. یعنی عنوان مذاکرات مشخص نیست. آیا مذاکرات برای رفع تحریم هاست یا مذاکرات به برنامه جامع اقدام مشترک برمی گردد؟ این موضوع به شدت بر متن مذاکرات تاثیر می گذارد. حداقل یک نفر در رسانه باید در مورد مذاکراتی که قرار است انجام دهیم و محتوای آنها چیست؟

عباسی تاکید کرد: باید تحریم هایی را که به دنبال رفع آن هستیم شفاف سازی کنیم؟ بانکی، نفتی، کشتیرانی یا جریمه های دیگر؟ آیا می خواهیم تحریم فروش نفت را برداریم یا تحریم بانک مرکزی را برداریم؟ اولویت ما در این مذاکرات چیست؟ اگر تیم مذاکره کننده ما بتواند مذاکرات را در این زمینه ادامه دهد، بسیار خوب است. اکنون سؤال این است که طرف مقابل چه می گوید. طرف مقابل می گوید باید به برجام برگردید، SAP را کنار بگذارید و به برجامی برگردید که در سال ۲۰۱۴ امضا کردید و هیچ اتفاقی برای شما نیفتاد. به عنوان یک قاعده، این درخواست غیر منطقی است.

وی گفت: تیم مذاکره کننده ما نباید در مورد بازگشت به برجام صحبت کند، ما در برجام بودیم، اما چیزی نبردیم. آنها تکالیف زیادی برای ما نوشتند و نه تنها همه آنها را انجام دادیم، بلکه بیشتر از اینها هم انجام دادیم.

مردم باید بدانند که طرف های برجام غیرمنطقی هستند
عباسی خاطرنشان کرد: اما آیا فردای امضای برنامه جامع اقدام مشترک تحریم ها برداشته شد؟ پاسخ منفی است. در آن زمان رئیس آن دوره می گفت اگر اسفند ۱۳۹۷ آن را رها می کردند، مشکل را حل می کردم. کسی نیست که با صدای بلند به آنها بگوید اگر می توانستید مشکلات را حل کنید ۸ سال دولت در دست شما بود و این همه کار کردید اما درآمدی برای کشور نداشتید. شما الان می گویید بدون تصویب مجلس نمایندگان، مذاکرات در مارس ۲۰۱۹ به پایان می رسید، متاسفانه تا امروز موضوع مذاکرات به طور دقیق مشخص نشده است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: اگر مذاکرات مربوط به رفع تحریم ها است، به صراحت به مردم بگویید که ما این موضوع را مطرح کردیم و پاسخ طرف مقابل چه بود؟ مردم باید بدانند که طرف مقابل غیرمنطقی است. آن وقت مردم برای دریافت اطلاعات نادرست از رسانه های خارجی نخواهند رفت.