انتقاد شدید رئیس کمیسیون امنیتی مجلس از گشت ارشاد/کسی به این شکل کمپ نگذاشت/در حال بررسی عدم حضور گشت ارشاد با حضور مسئولان امدادی هستیم – پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; رئیس کمیسیون امنیت کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسات روزهای گذشته گشت ارشاد با بانوان گفت: اگر از گشت ارشاد انتقاد کنیم به این معنا نیست که حمایت می کنیم. حجاب و بی حجابی و سؤال از یکی از زنان.» مهمترین مسائل دینی ماست. بحث حجاب در اسلام مورد تاکید قرار گرفته و ما به آن اعتقاد داریم اما تجربه ثابت کرده است که اگر بخواهیم بدون حضور گشت ارشاد و به صورت سلبی این موضوع را دنبال کنیم موفق نمی شویم.

جلال رشیدی کوشی گفت: حضور گشت ارشاد کار را سخت می کند و مردم را نسبت به یک اصل مترقی که به دنبال حفظ کرامت خود و جایگاه زن در جامعه است بدبین می کند. در حوزه حجاب باید ۹۰ درصد کار مثبت، موجه و فرهنگی انجام دهیم و در خوش بینانه ترین حالت باید به سمت ۱۰ درصد کار منفی برویم. متأسفانه می بینیم که چنین موضوع مهمی که به دنبال حفظ شأن و منزلت زن است در جامعه با نود و پنج درصد اعمال منفی با سلیقه انجام می شود.

وی با بیان اینکه نشریه ارشاد به سلیقه می پردازد، تاکید کرد: نشریه ارشاد نمی تواند در بحث اساسی تقویت جایگاه حجاب کمک کند. اساساً دین مبین اسلام بر مسائل مثبت استوار است و کمتر به سمت امور منفی می رود.

وی ادامه داد: این اتفاقاتی که رخ می دهد مردم را پریشان و نگران کرد. اگر به گشت ارشاد اظهار نظر و نقد می کنیم، این انتقاد ناشی از همدردی با نظام زنان، دین، مردم و جامعه ماست.

نماینده مردم مرودشت در شورای اسلامی تاکید کرد: به هر حال باید در مورد حضور یا عدم حضور گشت ارشاد در جامعه مطالعه رضایت بخشی انجام شود اما متاسفانه برخی موضوع مهم حجاب و حجاب را به هم پیوند زدند. آسیب فقط برای موضوع گشت ارشاد مانند حجاب نامناسب است و اجازه نزدیک شدن به کسی را نمی دهد. با نام های جعلی فضای سختی ایجاد می کنند، اگر فردی در این مورد صحبت کند و نظری داشته باشد باید با حجاب موافق باشد و این نگران کننده است.

رشیدی کوشی گفت: کسانی که در حوزه حجاب به دنبال ساختارشکنی هستند بسیار اندک هستند و درست نیست که در ملاء عام اینگونه عمل کنیم در حالی که مستقیماً در پازل دشمن بازی می کنیم.

وی تصریح کرد: اگر کاری در حوزه حجاب انجام می شود باید توسط کارشناسان، روانشناسان و جامعه شناسان بررسی شود، یعنی کسانی که خارج از نیروی انتظامی هستند و لباس هایی که مورد علاقه پلیس هستند این موضوع را بررسی و مطالعه کنند. سپس راهکارها و پیشنهادهایی برای اجرا ارائه کنید.

وی افزود: حجاب یک موضوع فرهنگی، دینی، مذهبی و روانی است. سوال ما از پلیس این است که آیا ماموران در گشت ارشاد آموزش های لازم را می بینند؟ آیا تجربه لازم در برخورد با یک پدیده اجتماعی را دارند؟ قطعاً این کار را نمی کنند و اگر آموزش دیده بودند، این حوادث رخ نمی داد.

یکی از اعضای کمیته امور داخلی و شوراها گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران هرگاه به سمتی می رود که اتفاقات خوبی رخ می دهد، این رفتارها تشدید می شود و این اتفاقات خوب را تحت الشعاع قرار می دهد. درمان غیرقابل دفاع است و ویدیوی ارسال شده از برخورد نامناسب همه این موارد را در کانون توجه قرار داده است.

وی گفت: برخورد گشت ارشاد امنیتی شده است. التهابی که در جامعه ایجاد شده، دو قطبی شکل گرفته که این فضا را ایجاد کرده است. بسیاری از زنان محجبه ما تحت تأثیر این دوقطبی هستند، زنانی که پوشششان با خواسته های ما همخوانی ندارد و متأسفانه این روزها فضای روانی جامعه به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.

رئیس کمیته امنیت کمیته امور داخلی و شوراها ادامه داد: به دنبال تشکیل جلسه مشترک با کمیته های اجتماعی و فرهنگی، مسئولان نیروی انتظامی و سایر مسئولان وابسته هستیم تا از آسیب های بیشتر به جامعه جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: سابقه گشت ارشاد نشان داد که هیچکس به این شکل اردو نگذاشته است و تاکنون گشت ارشاد به نتیجه مثبتی نرسیده است زیرا هرکس باید کار فرهنگی و مثبت انجام می داد همراهش نبود.

الرشیدی کوشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا احتمال دارد مجلس پیشنهادی برای عدم حضور مسئولان گشت ارشاد ارائه کند یا خیر، گفت: در جلسه با حضور متخصصان این موضوع را بررسی خواهیم کرد. کمیته ها مسئولان مجلس و نیروی انتظامی نتیجه جلسات چیست و در این مورد به چه می توان رسید؟