انتقاد شدید دادستان سابق انقلاب از اعضای گشت ارشاد/ آیت الله موسوی تبریزی: ضرب و شتم، فحش دادن و دستگیری زنان گناه و گناه است! پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; سید حسن موسوی تبریزی، دبیر مجمع طلاب و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نمی توانم بگویم همه اعضای سازمان لیگ ارشاد بد هستند، اما کاملا معتقدم که بسیاری از اقدامات سازمان لیگ ارشاد و رهبران. برای رضای خدا نیستند، یعنی یک سری کارهایی دارند که فقط می خواهند انجام دهند و تمام».
یکی از وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور این بود که یک مجله آموزشی برای مدیران و نه مردم عادی ایجاد کند. اما با گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت انقلابی، نه تنها گشت ارشاد در میان مدیران ظاهر شد، بلکه ارتباط گشت ارشاد با مردم عادی به بهانه عفاف و حجاب بیش از پیش حاد شد و این امر. همچنین در زمانی که مشکلات معیشتی ناشی از بی کفایتی سیاست های اقتصادی و بین المللی دولتمردان، حامیان دولت را ناراضی کرده بود. در واقع تشدید محدودیت های اجتماعی در این مورد که شکاف بیشتری در جامعه ایجاد کرده است، چه توجیهی دارد؟
به همین بهانه با سید حسین موسوی تبریزی، مدعی العموم سابق و فعال اصلاح طلب به گفت و گو نشستیم تا نظر وی را درباره محدودیت های اخیر برای زنان جویا شویم.

آقای موسوی! همانطور که می دانید مسائل مربوط به زنان این روزها به دغدغه اصلی و موضوع اصلی سخنرانی ها و البته دستورات دولت و برخی نهادهای حاکمیتی تبدیل شده است. در این شرایط برخوردهای قهری و گاه خشونت آمیز گشت ارشاد با مردم به ویژه زنان تا چه اندازه می تواند جامعه را به سمت حجاب سوق دهد؟
به نظر من این نوع برخورد با زنان به هیچ وجه نمی تواند آنها را به سمت حجاب بکشاند. همین چند روز پیش گشت ارشاد دختری دختری را جلوی مادرش برد و به جیغ و داد او توجهی نکرد! خب مشخص است که گشت ترویج در جامعه منفور خواهد شد! اتفاقاً با این برخوردهای خشن، نه تنها «حجاب» نامطلوب خواهد بود، بلکه بدتر از آن، مردم از «حجاب» و «اسلام» فاصله خواهند گرفت! ما احادیث زیادی داریم، اولا امر به معروف و نهی از منکر شرایط متفاوتی دارد و جامعه باید تحت تاثیر آن قرار گیرد! دوم اینکه همه لیاقت این کار را ندارند! اگر امر به معروف و نهی از منکر موجب کینه و عصبانیت مردم و افزایش درصد رویگردانی مردم از اسلام می شود، قطعاً انجام ندادن آن بهتر از انجام آن است. امر به معروف و نهی از منکر درجاتی دارد و هیچکس نمی خواهد مردم را در خیابان تذکر دهد! ضرب و شتم و توهین و دستگیری گناه است و بنابراین نماز واجب حرام است. هر که می خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند، احوال و شرایط را در نظر بگیرد، یعنی در مواقع لزوم تذکر دهد و در مواقعی که لازم نیست چیزی نگوید! اگر در شرایط و شرایط نامناسب، امر به معروف و نهی از منکر کند و با واکنش منفی مردم مواجه شود، نهی از منکر حرام و گناهش از ثوابش بیشتر است. بالاخره وقتی جوانان این تقابل ها را می بینند، بذر نفرت در اعماق قلبشان کاشته می شود! پس باید خیلی مراقب مردم باشیم. باید به تیم آموزش داده می شد که چه کار کند و چگونه با مردم رفتار کند، اما متاسفانه نشد! واقعا نمی دانم چرا سرکردگان گشت ارشاد و معروف به این گونه رفتار می کنند که از دست دشمنان آزرده می شوند و با موضوع گشت ارشاد و حجاب از اهالی محل حتی زنان محجبه متنفر می شوند! این کار گشت ارشاد مردم را بیشتر از زنان محجبه متنفر می کند. اگر امر به معروف و نهی از منکر انجام نشود همان تکلیف شرعی خلاف شرع است.

بر اساس گفته های شما، بسیاری از مردم به دلیل اقدامات خشونت آمیز سازمان ارشاد از دین فاصله گرفته اند. بحث کنونی این است که برخی از زنان محجبه در قالب کمپین های مختلف مخالفت خود را با گشت ارشاد و حتی فراتر از آن با حجاب اجباری در فضای مجازی اعلام کرده اند. چرا با وجود همه این مسائل، دولت به جای سازش، فشار بر مردم را مضاعف می کند؟
نمی توانم بگویم همه افراد گشت ارشاد بد هستند، اما کاملا معتقدم که بسیاری از اقدامات گشت ارشاد و رهبران برای رضای خدا نیست! یعنی یک سری وظایف دارند که فقط می خواهند انجام دهند و تمام. از طرفی نسل جوان دیگر نسل جوان گذشته نیست! نسل جوان کنونی شجاع شده اند، سریع جواب این افراد را می دهند و دریغ نمی کنند، متاسفانه پلیس ارشاد می خواهد این جوانان را ساکت کند، مردم را هم می زنند و فراموش می کنند که شرایط وجود دارد و باید آن شرایط فراهم شود تا قابل انجام است. پر واضح است که وقتی اقدامات گشت های ترویجی و فرماندهان در فضای مجازی دست به دست می شود و مردم اشک های مادران این دختران را می بینند، به شدت متاثر و البته عصبانی می شوند. خواهش من از مسئولان این است که به برادرانی که رهبران واقعی هستند و باید نحوه برخورد با مردم را آموزش دهند، کلاس بگذارند! امام خمینی رضی الله عنه در خاطرات خود بارها اشاره کردند که به جایی رفتند و می دانستند مشروب فروشی و قمار است ولی با آن در را می زدند و با اجازه وارد آنجا می شدند. همیشه میگفتند اگر به زور و غیره وارد خانه کسی شدی با زور او را معروف کردی گناه از کار این افراد بیشتر است. ما به شدت از این تهدیدات جلوگیری کرده ایم. امام همیشه مواظب بودند که تندروها مردم را مجبور نکنند، حتی در آن زمان برخی از این تندروها این موارد را مثال می زدند، اما امام خیلی سریع جلوی این افراد را گرفت. زمانی که بنده دادستان کل کشور بودم همه این موارد را پیگیری کردم و اعلام کردیم که آنها بدون اجازه حق امر به معروف و نهی از منکر را ندارند اما متأسفانه برخی فکر می کنند با این کار در خدمت نظام هستند. ، در حالی که اصلاً اینطور نیست. البته دیگران هدف دارند و می خواهند جمهوری اسلامی را بدنام کنند!

آقای موسوی! روز گذشته روزنامه فراخختگان که اتفاقاً متعلق به همین طیف تندرو بود، در یادداشتی با انتقاد از نحوه برخورد گشت ارشاد با زنان و اعمال فشار بر جامعه نوشت: «در تیر ۱۳۵۷ و درگیری ۸۸، امنیت خارجی و داخلی. طراحان تلاش کردند تا با معضل طبقه متوسط ​​قرار دادن آزادی های اجتماعی در مقابل نظام و کشور، در آذر ۱۳۹۵ و آبان ۱۳۹۷، احمقانه از سوی دولت، به مقابله با بخشی از طبقه ستمدیده بپردازند. دستکاری مسئله حجاب. لغو مهمانی در اهواز برای کالسکه و … در کنار گرانی های افسارگسیخته یعنی تلاش برای جمع آوری سال ۸۸ و ۹۸ یعنی تلفیق رنجش طبقه متوسط ​​و محروم!» با این توضیحات و ادامه این نوع از مقابله، آیا باید شاهد شورش طبقه متوسط ​​و ضعیف جامعه باشیم؟
آره؛ با این اوصاف، قطعا شاهد این شورش ها خواهیم بود. مسئولان باید توجهشان را جلب کنند و جلوی این رفتارها را بگیرند. مردم به دلیل افزایش شدید قیمت ها پرخاشگر شده اند، بنابراین مسئولان باید در موضع باشند و بهتر است در چنین شرایطی که دولت با آنها مواجه است، مردم را در مورد مسائل دیگر تحت فشار قرار ندهند و موضوع را به نفع ما نکنند. منفی بزرگتر