اقتصاددان: هیچ نشانه ای از تورم پایین در سال ۱۴۰۱ وجود ندارد/ خردادماه رکورد تورم بالا شکسته شد – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; کامران ندیری درباره نرخ رشد منفی نقدینگی و احتمال تداوم آن در بقیه سال جاری گفت: کاهش نرخ نقدینگی مربوط به فروردین ماه و عمدتا فروردین ماه و کاهش فعالیت های اقتصادی به دلیل تعطیلات سال نو در واقع معمولاً در همه سال‌ها این روند وجود دارد، زیرا در فروردین و اردیبهشت فعالیت وام دهی بانک‌ها تا حدودی کاهش یافت و رشد نقدینگی کاهش یافت، اما امسال منفی شد. با این حال، بعید است این روند در ماه های بعدی سال ادامه یابد.

وی ادامه داد: اگرچه سابقه منفی بودن نرخ رشد نقدینگی وجود ندارد، اما همانطور که گفته شد کاهش آن بی سابقه بوده و تعجب آور نیست و ادامه این روند با توجه به مسائل و مشکلات اقتصادی که باعث افزایش نقدینگی می شود بعید است. رشد هنوز خارج از کنترل است و هیچ اتفاقی نیفتاده است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: این کاهش نرخ رشد نقدینگی در فروردین ماه به دلیل کاهش ضریب پولی است نه کاهش رشد پایه پولی که در ماه های ابتدایی سال به ویژه ماه اول طبیعی است. . هر سال نرخ رشد نقدینگی در فروردین ماه نزدیک به صفر اما مثبت بود، امسال نزدیک به صفر اما منفی بود و کاهش نرخ رشد نقدینگی زیاد و چشمگیر نبود. البته امیدواریم بانک مرکزی رشد نقدینگی را پایین نگه دارد.

نداری در پاسخ به این سوال که آیا کاهش نرخ رشد نقدینگی در فروردین ماه می تواند نشانه ای از بهبود شرایط اقتصادی باشد، گفت: فکر می کنم بانک مرکزی عجله داشت تا نرخ رشد نقدینگی را در یک ماه کاهش دهد، بنابراین نمی توان گفت که این روند در کل ادامه خواهد داشت. در هر صورت واضح است که بانک مرکزی نسبت به رشد نقدینگی حساس شده و معتقد است در صورت کاهش رشد نقدینگی احتمال کاهش نرخ تورم وجود دارد، اما نکته مهم این است که اساساً در کوتاه مدت در اصطلاح، هیچ رابطه ضمنی بین رشد نقدینگی و نرخ تورم وجود ندارد.

وی افزود: اگر بر اهمیت کنترل رشد نقدینگی و مهار نرخ تورم تاکید می شود به دلیل تاثیر بلندمدت آن است و در کوتاه مدت عمدتا افزایش نقدینگی نمی تواند تاثیرات فوری بر تورم و آن داشته باشد. کاهش نمی تواند اثر نزولی بر نرخ تورم داشته باشد. همچنین شاهد افزایش ۱۲.۲ درصدی نرخ تورم در خرداد ماه با نرخ رشد پایین نقدینگی در فروردین بودیم و در خرداد رکورد افزایش نرخ تورم شکسته شد و در ۵۰ سال گذشته این افزایش در کشور شکسته شد. نرخ تورم بی سابقه بود بنابراین کاهش نقدینگی در یک ماه را نمی توان نشانه مثبتی برای اقتصاد دانست.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بسیار خوش بینانه است که بر اساس آمار یک ماهه برای تداوم این آمار در کل سال به نتیجه برسیم، گفت: اگر به این نتیجه برسیم که با کاهش نرخ نقدینگی در یک ماه، نرخ تورم کاهش می یابد. ماه، بسیار خوشبینانه است زیرا در سه ماهه اول سال تورم بسیار بالایی را شاهد بوده ایم و انتظارات نزدیک به واقعیت است که نرخ تورم سالانه ۱۴۰۱ بیش از ۴۰ درصد باشد.

ندیری گفت: واقعیت این است که بانک ها از نارضایتی رنج می برند که در ماه های ابتدایی سال این نارضایتی کمتر اما در ماه های بعد افزایش می یابد. این در حالی است که اقتصاد کشور ما با مشکلات و مشکلات بودجه ای مواجه است و با وجود افزایش درآمد نفتی و کاهش سخت شدن آمریکایی ها به دلیل شرایط اقتصادی جهانی، حتی اگر نسبت به سال گذشته نفت کمتری بفروشیم، زیرا با افزایش قیمت آن، درآمد نفت افزایش می یابد. البته در هر صورت دولت باید این درآمد را به بانک مرکزی بفروشد و ریال آن را دریافت کند که می تواند عاملی برای رشد نقدینگی باشد.

وی ادامه داد: اطمینان می دهم نرخ تورم در کوتاه مدت ربطی به نرخ نقدینگی ندارد و اگر رشد نقدینگی ظرف دو سال کنترل شود، آثار آن در نرخ تورم قابل مشاهده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: در کنترل نقدینگی، نرخ سود واقعی اهمیت بیشتری دارد و می تواند نرخ رشد نقدینگی را تغییر دهد. اقتصادهای توسعه یافته به دلیل اینکه رشد نقدینگی در بلندمدت اهمیت پیدا می کند، روی موضوع رشد نقدینگی تمرکز نمی کنند، اما مسئله مهم در مهار رشد نقدینگی، کنترل نرخ بهره واقعی در اقتصاد است که در اقتصاد بسیار منفی است. اقتصاد ایران

ندره گفت: در اقتصاد کشور ما اگر سیاستگذار آمار نرخ سود واقعی و اسمی را اعلام کند، متوجه می‌شویم که نرخ سود ریالی پس‌انداز منفی است، یعنی هیچ‌کس علاقه‌ای به پس‌انداز ریالی ندارد. وقتی سپرده به ریال پایین می‌آید به این معناست که مردم به سمت خرید کالا و دارایی‌های سرمایه‌ای رفته‌اند که باعث افزایش تقاضا و تبعات تورمی می‌شود. بنابراین هیچ نشانه ای از کاهش نرخ تورم در ایران در سال ۱۴۰۱ وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به عوامل موثر بر نرخ تورم گفت: اگر برجام به ثمر نرسد و دولت به سمت افزایش قیمت حامل های انرژی حرکت کند (که البته رئیس جمهور اعلام کرده است که قصد افزایش قیمت را ندارد. بنزین در سال جاری)، می تواند باعث شود که هر دو در شوک تورمی هستند. اما خوشبختانه با توجه به وضعیت بازارهای انرژی جهان، حتی اگر برجام به ثمر نرسد، با افزایش قیمت نفت، درآمد نفتی ایران همچنان رو به افزایش است.

وی تاکید کرد: آنچه باعث افزایش تورم در ایران می شود افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند بنزین یا کالاهای اساسی و یا کاهش نرخ سود بانکی است که بعید است دولت برنامه ای برای اجرای این عوامل در ادامه این مدت داشته باشد. سال