افزایش فعالیت خطرناک خورشید


چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱-۴:۲۲

فعالیت خورشید

تهران (پانا) – افزایش فعالیت های خورشید می تواند ایستگاه فضایی بین المللی و ماهواره ها را تهدید کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ خورشید اخیرا فعالتر شده است و هفته گذشته زمین در معرض تاثیر بادهای خورشیدی قرار گرفت. خورشید در فوریه سال گذشته یک پرتاب جرم تاجی (CME) را تجربه کرد، پدیده ای که در منظومه شمسی حرکت می کند و زمانی که به زمین می رسد یک طوفان ژئومغناطیسی خفیف ایجاد می کند.

بعید است که این نوع از فعالیت های خورشیدی بر زندگی روزمره اکثر مردم تأثیر بگذارد، اما می تواند بر ماهواره ها تأثیر بگذارد و شفق قطبی را در سایر نقاط زمین قابل مشاهده کند. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، با توجه به چرخه فعالیت های خورشیدی، این نوع رویدادهای خورشیدی احتمالا در ماه های آینده افزایش خواهند یافت.

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نوشت: چرخه فعالیت ۱۱ ساله خورشید در حال افزایش است، به این معنی که پدیده هایی مانند پرتاب جرم تاج و شعله های خورشیدی در حال افزایش هستند. بسته به اندازه و مسیر شراره های خورشیدی، اثرات بالقوه این پدیده بر فضای نزدیک زمین و مغناطیس زمین می تواند باعث ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی شود که می تواند تاسیسات الکتریکی، ارتباطات و سیستم های ناوبری را مختل کند. این طوفان ها همچنین ممکن است به ماهواره های در حال گردش و ایستگاه فضایی بین المللی آسیب برساند.

ما اکنون ابزار جدیدی برای نظارت بر چنین فوران هایی داریم، ماهواره NOAA GOES-18. ماهواره رصد آب و هوا که توسط ناسا در ماه مارس سال جاری پرتاب شد، در حال حاضر مناظر خیره کننده ای از سیاره را با استفاده از ابزار پیشرفته تصویربرداری هسته ای ارسال می کند، اما ابزارهای دیگری نیز برای رصد خورشید دارد، از جمله اشعه ایکس و دوربین های فرابنفش شدید (EUV) . .

این دوربین ها می توانند دمای بسیار بالای تاج خورشید را برای نظارت بر رویدادهایی مانند شعله های خورشیدی و شراره های خورشیدی زیر نظر بگیرند. GOES-18 در حال حاضر تحت آزمایش های پس از پرتاب است و انتظار می رود برای ماموریت اصلی خود یعنی رصد آب و هوای فضایی در اوایل سال ۲۰۲۳ آماده باشد.