اظهارات بی ربط وزیر بهداشت در خصوص حوزه کاری خود/ بهرام عین الله: سبک زندگی مردم باید اصلاح شود – مدرا پایگاه خبری


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; وزیر بهداشت در همایش پدافند غیرعامل در نظام سلامت گفت: سلامت و امنیت برای هر کشوری از مسائل حیاتی است. امروز جنگ بیشتر در این دو مقوله است و هرکس بخواهد به کشوری آسیب بزند سعی دارد امنیت را تحت تاثیر قرار دهد که این روزها در کشور شاهد آن هستیم. معمولاً همه فکر می‌کنند که جنگ راه خاصی برای به دست آوردن سلاح و ابزار جنگی است، اما امروزه در این زمینه تجربیات زیادی به دست آورده‌ایم و اکنون باید با روش‌های جدید جنگی آشنا شویم که شاید تاکنون با آن‌ها برخورد نکرده‌ایم. گذشته.
وی افزود: همیشه گفته ایم که پیشگیری بهتر از درمان است و مهمترین چیز در سلامت انسان سبک زندگی است که سلامت مردم را تضمین کند. امروزه آنچه دشمنان بیش از همه سعی در به خطر انداختن آن دارند همین سبک زندگی است. امروزه جوانان ما به جای اینکه به دنبال ورزش، تفریح، یادگیری روابط اجتماعی و خوش اخلاقی باشند، به دنبال سبک زندگی دیگری هستند که جوان تمام وقت خود را با تلفن همراه خود بگذراند و جوانان اینترنتی با حداقل ارتباط با محیط داشته باشیم. اینترنت مربی شده است و حتی می گویند جنگ امروز جنگ اینترنتی است. البته این موضوع فقط به ایران محدود نمی شود و در کشورهای دیگر نیز این اتفاق افتاده است.
عین الله افزود: اولین قدم ما باید اصلاح سبک زندگی و رویکرد جدید باشد تا جایی که قصد داریم در وزارت بهداشت، اداره ای به نام اداره سبک زندگی ایجاد کنیم. این مشکل قسمت های مختلفی را شامل می شود و شاید بزرگترین دفاع ما دفاع از سبک زندگی باشد که باید از مدارس شروع شود و به سطوح دیگر برسد. انسان فقط نیازهای مادی ندارد، گاهی نیازهای معنوی او برای اصلاح سبک زندگی از طریق ایمان به خدا و ائمه و رعایت اخلاق بسیار مهم است.
عین الله تأیید کرد: ما در تاریخ خود شاهد جنگ های مختلفی بوده ایم. اکنون ما ابتدا در زمینه جنگ نظامی در منطقه صحبت می کنیم و یکی از پیشرفته ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان هستیم، اما این کافی نیست و باید تهدیدات دیگر را شناسایی کرد، در این زمینه پیشرفت کرد و مردم را آموزش داد. در جنگ نظامی موضوع جنگ شیمیایی از نظر بهداشتی بسیار مهم است. در مقطعی از جنگ تحمیلی با حمله شیمیایی دشمن مواجه شدیم، در حالی که تجربه ای در این زمینه نداشتیم و درسی در این زمینه نخوانده بودیم، بچه های ما شروع به تحصیل کردند و خیلی زود شروع به کار شیمیایی کردند. جنگ و اکنون نیز در حال درمان مشکلات شیمیایی هستیم و اولین صحبت در جهان است.
وی افزود: اکنون جنگ اقتصادی بسیار مهم است. یکی از چیزهایی که می تواند به ما ضربه بزند و دشمن به دنبال آن است، جنگ اقتصادی با مجازات های سنگین است. وقتی وضعیت اقتصادی نامناسبی پیدا می کنیم، ضعیف می شود و دشمن می تواند از نظر بهداشتی و امنیتی به ما حمله کند. ما الان سال هاست که ممنوع الکار هستیم و همین باعث مشکلات سلامتی ما شده است. می گویند داروها ممنوع نیست اما من به آقای تدروس رئیس سازمان بهداشت جهانی گفتم خوب وقتی بانک ها ممنوع هستند و نمی توانیم هزینه دارو را پرداخت کنیم چطور می گویید دارو و درمان ممنوع نیست؟ این شدیدترین مجازات است. در تاریخ بی سابقه است که کشوری درگیر بیماری باشد که نزدیک به ۱۶۰۰۰۰ نفر را به کام مرگ کشانده است و در چنین حالتی دست از مجازات بر نمی دارند. این یک جنایت تاریخی است.