اصلی: مهاجرت نخبگان باید معکوس شود / نخبگان کشورهای دیگر را می توان جذب کرد – پایگاه خبری مدآرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; سید ابراهیم رئیسی صبح امروز جمعه در دیدار با روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به تلاش های فشرده پزشکان، کادر پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون و کنترل کرونا. و سلامتی. بیمه، تولید دارو و تجهیزات پزشکی و تبدیل ایران از واردکننده به صادرکننده مواد دارویی و پزشکی، تبیین دستاوردها و موفقیت های بزرگ کادر پزشکی و اقدامات جهادی آنان را برای عموم مردم و جامعه می طلبید. نخبه.

رئیس جمهور همچنین دستاوردهای چشمگیری در حوزه بهداشت و درمان را یکی از مولفه های پیشرفت کشور دانست که دشمن را مجبور به شناخت و اعتراف کرد.

رئیسی توانمندی در علم، دانش و فناوری و تبدیل آن به عمل را یکی دیگر از مولفه های توان کشور دانست و گفت: یک کشور می تواند هم در زمینه «پیشگیری» و هم در حوزه «درمان» موفق و خودکفا باشد. . کشوری توسعه یافته و توانمند، این توسعه دشمن را ناامید می کند و توطئه ای طراحی می کند تا دانشگاه ها را از محلی برای ارتقای دانش و تربیت نیروهای متخصص و متعهد به محل هرج و مرج و هرج و مرج تبدیل کند.

رئیسی با اشاره به اینکه راهبرد ما تقویت توان داخلی و استقلال است، اما راهبرد دشمن تضعیف کشورهای مستقل و نیازمند ساختن آنهاست، افزود: اینجا وظیفه سنگین ماست و باید اولاً اراده دشمن را به درستی درک کنید و ثانیاً آن را بسازید. تلاش مضاعف برای افزایش دانش و تولید علم و آموزش، نیروهای مؤثر و متعهد در کشور.

رئیس جمهور همچنین بر هدایت دانشجویان به سمت رشته های پزشکی که گره گشا، رفع نیاز کشور در حوزه بهداشت و درمان و الزام نهادهای ذیربط است، ضمن فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای گنجاندن این موضوع در برنامه هفتم توسعه تاکید کرد. به عنوان بودجه ۱۴۰۲، انتظار دارید آنچه لازم است را انجام دهید.

رئیسی به لزوم توجه به مقوله پیش بینی و پیشگیری در حوزه نیاز کشور به دارو اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی در این زمینه باید به گونه ای انجام شود که درگیر شرایط حساس نشویم. عکس العمل نشان ندهید و منفی رفتار کنید.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به اهمیت سامانه‌های وزارت بهداشت در حوزه جمع‌آوری اطلاعات، تصمیم‌گیری و تصمیم‌گیری، بر لزوم فعال‌سازی این سامانه‌ها تاکید کرد.

توجه به تجهیز دانشگاه ها و اسکان دانشجویی به ویژه مسکن دانشجویان متاهل، فعال شدن گردشگری سلامت با استفاده از سرمایه های خوابیده وزارت بهداشت و رفع نیاز مناطق محروم با پزشکان متخصص از جمله نکاتی است که رئیس جمهور بیان کرد. در این جلسه تایید شد.

رئیسی طرح دارواب که شامل ۳۶۶ دارو است را یکی از طرح های بسیار خوب وزارت بهداشت و درمان عنوان کرد و بر پرداخت به موقع سفارش داروخانه ها و تولیدکنندگان دارو تاکید کرد.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع طب سنتی و الزامات آن اشاره کرد و گفت: همه مشاغلی که سابقه پزشکی و درمانی دارند باید تحت نظارت و مقررات وزارت بهداشت باشد. ضمناً باید بتوان نظرات موجود در این زمینه را در قالب پیوند طب سنتی و طب نوین پیشنهاد و بررسی کرد.

رئیس اینجانب در پایان به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور اطمینان داد: برای ایجاد فضا و جذب نخبگان در گروه خود تلاش کنید. مهاجرت نخبگان باید معکوس شود. امروزه حوزه آن بیش از هر زمان دیگری به ویژه در حوزه علم، فناوری و پزشکی مطرح شده است، به طوری که علاوه بر جذب نخبگان ایرانی، امکان جذب نخبگان دیگر کشورها نیز در این زمینه وجود دارد.

رئیس جمهور همچنین بر ایجاد امکانات بهداشتی و درمانی با دسترسی آسان و ارزان برای مردم تاکید کرد و گفت: وزارت بهداشت نیز نباید اجازه بازنشستگی آسان افراد متخصص را حتی اگر دارای سلایق سیاسی متفاوت باشد بدهد.