اصلی در گفت و گوی تلویزیونی: ارزش ها را نمی توان تغییر داد، روش ها را می توان تغییر داد/ کانون های نقد، گفتگو و اعتراض باید ایجاد شود – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; سیدابراهیم رئیسی در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم درباره مسائل داخلی و سیاست خارجی کشور صحبت کرد.

وی افزود: خدا رحمت کند حاج قاسم سلیمانی را که گفت ما امت امام حسین هستیم و این محبت به اهل بیت مورد توجه هشت میلیون زائری قرار نگرفت که به زیارت قبر آن حضرت آمدند. اعلیحضرت

وی با اشاره به سفرهای روزهای اخیر خود به کشورهای همسایه و حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: مراسم رژه اربعین یک رویداد بزرگ فرهنگی بود و دولت نیز مسئولیت خدمات رسانی و تسهیل زیارت را بر عهده داشت. البته میزبان خود مردم به خصوص مردم عراق بودند و مردم سنی این کشور که به خوبی از مهمانان استقبال کردند.

رئیسی گفت: موضوعات مهمی در اجلاس شانگهای، سمرقند و نیویورک مطرح شد. در شانگهای ما از نظر اقتصادی به زیرساخت های اقتصادی آسیا متصل هستیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: روابط اقتصادی ایران با کشورهای عضو این توافقنامه می تواند کمک بزرگی به کشورمان باشد. علاوه بر حضور در اجلاس شانگهای که سران این توافقنامه در آن حضور داشتند، دیدارهایی نیز با رئیس جمهور چین در خصوص توافقنامه ۲۵ ساله و همچنین توافقات در زمینه انرژی و همچنین فعال شدن تجارت بین دو کشور داشتیم. دو کشور و مسائل پولی و مالی بین دو کشور. ایشان همچنین در این جلسه در خصوص همکاری در پروژه های اساسی از جمله پروژه های راه آهن صحبت کردند و تاکید می کنیم همکاری در این زمینه باید جدی تر و جدی تر شود. روابط تجاری ما با روسیه از زمان سفرمان به این کشور ۸۰ درصد افزایش یافته است و در زمینه های تجاری، اقتصادی، هوافضا و کریدور تجارت داریم.

رئیسم گفت: بعد از اولین سفرم به تاجیکستان، روابط تجاری و اقتصادی ما پنج برابر شد. ما جنبه های زیادی از همکاری با کشورهای آسیای میانه داریم که در راستای سیاست همسایگی است و آنها به ما اعتماد متقابل پیدا کرده اند که برای تبدیل شدن به همکاری های گسترده تر باید آنها را ارتقا دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به حضور خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ادامه داد: در این سفر که اولین سفر پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی بود، باید مواضعی به نفع ملت ایران و مواضعی به نفع آنها می گرفتم. و تبدیل شود. صدای ملت آنچه در نامه آمده، ارائه مواضع به نفع جمهوری اسلامی در پرونده هسته ای و سرکوب ملت ایران و پرهیز از استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر و سایر مسائل است.

وی تصریح کرد: در یونسکو نیز سعی کرده ام به اسناد داخلی مانند سند پایه آموزش و پرورش ایران توجه کنم و نشان دهم که ضمن آمادگی برای تعامل با کارشناسان حوزه آموزش، اسناد داخلی و یک تمرکز حرکت

رئیسی تاکید کرد: با بزرگان و سران برخی کشورها و مسئولان آن ها دیدار داشته ام و همچنین در دیداری با مسئولان موسسات تحقیقاتی آمریکا تلاش کردم تا به این افراد اجازه نقد یا بررسی مواضع جمهوری اسلامی را بدهم. پاسخی که من به آنها دادم و فضای فکری آزاد داشتیم تا مواضع خود را بررسی کنیم.

وی گفت: ما کاملاً به یک توافق خوب و عادلانه اعتقاد داریم و در دیدار با آقای مکرون بحث ارائه تضمین به جمهوری اسلامی را مطرح کردیم تا مانند گذشته شاهد عهدشکنی نباشیم.

رئیس جمهور به یاد می آورد: شما در این دیدار به آقای مکرون گفتید چرا این کشور را با تاریخ خود دنبال می کنید و این تاریخ خیلی بیشتر از آمریکاست؟ وی با بیان اینکه ما موضع مستقلی داریم، گفت: به هر حال به نکاتی در این زمینه اشاره کردیم، همانطور که به روابط دو کشور و ابعاد فزاینده آن اشاره کردیم.

رئیسی با بیان اینکه در آخرین متن ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات، بر ضمانت های معتبر تاکید کرده است، تصریح کرد: ما همچنین به موضوع پادمان ها برای دور نگه داشتن آژانس از مسائل سیاسی اشاره کردیم که آقای مکرون گفت این بود که بگوییم آژانس نیست. متاثر از مسائل سیاسی که شما در پاسخ به موارد متعددی برای نقض این موضوع اشاره کردید، از جمله اینکه در گزارش آژانس بارها بیان شده بود که فعالیت های هسته ای ما صلح آمیز بوده است.

وی افزود: تمایل زیادی برای فعالیت اقتصادی با ایران در کشورهای مختلفی وجود دارد که با سران آنها ملاقات کردم و همه آنها تأیید کردند که برخلاف فضای تحریم، مایل به همکاری با ایران هستیم. این موضوع با مسئولان همسایگان و مسئولان دیگر کشورها مطرح شده است و مایلیم با همه کشورهای دنیا همکاری و تعامل داشته باشیم. البته کشورهایی که این تمایل را برای تعامل دارند.

رئیس جمهور با اشاره به ارائه تصویر شهید سلیمانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این پیامی برای سرکوب جمهوری اسلامی و ملت ایران و تمایل ایران به محاکمه عاملان تروریسم دولتی بود. اگر عاملان این تروریسم مجازات نشوند، هر کسی در جهان می تواند مرتکب هر اقدام تروریستی شود.

یک یادآوری کلیدی: فراخوان های انقلابیون متخاصم برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل هیچ اثری نداشت و کارشان بی نتیجه و بی نتیجه بود تا اینکه به محل تأسیس برگشتیم، اما این مجالس بی نتیجه است. در مقابل جمهوری اسلامی ایران به صورت اتفاقی و بی نتیجه برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه در دیدار با خبرنگاران آمریکایی سوالاتی در زمینه انرژی هسته ای و مذاکرات مطرح شد، گفت: در دیداری که با ایرانیان مقیم نیویورک داشتم، یکی از پزشکان نیز به پیشرفت هایی که بر اساس آمار و بر خلاف آن صورت گرفته است اشاره کرد. تحریم ها و شاید گزارشی پانزده دقیقه ای از این ارتباط تهیه کرد. بنابراین برخلاف تحریم ها در حوزه های اقتصادی متوقف نشدیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: این تحریم ها ما را با مشکل مواجه کرد اما مانع نشد و این موضوعی است که غرب هم آن را درک کرد. ما نه سفره مردم را به مذاکره ربط دادیم و نه کشور را در این موضوع به تعویق انداختیم.

رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعلام سکته قلبی مرحوم مهسا امینی گفت: در سفرم به سمرقند از ماجرایی که برای خانم امینی رخ داد مطلع شدم و به وزارت کشور اعلام کردم که موضوع را پیگیری کند. موضوع مهمی بود، اما وقتی برگشتم خبر فوت او را دریافت کردم، گفتند که با خانواده اش تماس گرفتم و ابراز همدردی کردم و گفتم این خبر برای من نیست، روی هر ایرانی تاثیر می گذارد و هیچکس بی تاثیر نیست. .

وی یادآور می شود: در تماس تلفنی گفتم این موضوع پیگیری می شود و اگر قصوری باشد پیگیری می شود و خانواده آن مرحوم هم گفتند این تماس برای ما دلگرم کننده است. این موضوع در دولت و مجلس نیز پیگیری شد و پزشکی قانونی آن را پیگیری کرد. در این موضوع وظیفه اداری ما در دولت پیگیری آن است و به عنوان یک مسئول قصد من در این مورد شفافیت و عدالت است و منتظر نظر نهایی اعلام شده از سوی پزشکی قانونی هستیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: برخی از نهادها گزارش هایی درباره علت فوت ارائه کرده اند اما هنوز گزارش نهایی از پزشک قانونی اعلام نشده است و قوه قضاییه باید در این زمینه نظر قانونی بدهد اما پزشکی قانونی قطعی خود را اعلام می کند. نظر. ظرف چند روز آینده.

رئیسی همچنین گفت: وقتی پیشنهادات و انتقاداتی در خصوص نحوه اجرای قانون وجود دارد؛ نظر من این است که در مورد نحوه اجرای قانون یا نحوه اجرای تصمیم باید نظرات و دیدگاه های مختلف موافق و مخالف بشنویم و اشکالی ندارد و از آن نمی ترسیم. مسئولان ذیربط باید به این نظرات توجه داشته باشند و برای اصلاح امور نیز علاقه مثبت داشته باشند. البته این روشی که برای اعمال قانون وجود دارد مربوط به یک یا دو سال پیش نیست و ۱۵ سال است که همین روش اجرا می شود اما اگر نظرات و دیدگاه هایی برای اجرای قانون وجود داشته باشد چه اشکالی دارد؟ قانون در این زمینه؟

وی افزود: مقام معظم رهبری یک بار درباره کرسی های آزادی اندیشه صحبت کردند. چه اشکالی دارد که مراکز گفت وگو و انتقاد و اعتراض به تصمیم ایجاد شود که بتوان در این مراکز انتقاد و گفت وگو و اعتراض را برانگیخت. فکر می‌کنم شنیدن برخی انتقادات و حرف‌ها و حتی اگر اعتراضی به تصمیم‌ها باشد به بهتر شدن کار کمک می‌کند.

رئیسی با بیان اینکه مرز اعتراض و اغتشاش باید مشخص و مشخص شود، تصریح کرد: زمان اعتراض، انتقاد و مخالفت با گفتمان است که خوب است و باید شنیده شود و به بهبود اوضاع کمک می کند، اما ناراحتی و سبکسری حرف می زند. امنیت کشور و تجاوز به مال و جان مردم در هیچ جای دنیا قابل قبول نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: کسانی که از امنیت کشور از دست نیروی انتظامی، بسیج و سپاه پاسداران دفاع می کنند، برای دفاع از جان، مال و امنیت مردم دست روی بهترین سرمایه یعنی جانشان می گذارند. ما آنها را جدا از مردم نمی دانیم، بلکه آنها را حافظ جان و مال مردم می دانیم. مردم کجا این تخلف را تحمل می کنند؟

وی با بیان اینکه خط قرمز جمهوری اسلامی امنیت جان و مال مردم است، یادآور شد: در هیچ شرایطی جایز نیست که با ایجاد مزاحمت برای مردم و هیچ یک از اعضای جامعه، جان و مال مردم به امنیت جامعه خدشه وارد شود. امت انجام خواهد داد. اجازه چنین چیزی

رئیسی با طرح سوالی مبنی بر اینکه امروز چه کسانی به این آشوب دامن می زنند، گفت: دولتی که امروز فرزندان خود را زنده به گور کرد، مدافع حقوق بشر شده و از مردم می خواهد که به خیابان ها بیایند و اغتشاشات را برانگیزند. کشوری که در آن ۸۱ زن در ۲۸ هفته توسط پلیس کشته شدند، نه رئیس جمهوری که حتی کارشناس هم ندارد که به خانه ای برود تا بپرسد آیا حقوق این زن ضایع شده و چرا جان خود را از دست داده است. آمریکا که از سال ۲۰۱۵ هر سال بیش از هزار نفر را توسط پلیس خود می کشد، اکنون ادعا می کند که طرفدار حقوق بشر و مردم است و می خواهد برخی افراد متوهم را در اینجا تحریک کند تا امنیت مردم به خطر بیفتد.

رئیس جمهور تاکید کرد: رسانه های آنها رسما در حال بررسی ایجاد وضعیت ناامنی و ساخت مواد منفجره هستند. کجای دنیا این مورد قبول است؟ آنچه امروز مهم است این است که دشمنان ۴۰ ساله جمهوری اسلامی که از ابتدا می گفتند شش ماه می شود اما ۸۰ یا ۹۰ شش ماه گذشته است و جمهوری اسلامی هنوز وجود دارد و ببینید کجاست. است. دشمنان؟

وی با تاکید بر اینکه امروز تحریم و هرج و مرج را دو روی یک سکه می بینیم، تصریح کرد: هیچکس هرج و مرج در کشور را نمی پذیرد. ناآرامی خط قرمز ماست اما واقعا مردم در ضد انقلاب شکست خوردند و مخالفانی که می خواستند در کشور آشوب کنند. مثل دعواهایی که از قبل می خواستند با بهانه هایی مثل انتخابات شروع کنند.

وی با اشاره به اینکه موضوع مزاحمت برای هیچکس و با هر سلیقه ای قابل قبول نیست، یادآور شد: پرونده خانم امینی فارغ از سلیقه و لحن سیاسی همه ما و همه ما را تحت تاثیر قرار داد و اصرار بر پیگیری شفاف و منصفانه آن داشت. همه مردم متفق القول هستند که هر گونه اغتشاش و هرج و مرج به امنیت همه آسیب می رساند و جان و مال مردم را تهدید می کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه بر این باورند که امروز دشمنان جمهوری اسلامی می خواهند بر این موج سوار شوند و در کشور ناامنی ایجاد کنند. همه فکر می کنند به هر حال می توان گفت و گو، انتقاد و اعتراض داشت و این چیزی است که به سلامت و بهبود کمک می کند.

وی افزود: امروز دشمن می خواهد کشور ما متوقف شود و ما چشم به راه رونق تولید در کشور هستیم. امروز همه بدانند آنچه دشمن را ناامید می کند، شادی و مشارکت در میدان کار است. این به معنای نادیده گرفتن مسائل نیست، حساسیت نسبت به برخی مسائل اصلا بد نیست و شنیدن حرف مخالف و انتقاد و اعتراض اشکالی ندارد و باید آستانه تحمل را بالا برد.

رئیسی ادامه داد: جامعه ما نسبت به مسائلی که در راستای پیشرفت و تمایز کشور است و امیدهای دشمن را نیز ناامید می کند، فهیم و حساس است. ملت به دنبال آن است که کسانی را که در این شورش باعث ناامنی و آسیب رساندن به جان و مال مردم شده اند، چه تحریک کنند و چه بر آن نظارت داشته باشند، به عدالت بسپارد. البته افراد آسیب دیده و ناآگاه استدلال دیگری دارند، اما باید با کسانی که در اغتشاشات شرکت کردند برخورد قاطع شود که این خواست مردم است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان تغییر شیوه اجرای قانون گفت: در هر موضوعی می توان در مورد تصمیم گیری یا عدم تصمیم گیری و ارائه نظرات مخالف و موافق، بحث کرد. مقامات باید آستانه تحمل خود را برای شنیدن نظرات مخالف افزایش دهند. بحث در این زمینه برای اصلاح روش ها اشکالی ندارد و مسئولان باید بهترین راه را برای اجرای قانون انتخاب کنند.

با اشاره به اینکه آنچه قابل تغییر نیست ارزش هاست نه روش ها، یادآور شد: اما ابراز عقیده مزاحم نیست. باید فضا را برای انتقاد، گفت وگو و اعتراض بگذاریم، اما از اغتشاشات پرهیز کنیم وگرنه اعتراض در جامعه اشکالی ندارد و حتی در مواردی می تواند اوضاع را بهبود بخشد.

این گفتگو به صورت زنده از شبکه یک، خبر سیما و رادیو ملی پخش شد.