استعلام اعتبار چک های تضمین شده بدون مراجعه به بانک


یکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ – ۱۳:۱۹

متشکرم

تهران (پانا) – با رویه جدید بانک مرکزی، ذینفع چک وثیقه می تواند بدون مراجعه به بانک با استفاده از گجت های موبایلی و اینترنتی به چک تضمین شده مراجعه و در صورت استعلام گیرنده از سامانه صیادی، مشخص می شود که چک ثبت نشده است یا اقلام اطلاعاتی منسجم نیستند، باید از پذیرش چک خودداری کنند.

به گزارش بانک مرکزی، معاون فناوری های نوین وزیر کشور در خصوص چک وصول و لزوم ثبت آن در سامانه صیادی گفت: طبق قانون، چک وصول شده باید توسط شعبه بانک در سامانه صیادی ثبت شود. بانک مرکزی این موضوع را به شبکه بانکی اجرا خواهد کرد و به آن اطلاع رسانی شده است.

مهران محرمیان گفت: بانک ها در این زمینه اقدامات لازم را انجام می دهند اما در این بین یک ماه و نیم طول کشید تا شبکه بانکی نیز از چک های پیش ضمانت شده استفاده کند و در صورت عدم ثبت نام صیاد، حاملان چک باید برای رسیدگی به شعبه صادرکننده چک مراجعه کند، به عبارت دیگر این گونه چک‌ها در سامانه‌های بین بانکی خدماتی دریافت نمی‌کنند.

محرمیان با بیان اینکه امکان استعلام چک های شکاری وثیقه (چک های وثیقه به شماره شکاری ۱۶ رقمی) برای اطمینان از صحت این نوع چک ها در هنگام انجام تراکنش ها فراهم شده است، افزود: خدمات موبایل بانک، اپلیکیشن موبایل و پیامک. پیام ها. – دستگاه های خودپرداز بانک های عامل برای استعلام. در واقع گیرنده چک با بررسی این چک ها از ثبت چک به نفع خود در سامانه ماهیگیری مطمئن می شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی تایید کرد: در این راستا، چک های وثیقه ای که توسط شعب بانک ها به مشتریان ارائه می شود، مجهز به کارت ماهیگیری ۱۶ رقمی و با رعایت وظایف مقرر در قانون اصلاح قانون صدور چک و مسئولیت آن است. ثبت این چک ها بر عهده شعب بوده و شعبه ها مسئولیتی بر عهده بانک ها و صادرکنندگان چک نمی باشند.

وی افزود: این چک ها نیازی به حسابرسی در سامانه صیاد ندارد و ذینفع می تواند با اخذ چک از صادرکننده و استعلام از سامانه صیاد و تطبیق اقلام اطلاعاتی در سامانه صیاد از ثبت چک در سامانه صیاد اطمینان حاصل کند. متن چک و اجرا با اقلام ثبت شده در سامانه صیاد بدیهی است در صورت استعلام گیرنده چک از سامانه شکارچی و مشاهده عدم ثبت این چک و یا مغایرت موارد اطلاعاتی آن باید از پذیرش چک خودداری کند.