از ملاقات حسین رنوقی با خانواده اش تا صدور احکام اولیه برای اغتشاشگران


اخبار اجتماعی

تهران (پانا) – کاهش تعداد مبتلایان به کرونا، افزایش روزهای بدون فوت ناشی از کرونا و صدور احکام مقدماتی برای برخی از متهمان اغتشاش برای ملاقات با حسین رونقی با خانواده اش. تمدید اعتبار برخی از کارت های هوشمند ملی بخشی از اخبار اجتماعی هفته گذشته بود.

در هفته ای که گذشت اخبار زیادی در حوزه اجتماعی منتشر شد. در زیر مروری بر مهمترین رویدادهای این حوزه خواهید خواند:

آمار کرونا

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۷ میلیون و ۵۵۹ هزار و ۱۲۹ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد ۱۴۴ هزار و ۶۱۵ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و تاکنون ۷ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۳۶۴ نفر جان خود را از دست داده اند. بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان ها مرخص شده اند. همزمان ۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانی تحت مراقبت هستند. این در حالی است که طی هفته گذشته دو روز بدون فوت ناشی از کرونا در کشور ثبت شد.

آمار واکسیناسیون کرونا

تاکنون ۶۵ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۱۱۷ نفر نوبت اول، ۵۸ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۸۷۳ نفر نوبت دوم و ۳۱ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۱۰۸ نفر دوز سوم به بالا را در کشور دریافت کرده اند. به این ترتیب تعداد کل واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۵۵ میلیون و ۳۶ هزار و ۹۸ دوز رسید.

رنگ قرمز را از نقشه کرونا در کشور پاک کنید

وزارت بهداشت همچنین آخرین نقشه وضعیت کرونا در شهرهای کشور را منتشر کرد و بر اساس آن هیچ شهری در حالت قرمز قرار نگرفت، هفت شهر در حالت نارنجی و ۱۸۰ شهر در وضعیت زرد قرار گرفتند. و ۲۶۱ شهر در ایالت آبی بودند.

صدور احکام بدوی برای تعدادی از متهمان اغتشاشات در تهران

پس از محاکمه تعدادی از متهمان اغتشاشات استان تهران، دادگاه انقلاب برای این پرونده ها احکام بدوی صادر کرد. بر اساس احکام صادره فردی که به اتهام اخلال در نظم عمومی، آسایش و اجتماع، تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی، محاربه و افساد فی الارض – محاربه به وسیله آتش زدن (تخریب عمدی) یک مرکز دولتی را به آتش می کشد. به اعدام محکوم می شود. شعب پانزدهم و بیست و هشتم دادگاه انقلاب نیز برای ۵ متهم اغتشاشات اخیر احکامی صادر کردند. این متهمان به اتهاماتی از قبیل اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آرامش عمومی به ۵ تا ۱۰ سال حبس محکوم شدند. همچنین هفته گذشته در پی محاکمه اغتشاشگران و خرابکاران امنیتی در دادگاه انقلاب تهران و در ادامه جلسات محاکمه متهمان با حضور وکلای آنها، سه نفر دیگر از اغتشاشگران به اعدام محکوم شدند. لازم به ذکر است آرای صادره بدوی و قابل تجدیدنظر است.

عامل اصلی حمله به زرین دشتی به اعدام محکوم شد

اواخر شهریورماه امسال یک نوجوان ۱۶ ساله اهل زرین دشت در استان فارس مورد تعرض سه نفر از جمله صاحب کارش قرار گرفت و پس از این حادثه خودکشی کرد و جان خود را از دست داد. این پرونده به دستور دادگستری فارس به عنوان یک پرونده خاص و خارج از عرف مطرح و پس از گذشت کمتر از دو ماه احکام قطعی برای متهمان از سوی دادگاه های کیفری استان صادر شد. سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس در هفته پایانی حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی گفت: عاملان حمله شهریور ماه امسال به زرین دشتی پس از شناسایی و دستگیری در شعبه چهارم شعبه چهارم. شاخه. محاکمه این جنایات در استان فارس از توابع شهرستان داراب انجام شد و پس از بررسی دقیق این پرونده مهم، عاملان این تعرض به اشد مجازات محکوم شدند. یکی از سه متهم این پرونده که عامل اصلی تعرض به این دختر ۱۶ ساله بود به اتهام آدم ربایی به ۱۰ سال حبس تعزیری و به اتهام ضرب و شتم به اعدام و دو متهم دیگر به ۱۰ سال زندان محکوم شدند. در زندان. ۱۰ سال زندان و ۱۰۰ ضربه شلاق و به شلاق و دو سال تبعید محکوم شدند. وی تصریح کرد: رأی صادره قابل تجدیدنظر در دیوان عالی کشور است.

دستگیری افرادی که قصد آتش زدن واگن مترو را داشتند

هفته گذشته پلیس تهران از دستگیری فردی که قصد داشت با آتش زدن صندلی یکی از واگن های مترو صادقیه، واگن مترو را به آتش بکشد، خبر داد. مرکز رسانه ای پلیس پایتخت با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به تحریکات چند ماهه اخیر در کشور و خودسری های دشمنان در فضای اغتشاشات داخلی و رسانه های بیگانه، فردی صندلی یکی از این دو را به آتش کشید. واگن‌های مترو صدقیه به قصد بی‌ثباتی نظم و امنیت حاکم. او در این شهر مترو داشت که با تلاش ماموران پلیس مترو دستگیر شد.

دیدار حسین رونجی با خانواده اش

حسین رونجی که روز گذشته با تشخیص پزشک زندان و با هدف کنترل کامل و دقیق وضعیت جسمانی خود به بیمارستان منتقل شده بود، هفته گذشته با خانواده خود دیدار کرد. بر اساس اعلام مقام قضایی، رونوگی طی هفته های گذشته هیچ گونه محدودیتی برای ملاقات با خانواده خود نداشته است، اما شخصاً تمایلی در این زمینه نداشته و در حالی که پدرش برای ملاقات با وی به زندان اوین رفته، از خودداری کرده است. برای دیدن او. حسین رونجی هفته گذشته از بیمارستان مرخص شد.

تمدید اعتبار برخی از کارت های هوشمند ملی

و طی بخشنامه ای که هفته گذشته از سوی سازمان ثبت احوال کشور صادر شد، اعتبار آن دسته از کارت های هوشمند ملی را که تا پایان سال ۱۴۰۳ اعتبار دارند تایید و قبل از آن تا پایان سال ۹۶ تمدید شد. سال ۱۴۰۵ م. هاشم کارکار معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور در خصوص اعتبار کارت ملی هوشمند اظهار داشت: با توجه به اینکه صدور کارت ملی هوشمند به صورت فراگیر از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تاریخ اعتبار آن نیز به طول انجامید. در نظر گرفته شد. ۷ سال. اکنون برخی از آنها منقضی شده اند. با بررسی های به عمل آمده و در نظر گرفتن تمامی جوانب، مقرر شد اعتبار کارت های مذکور تمدید شود. بر این اساس اعتبار کارت های ملی هوشمند که تاریخ اعتبار آنها تا پایان سال ۱۴۰۳ و قبل از آن بوده است تا پایان سال ۱۴۰۵ تمدید می شود.

کاهش ۹۰ درصدی بارندگی

بارندگی ها در کشور از ابتدای آبان ماه در دره زاگرس تا نواحی مرکزی ایران آغاز شد و بارندگی ها به گفته رئیس مرکز ملی مدیریت بحران آب و هوا و خشکسالی تا حدودی موثر خواهد بود، اما هنوز موثر نیست. به میانگین بارندگی در ماه نوامبر برسد. احد تعزیف گفت: حتی با این بارندگی ها کشور از خشکسالی خارج نمی شود، زیرا بیشتر ذخایر آبی تمام شده است. خشکسالی تنها به میزان بارندگی در یک سال مرطوب مربوط نمی شود و این روندی است که باید طی سالیان متمادی مورد مطالعه قرار گیرد. رئیس مرکز ملی مدیریت بحران آب و هوا و خشکسالی با بیان اینکه بارندگی در مهرماه نسبت به بلندمدت ۹۰ درصد کاهش داشته است، گفت: در آبان ماه که بارندگی ها شروع شد، بارش ها نرمال و در برخی مناطق کمتر از اما این بارندگی ها جبران کمبود باران در روزهای گذشته نیست.

تعطیلی عملیات جمع آوری زباله در سه ماه آینده

معضل زباله ریختن یکی از معضلات اجتماعی شهر تهران است و در سال های اخیر روند پرتاب زباله به یکی از آسیب های اجتماعی تبدیل شده است. اکنون مدیریت شهری روند مدیریت پسماند را بررسی کرده و علی رضا زاکانی شهردار تهران هفته گذشته اعلام کرد: با توجه به تغییر روش جمع آوری زباله، ظرف دو تا سه ماه آینده جمع آوری زباله به پایان می رسد.