از ضرورت ایجاد پیوند اجتماعی برای قطع درختان تا مرمت و انتقال پلاک شهدا.


هفتاد و نجمین جلسه شورای ماه تهران

تهران (پانا) – یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در گزارشی از محله شهید اسدی در منطقه سیزده شهرداری بر لزوم ایجاد پیوند اجتماعی برای قطع درختان، تجدید و جابجایی پلاک ها تاکید کرد. شهدا.

ناصر امانی یکی از اعضای شورای شهر تهران امروز در سالن شورا گزارش محله گردی خود را از «محله شهید اسدی» خواند. وی با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان و تبریک این روز خبرنگار گفت: گزارش من از محله شهید اسدی در منطقه ۱۳ شهرداری تهران است. مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه برای هزارمین بار بر مسئله عدالت و توجه به اقشار محروم و کم برخوردار جامعه تاکید کردند. گزارش هایی که در تالار شورا درباره مناطق محروم و عقب مانده تهران خوانده می شود در راستای پاسخ مجلس ششم به تاکید معظم له است.

وی ادامه داد: این گزارش گزارش یک نفر نیست و به نام مجلس ششم شورا یکی از مهمترین شعارهای ما رسیدگی به مناطق محروم و مستضعف بود که این گزارش ها را در تالار شورا بیان می کنم. محله ای به نام شهید دفاع مقدس در منطقه ۱۳ که در حاشیه میدان امام حسین(ع) و ضلع شرقی خیابان ۱۷ شهریور قرار دارد و مهمترین مشکلات اجتماعی و فرهنگی آن و سپس بافت فرسوده و سایر مشکلات نسبت به این دو مشکل ثانویه هستند.

امانی افزود: محله ای با حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت طی ده سال از حدود ۱۵ هزار نفر به ۳۰ هزار نفر رسید. البته حضور مهاجران دلیل اصلی این افزایش جمعیت است. و ۷۰۰ خانواده یتیم یا بد سرپرست در این محله زندگی می کنند که بار اصلی مشکلات را مادران به دوش می کشند و از حمایت مادی و معنوی لازم و کافی برخوردار نیستند. البته کمک هایی به صورت موردی و در انواع مختلف به این افراد ارائه می شود، اما کافی نیست و نیاز به تداوم و ایجاد سامانه ای برای حمایت از آنها وجود دارد. خانه های مجردی و گاهی اوقات پلاک قرمز ساکنین را برابر ظرفیت خود می پذیرند. در حالی که ظاهراً شرکت‌های املاک از پذیرش افراد مجردی که تابلوهایی را که نصب کرده‌اند خودداری می‌کنند، مشخص نیست این خانه‌ها چگونه و چگونه در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

این عضو شورا تاکید کرد: اخیرا با هجوم اتباع خارجی به محله های اطراف میدان امام حسین(ع) و خیابان های اطراف این معضل تشدید می شود. حضور معتادان متجاهر به ویژه در ساعات پایانی روز و شب و در نتیجه ناامنی و سرقت وسایل منزل، خودرو و مغازه ها از دیگر مواردی است که مردم نسبت به آن اعتراض و شکایت دارند. حتی در بازدید من که قبل از ظهر بود تعدادی از این افراد در محله دیده شدند. هرچند شهرداری منطقه فروش زباله محله ها را در دست گرفته و مدعی است که همه آنها دارای مجوز هستند، اما مردم نگاه مثبتی به آن ندارند و شاهد توزیع مواد مخدر در برخی از این مراکز بوده اند.

امانی گفت: خودروهایی که در خیابان‌های این محله رها شده و سال‌ها در گوشه‌ای زیر آفتاب و باد و باران پارک شده‌اند و با وجود پلاک‌ها، طبق گزارش شهردار، بدون مالک هستند. محله است و جمع آوری آنها مستلزم کسب مجوز از مقام قضایی است زیرا پلاکی دارند که صادر نمی شود و این مشکلی است که بیشتر محله های فقیرنشین و محروم شهر را درگیر می کند اما تعداد آنها در این محله اهمیت بیشتری دارد. پارچه‌های فرسوده‌ای که تقریباً تمام بدنه‌های این محله و محله‌های اطراف را تشکیل می‌دهند، هنوز در یک اتاق قوانین و مقررات ساختمانی دست و پا گیر مانده است.

امانی با اشاره به اینکه در بازدید از جاده های فرعی این محله چشمش به تجدید چند تابلوی فرسوده باز شد و با اشتیاق به سراغ سازندگان رفت، گفت: اما درد و حکایت آنها را شنیدیم و نشنیدیم. به اونا گوش کن. شما پاسخی برای آنها دارید که در جلسه از آنها پرسیدیم و در پایان بازدید محله سه نفر از آنها با حضور شهردار و معاونش به جلسه آمدند، سپس مجبور شدند یک سال دیگر تمدید کنند. ; جمع بندی سخنانشان این بود که اگر تکلیف اخلاقی در قبال اهالی نداشتند از نوسازی منصرف می شدند و هدیه خود را تقدیم جلسه می کردند.

وی افزود: البته آنها در این مدت از شهردار منطقه و معاون شهرسازی رئیس جمهور راضی بودند و اکثر ایرادات و انتقادات آنها به قوانین سختگیرانه و سختگیرانه در این مناطق از تهران مانند ۲۰ درصد بود. مجوز طبقه پنجم یا جلوی دیوار امام علی (ع) که ۷۰ درصد آن شکل گرفته است. برای ۳۰ درصد باقیمانده مقرراتی ابلاغ شد که هم شهرداری و هم تولیدکنندگان پارچه فرسوده را سر کار آورد.

امانی گفت: بازارهای شهرستان و جانفروز که از شلوغ ترین نقاط این منطقه هستند، در ساعات اولیه روز ضایعات و پسماندهای میوه، تره بار و سایر محصولات از جمله ماهی و مرغ را در کف بازار رها می کردند. که باعث ایجاد بوی نامطبوع و آزاردهنده ای می شود که هر رهگذری را منزجر می کند. وانت هایی که به طور دسته جمعی در حاشیه این دو بازار به ویژه بعدازظهر توقف می کنند باعث ترافیک و آلودگی صوتی می شوند.

امانی با اشاره به دو موضوع مشترک در سطح شهر تهران و تمامی محله هایی که تاکنون رفته است، گفت: یکی روش حفظ درختان در خیابان ها، کوچه ها و معابر است که به این نکته خواهان توجه هستم. نظرات ما و اظهارات مردم نگران کننده است. آبیاری درختان، زمان آبیاری درختان، نحوه محصور کردن هنگام تعمیر پیاده رو، تجمع زباله های خاص و عمدتاً پلاستیکی در اطراف ریشه درختان که عموماً ریشه های برجسته ای دارند و در مواردی قطع یا خشک کردن این درختان از مسائلی است که برای آنها ضروری به نظر می رسد. راه حل جدیدی باید در نظر گرفته شود و با روش های سنتی گذشته قابل حفظ نیست. شرکت باغ ها این کار را به محلات و محلات تعیین شده برای محلات واگذار کرد و بر این اساس این کار به پیمانکاران واگذار شد. قرارداد پیمانکار در این مورد چیست یا آیا صلاحیت این امر حیاتی تنفس و حیات درختان و شهروندان را دارند؟ نکاتی وجود دارد که باید از یک مقام بالاتر به آن پرداخته شود.

وی ادامه داد: دومین موضوع رایج، پلاک شهدای سرفرازی است که به دلیل پیشروی و قرار گرفتن در معرض باد و باران تقریباً مفقود شده و نه می توان تصویر شهید را شناسایی کرد و نه نام او را خواند. شهرداری تهران به خصوص در این دوره باید برای این نماد ایثار و شهادت چاره ای بیندیشد. در مرحله سوم و چهارم این مسئولیت به سازمان بسیج شهرداری تهران محول شد که به خوبی وظیفه خود را انجام داد اما در ادامه این موضوع رها شد. به نظر من با توجه به توجه مقام معظم رهبری به این موضوع، نام تابلوی شهدا و نماد شهدا در تهران به اندازه حیات درختان مهم است، اما ما همچنان از این موضوع غافل هستیم. پارک بوعلی محله یکی از فضاهای سبز مورد استفاده مردم اخیرا در معرض قطع درختان زیادی قرار گرفت و به مردم اطلاع رسانی درستی صورت نگرفت. مردم قطع درختان را به شهرداری نسبت می دهند و می گویند شهرداری می خواهد این پارک را به پارکینگ تبدیل کند که شهردار منطقه در جلسه این موضوع را تکذیب کرد و دلیل قطع درختان برخی از آنها جوان را تکذیب کرد. با موهای روشن، ظاهراً پس از کسب مجوز از کمیته ماده هفت، آفت اعلام شدند. همانند شرایط حفاظت از درختان، برای قطع درختانی که شهرداری به دلیل آفت یا هر دلیل دیگری قطع می کند و به راحتی مورد پذیرش مردم نیست، باید انجمن اجتماعی ایجاد شود.

وی ادامه داد: ساختمان سینما رنگین کمان واقع در خیابان شهرستان که متعلق به شهرداری تهران است و ۱۷ سال پیش متروکه شد، فرصتی است که در صورت توافق با چند مغازه در طبقه همکف، امکان اجرای فرهنگی فراهم می شود. . طرحی برای مردم و شهرداری. وضعیت نظافت و جارو در محله قابل قبول است به جز دو بازاری که گفتم اکثر کمدها نو و نو هستند و مردم از این موضوع راضی هستند. تنها زمین و سالن ورزشی محله در اجرای پروژه بزرگراه امام علی با بیمارستان بوعلی که در طرح امام علی بود و زمین بازی چمن مصنوعی کوچک واقع در ضلع شرقی شهر پاکسازی شد. جاده اجازه تردد مردم را نداشت.

بالاخره آرزوهایم خواسته های مردم را خواند و گفت: اول; مرکز اجتماعی شهرداری تهران به طور عمده در چهار موضوع به مباحث اجتماعی و فرهنگی محله هایی مانند شهید اسدی، شهید هرندی یا رضویه و تقریباً بسیاری از محله های شناخته شده این منطقه در تهران می پردازد. زنان بد خانه دار یا نان آور، خانه مجردی و تخته قرمز، حضور اتباع بیگانه و معتادان متجاهر که هم اکنون در دستور کار مرکز اجتماعی قرار دارد اما هنوز تکمیل نشده است، باید در دستور کار قرار گیرد. به خاطر همین چهار مسئله است که گریبانگیر این محله هاست. چاره ای بیندیشید

ثانیا؛ مراکز خرید و ضایعات محله تحت کنترل قرار گیرد و از فعالیت مراکز قرمز غیر رسمی و مشکوک جلوگیری شود. سوم؛ مرکز حقوقی شهرداری تهران با هماهنگی مقام قضایی نمی تواند مشکل خودروهای رها شده در معابر را که به دلیل وجود پلاک ترانسفر امکان انتقال به پارکینگ ندارند، حل کند. چهارمین ؛ استانداردهای ویژه بافت فرسوده برای هر منطقه از شهر تهران باید با توجه به نیاز مردم، ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی و سایر متغیرهای مربوطه بازنگری و بلافاصله گزارش شود. پنجم ؛ طرح ساماندهی بازارهای شهر و جنفروز که به نظر می رسد توسط بخشداری طراحی شده و مراحل پایانی خود را طی می کند هر چه سریعتر اعلام و اجرا شود. VI; روش حفظ و حراست از درختان حاشیه خیابان ها و معابر عمومی شهر نیازمند بازنگری جدی است و شهرداری تهران باید برای جلوگیری از خشک شدن و مرگ این موجودات مولد و مفید، طرحی عاجل تهیه و اجرا کند. هفتم؛ برای قطع درختان خشک یا آفت زده، به ویژه اگر توسط خود شهرداری انجام شود، راهنمایی روشن، کارشناسی و علمی لازم است و مشارکت اجتماعی، اطلاع رسانی و افکار عمومی باید پیوست این دستورالعمل باشد. به فکر تجدید و انتقال نام شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دفاع از حرم در خیابان ها و کوچه های تهران باشید. نهم؛ ساختمان سینما رنگین کمان که می تواند تنها فضای فرهنگی این محله باشد باید در طرح های توسعه محلی اختصاص یابد.