ارائه کنسرت نخل قیردانی یکی از فوق العاده ترین مدل های حداد الحسین


عین نخل گوردانی

تهران (پانا) – آئین نخل چرخان برای تشییع پیکر امام حسین (علیه السلام) به صورت نمادین برگزار می شود و در بقیه ایام سال نخل ها در مقابل حسینیه و تکیه قرار می گیرند و قرار می گیرند. تا محرم رسیدگی کرد. سال بعد

به گزارش جام ۲۴، آیین نخل گردانی نوعی عزاداری متفاوت است که توسط عزاداران حسینی در سراسر ایران به ویژه استان یزد به منظور تشییع پیکر سومین امام شیعیان برگزار می شود.

نخل اتاقی تابوت مانند است که با پارچه های سیاه، سبز و قرمز تزئین شده است که مردم در روز عاشورا حمل می کنند.

در واقع نخل و آیین برگرداندن آن به صورت نمادین برای تشییع پیکر امام حسین (علیه السلام) برگزار می شود و در بقیه ایام سال نخل ها را مقابل حسینیه قرار می دهند و تکیه و تا محرم سال بعد از آنها مراقبت می شود.

نخل گردانی بیشتر در کدام نقاط ایران برگزار می شود؟

آیین نخل گردانی بیشتر در مناطق مرکزی و کویری ایران مانند استان یزد رایج است. سمنان، دامغان، خمین، قم، کاشان، ظفره، خراسان جنوبی، آبانا، خور و بایابانک، اردستان و نین از جمله شهرهایی هستند که با آیین نخل گردانی به عزاداری می پردازند و از معروف ترین و معروف ترین نخل های ایران می توان به آن اشاره کرد. واقع در استان یزد

شهر یزد یکی از شاخص ترین شهرها در برگزاری مراسم عزاداری محرم با نخل گردانی به شمار می رود و این مراسم شهرت جهانی دارد. گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید و ثبت این رویداد مذهبی به استان یزد می آیند. در گویش یزدی به درخت خرما «نقول» می گویند.

استفاده از کلمه نخل و تعیین اتاق چوبی برای مراسم نخل گردانی در عزاداری ماه محرم به دوران صفویه بازمی گردد. هیچ روایت و سند محکمی برای این نام وجود ندارد و شاید مهم ترین دلیل رواج این نام، روایت و روایتی است که می گوید جنازه امام حسین (علیه السلام) را به محل دفن کردند. یک درخت خرما بعد از شهادتش.

یکی دیگر از دلایل مهم نامگذاری درخت خرما این است که اشکال باستانی تابوت ها از خرما و نخل ساخته شده است، حتی شاید به دلیل تقدس درخت خرما و تقدس آن در فرهنگ ایرانی باشد. از سوی دیگر، همانطور که در قرآن آمده است; شهدا نزد پروردگارشان زنده اند، می خورند. بر اساس این روایات، درخت خرما برای بیان شادی انسان به کار می رود و درخت زندگی و استقامت در آیین های گیاه شناسی است و به همین دلایل ممکن است نام نخل بر روی اتاق چوبی نخل محرم گذاشته شده باشد. مراسم جشن.

اجرای آداب نخل گردانی در ماه محرم

آداب عزاداری امام حسین (علیه السلام) با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگ مردم مناطق مختلف ایران متفاوت است، اما به طور کلی همه آداب عزاداری یک مفهوم را دارند. آیین نخل گردانی شامل دو مرحله است، مرحله اول پیوند نخل و چیدن نخل یا تهیه و تزیین نخل و مرحله دوم چرخاندن نخل در روز یا قبل از عاشورا برای آزمایش سلامت نخل است. .

روش بستن کف دست

در آیین نخل گردانی، تزئین و پوشاندن کف دست با رنگ مشکی را پالموپلاستی می گویند. این جریان چند روز قبل از دهه اول ماه محرم یا در دهه اول و قبل از روز تاسوعا انجام می شود. بسته به اندازه نخل و میزان تزیینات و تزیینات، ممکن است چندین روز طول بکشد تا نخل تزئین شود. بزرگترین نخل های استان یزد از پنجم تا نهم محرم آذین بندی شدند.

برای مراسم نخل بست ابتدا تمام نخل را با پارچه سیاه و سبز و شال ترمه می پوشانند. برای تزئین جلو و پشت نخل از گل، شمشاد، آینه و زیور آلات استفاده می کنند. خنجر، شمشیر، پرچم، سپر، چراغ لاله، شمع بزرگ، فانوس، نزار قربانی و چهار بسم الله از زیورآلاتی است که معمولاً برای تزیین درختان خرما استفاده می شود.

عملکرد چرخش کف دست

در شب عاشورا برای آزمایش سلامت نخل و تغییر وضعیت آن، با کمک عزاداران، نخل را کمی حرکت می دهند. البته این روش اغلب برای درختان نخل بسیار بزرگ انجام می شود. رسم نخل گردانی در روز عاشورا بر اساس آداب و رسوم مردم محل در زمان های معینی انجام می شود، معمولاً هرکس بخواهد در حمل نخل کمک کند، چیز نرمی را در دستمالی می پیچد و روی دستمال خود می بندد. شانه ها برای اینکه هنگام بلند کردن کف دست آسیب نبینند.

مراسم اصلی درخت خرما عموماً بعد از نماز ظهر و ظهر عاشورا برگزار می شود. این جشن در واقع شبیه سازی مراسم تدفین امام حسین (علیه السلام) است و باید پس از شهادت آن حضرت برگزار شود. البته در برخی از نقاط ایران مراسم نخل گردانی در یازدهم محرم برگزار می شود.

مراسم نخل گردانی توسط شخصی که معمولا مسن و مجرب در آیین نخل گردانی است که در اصطلاح بیر غلام نامیده می شود برگزار می شود و معمولاً با سادات شروع می شود. در این هنگام به دستور گروه با گفتن و گفتن «یا حسین»، کف دست بزرگ را همزمان از زمین بلند کرده و حرکت می دهند.

مراسم نخل به عنوان فرهنگ ملی در عزای حسینی در فهرست معنوی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید. بزرگترین نخل های ایران نیز در شهرهای یزد، تفت و مهراز یافت می شود.